روش بالیـــــنگ در محصولات Reeflowers

این روش یکی از بهینه ترین روش های کنترل میزان کلسیم، سختی کربنات(kH) و در کنار آن عناصر نادر(Trace Elements) در بازه ی مناسب آکواریوم های مرجانی است. در این روش در مقایسه با استفاده از کلسیم راکتور، معایبی مثل افت pH (به دلیل وارد شدن اسید کربنیک) و افزایش فسفات حاصل از حل شدن ترکیبات فسفات مدیای راکتور، وجود ندارد.

با استفاده از این روش و محصولات ReeFlowers دیگر نیازی به اضافه کردن هیچ گونه محلولی به آکواریوم وجود ندارد زیرا در محلول kH مقادیر مناسبی از ید و در محلول کلسیم مقادیر مناسبی از استرانسیم وجود دارد. در ضمن با اضافه کردن محلول متعادل کننده یونی علاوه بر ۷۲ عنصر مورد نیاز می توانید یک تعادل یونی پایدار در سیستم خود ایجاد کنید.

هدف این روش پایدار سازی میزان پارامترها به شرح زیر است:

Calcium: 460 – 480 mg/Liter
Magnesium: 1350 – 1450 mg/Liter
Alkalinity: 8 – 10 dkH
Trace Elements: Normal Range

در محصولات Reeflower می توانید از 8 محصول زیر برای رسیدن به یک تعادل پایدار در آکواریوم های تپه مرجانی خود استفاده کنید.

این محلول ها به دلیل غلظت بالا یکی از به صرفه ترین و با کیفیت ترین محصولات، برای پایدار سازی پارامترها در آکواریوم های مرجانی به شمار می روند. لازم است برای استفاده از این محصولات ابتدا به کمک تست های دقیق و روزانه میزان متوسط مصرف آکواریوم خود را برای محصولات Calcium Blend، Magnesium Blend و kH Blend با دقت مناسب محاسبه کنید و بعد از آن میزان مصرف Ionic Balance را در آکواریوم های با تراکم مرجانی کم برابر میزان مصرف Calcium و در آکواریوم هایی با تراکم بالا دو برابر میزان مصرف Calcium در نظر بگیرید.

سری محصولات Pure شرکت ReeFlowers به همراه Ionic Meneral Salt می توانند یک جایگزین بسیار با صرفه برای محلول های روش بالینگ باشند و به شما در پایدار نگهداشتن تمامی پارامتر های شیمیایی آب در یک آکواریوم مرجانی کمک کنند.

بعد از مشخص شدن مصرف روزانه تمامی این محلول ها در آکواریوم خود می توانید از یک دوزینگ پمپ ۴ کانال جهت تزریق این چهار محصول به صورت قطره ای به اندازه مصرف روزانه در طول شبانه روز استفاده کنید.

در لینک های زیر می توانید ۲ نمونه از آکواریوم هایی را که با استفاده از این روش و محصولات شرکت ReeFlowers به عنوان بهترین آکواریوم های ماه معرفی شده اند را مشاهده کنید.
The Reef Aquarium of Eren Yelkenci

July 2014 Tank of the Month


بررسی عملکرد

بعد از سفید شدگی گسترده مرجان ها بر اثر پدیده ال نینو (El nino) که در تمام دنیا از جمله در سواحل زیبای جزیره کیش در تابستان ۱۳۹۴ هم اتفاق افتاد، برای بررسی عملکرد لامپ های LED حرفه ای دلفیران و روش بالینگ (که در حال حاضر در حوضچه مرجان های پارک دلفین در حال استفاده از آنها هستیم) یک مرجان کاملا سفید شده از دریا به حوضچه ی مرجان های پارک منتقل گردید که بعد از گذشت کمتر از ۲ ماه به شرایط عادی برگشت (مطابق تصاویر زیر) و به دریا بازگردانده شد.در ادامه می توانید تصاویر مربوط به آکواریوم نمونه موجود در فروشگاه دلفیران را تنها بعد از ۲ ماه استفاده از روش بالینگ مشاهده کنید.تصاویر زیر آکواریوم موجود در نمایشگاه تهران را تنها بعد از گذشت ۳ ماه استفاده از روش بالینگ نمایش می دهد (تصاویر کویاست).
تصاویر زیر آکواریوم موجود در نمایشگاه تهران را بعد از گذشت ۵ ماه استفاده از روش بالینگ نمایش می دهد.
تصاویر زیر آکواریوم موجود در نمایشگاه تهران را بعد از گذشت ۶ ماه استفاده از روش بالینگ از نمای بالا نمایش می دهد.
تصاویر زیر آکواریوم موجود در نمایشگاه تهران را بعد از گذشت 7 ماه استفاده از روش بالینگ و بعد از تغییر دکوراسیون کامل آن را نمایش می دهد.


ویدیو زیر مربوط به آکواریوم مرجانی نمونه دلفیران است که در آن از روش بالینگ جهت تنظیم پارامتر های آب و باکتری فیدر جهت حذف نیرات و فسفات استفاده می شود. این تصاویر ۱۰ ماه بعد از شروع استفاده از این روش گرفته شده است.

ویدیو زیر آکواریوم مرجانی راه اندازی شده در آکواریوم پارک دلفین کیش با ظرفیت ۱۲۰۰ لیتر را تنها ۳ ماه بعد از راه اندازی را نمایش می دهد که با استفاده از روش بالینگ تمامی پارامتر های شیمیایی آب در آن کنترل می شود .


نـظـرات کـاربـران

Jafarlooo@yahoo.com(1395/12/15  16:30): 0+

سلام ایا در اکواریومهای اب شور نیازی به سیفون هست

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/12/15  18:39): 0+

با سلام و احترام

بلی، با توجه به نوع آکواریوم و وضعیت پارامتر های شیمیایی آب لازم است بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و در بازه های زمانی یک هفته تا یک ماه آب آکواریوم سیفون شود.

شاد باشید

sashar جزایری (1395/12/02  20:28): 0+

باسلام و خسته نباشيد ببخشيد بنده قصد راه اندازى اكواريوم فيش اونلى دارم و قصد نگهدارى ٢٥ ماهى از خانواده هاى جراح و ماشه و پروانه و فرشته رو دارم ابعاد تانكم ١٢٠-٥٥-٦٥ برا اين درخواست ها بنده نياز به چه وسايلى دارم و بنده نميتونم از رفريجيوم استفاده كنم لطفا كمك كنين و بنظر شما برا اين سيستم روش بالينگ بهتره يا نه

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/12/03  10:40): 0+

با سلام و احترام

حجم مفید آکواریوم شما در حدود ۴۰۰ لیتر خواهد بود. در این حجم در حالت استاندارد شما قادر خواهید بود در حدود ۵۴ سانتیمتر مجموع طول ماهی را در آکواریوم خود نگهداری کنید یعنی اگر هر ماهی در نهایت در حدود ۱۰ سانتیمتر رشد کند شما تنها حدود ۶ ماهی می توانید نگهداری کنید.
اما این مشکل با راه اندازی یک سیستم فیلتراسیون قوی تا حدی قابل حل است و می توانید ظرفیت را تا حدود ۲ برابر افزایش دهید اما نه بیشتر.

شما برای راه اندازی یک آکواریوم فقط ماهی می توانید به مقاله ای که در این رابطه نوشته شده است مراجعه کنید و در رابطه با مراحل کار اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

اما در حالت کلی شما به روش بالینگ برای آکواریوم فقط ماهی نیازی نخواهید داشت و تنها باید مراحل فیلتراسیون زیر را در آکواریوم خود قرار دهید.

۱- از فیلتر ساکس با اندازه ۲۰۰ میکرون استفاده کنید
۲- میزان گردش آب مفید آکواریوم خود را در حدود ۳۰۰۰ لیتر در ساعت در نظر بگیرید.
۳- از یک مدیای بسیار مناسب برای فیلتراسیون بیولوژیک استفاده کنید.
۴- یک پروتئین اسکیمر با بالاترین ظرفیت و کارکرد ممکن را انتخاب کنید این موضوع به شما کمک می کند حجم بیشتری ماهی را در آکواریوم خود نگهداری کنید.
۵- حتما از یک راکتور برای جذب کننده فسفات و زغال اکتیو استفاده کنید.
۶- یک پمپ موج ساز برای جریان های داخلی آکواریوم خود متناسب با اندازه آکواریوم انتخاب کنید.
۷- بهتر است از یک بستر ماسه ای با عمق نهایتا ۵ سانتی متر و صخره های مصنوعی و یا مرده استفاده کنید.
۸- حتما ۵ تا ۱۰ درصد آب آکواریوم خود را هر هفته یا دو هفته یکبار تعویض کنید.
۹- انجام تست های سختی، pH نیتریت و در نهایت به صورت دوره ای فسفات و نیترات بسیار مهم است.
۱۰- سعی کنید دما، pH و شوری را کاملا ثابت نگهدارید. در مقاله های مختلف مقادیر مناسب آورده شده است.
۱۱- ماهی ها را کم کم و به نوبت اضافه کنید.
۱۲- غذای مناسب برای ماهی ها و حتما ۲ تا ۳ وعده در روز به شکل متنوع به همراه مکمل های ویتامین و سیر را در نظر بگیرید.

شاد باشید

محمدحسین نمازی (1395/08/03  16:06): 0+

با سلام جناب اسلامی عزیز وقت بخیر
ممنون از صبر و شکیبایی شما و راهنمایی های ارزشمندتون
محلول ionic balancer تزریقش می بایست به چه صورت باشد،
واز کی باید شروع کرد؟
تا حالا تزریق نکردم به سیستم
و معیار اندازه گیری اون جهت تشخیص کم و زیاد بودنش چی هست؟
با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/03  16:24): 0+

با سلام مجدد

شما لازم است به ازاء هر ۱ لیتر از محلول کالکی که به آکواریوم خود اضافه می کنید ۱ میلی لیتر از Minor Trace Elements محلول را به آکواریوم اضافه کنید و نمی توانید از Ionic Balance استفاده کنید.

برای سنجش این دست پارامترها نیز امکان خاصی در اختیار نخواهید داشت و تنها می توانید مطابق دستوالعمل و متناسب با مصرف کالک از آنها استفاده کنید.

پیروز باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/03  19:09): 0+

با سلام بزرگوار
جناب اسلامی مگر ionic balancer یکی از محلولهای روش بالینگ نمی باشد؟
و با توجه به اینکه بنده با روش بالینگ سیستم را راه اندازی کردم و از این روش استفاده میکنم
به چه دلیل نمی توانم از این محلول استفاده کنم؟

ممنون از شما

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/04  18:30): 0+

با سلام مجدد

شما لطفا لیست محصولاتی که خریداری کرده اید رو برای من مشخص کرده و تمامی نتایج تست های انجام شده را با تاریخ برای من ارسال کنید.

لطفا برای جلوگیری از اشتباه پیام های خود را در جواب پیام های قبلی ثبت کنید تا بهتر امکان بررسی تمامی روند آکواریوم شما وجود داشته باشد.

پیروز باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/04  20:43): 0+

با سلام جناب اسلامی عزیز وقت بخیر
لظفا کوتاهی بنده را روند سئالات ببخشید
بزرگوار در تاریخ 95/8/1 تستهای زیر را انجام دادم با تستر هانا
نیترات 2.3
کلسیم 500
پ اچ 8.5
ک اچ 8.9
فسفات 2.5
منیزیم 1600
که فرمودید از بیوکلین1 استفاده کنم که دارم انجام میدم
نمامی محلولهای روش بالینگ (kh blend, mg ,ca ,ionic balancer) را خریداری کردم و در حال حاضر فقط باکتری فیدر به میزان 4.5 میل و kh blend به میزان 21 میل البته 24 میل بود که دوز را کمتر کردم( با توجه به اینکه روزانه حدود 4الی 5 لیتر آب اضافه میکنم با توجه به تبخیر آب)
و در حال حاضر فعلا فقط ماهی دارم و دمای آکواریوم بین 26.5 تا 27.5 میباشد.
لطفا دستورات لازم را بفرمایید.

با تشکر فراوان از همکاری شما

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/05  09:55): 0+

با سلام و تشکر بابت گزارش خوبتون

شما بهتر است در حال حاضر مصرف kH Blend را متوقف نمایید.
به احتمال بسیار زیاد میزان مصرف آکواریوم شما بسیار پایین خواهد بود پس روز شنبه هفته آینده یک تست کامل از پارامتر ها را برای من ارسال کنید. با توجه به نتایح دوباره مقادیر مصرف باکتری فیدر و یا بیوکلین بر این اساس مشخص خواهد شد.

یک هفته بعد از آن دوباره تمامی مقادیر را اندازه گیری کرده و ارسال کنید. با توجه به میزان مصرف مقادیر لازم برای تزریق بقیه آیتم ها برای شما مشخص می شود.
توجه داشته باشید در صورتی که میزان مصرف پایین باشد این روند باید برای یک هفته بعد از آن نیز ادامه پیدا کند.
فقط در طول این مدت هیچ یک از مواد بالینگ اضافه نشود و فقط در صورت ضرورت تنها ۱۰ درصد آب به صورت هفتگی تعویض شود.

پیروز باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/08  21:21): 0+

جناب اسلامی سلام
با تشکر از راهنمایی های شما

طبق فرمایشات شما مصرف kh را قظع کردم و از بیو کلین1 استفاده کردم
و تزریق باکتری فیدر انجام گردید به همان میزان قبل 4.5 میلی لیتر
امروز بعد از یک هفته تست زدم نیترات از2.3 به1.7 و فسفات از 2.5 به 1.67 کاهش پیدا کردند.
ضمن اینکه kh از 8.9 به 8.4 کاهش پیدا کرده.
لظفا راهنمایی بفرمایید
یک سوال دیگر: استفاده از ذغال می بایست دایم باشد؟ اگر نه لطفا راهنمایی کنید

با تشکر فراوان از صبر شما

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/09  09:27): 0+

با سلام و احترام

به دستورالعمل مربوط به بیوکلین ها نگاه کنید و همیشه هر هفته یکبار تست نیترات و فسفات را انجام دهید و با توجه به جدول ارائه شده مقادیر مناسبی از باکتری فیدر و یا هر یک از بیوکلین ها را به آکواریوم خود اضافه کنید.

با توجه به مقادیر فعلی مصرف بیوکلین ۱ و باکتری فیدر را طبق برنامه قبلی ادامه دهید.
در تاریخ ۴ آبان شما مقادیر کلسیم، منیزیم و سختی را اعلام فرمودید. این سه تست را در تاریخ ۱۱ آبان و بعد از آن ۱۸ آبان دوباره تست ها را تکرار کنید و در هر مرحله مقادیر را برای من ارسال نمایید.
به این ترتیب امکان مشخص کردن مصرف روزانه هر یک از این سه پارامتر و در نتیجه میزان محلول مورد نیاز وجود خواهد داشت. بهتر است در این دوره از هیچ ماده مکملی در آکواریوم استفاده نشود.

شاد باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/09  09:51): 0+

با سلام مجدد جناب اسلامی عزیز

بدلیل اینکه نیترات به زیر2 کاهش پیدا کرده، آیا با توجه به نتایج میبایست از بیوکلین 3 استفاده کنم؟یا همان 1؟

ضمن اینکه از تاریخ 4 آبان تا 8 آبان مقدار kh از 8.9 به 8.4 تقلیل پیدا کرده که در گزارش دیروز خدمتتان عرض کردم آیا نیازی به تزریق می باشد؟

در حال حاضر از محلول coralline alage استفاده میکنم آیا باتوجه به شرایط ادامه دهم یا که خیر؟

باتشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/09  17:19): 0+

سلام مجدد

شما تا یک هفته آینده حتما به روش قبل ادامه دهید.
نه فعلا نیاز به تزریق هیچ محصولی نمی باشد و بهتر است مصرف محصولات جانبی Coraline Alage را نیز متوقف کنید.

شاد باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/16  20:34): 0+

با عرض سلام خدمت جناب اسلامی عزیز
امروز مجددا تستها را بعد از یک هفته انجام دادم که بشرح ذیل می باشد.
1- شوری 1026
2-آمونیاک 0.54
3-نیترات 0.5 mg/lit
4- فسفات 0.31 mg/llt
5- کلسیم 350
6- kh 7
7- ph 8.5
8- منیزیم 145 mg/lit

لطفا راهنمایی های لازم را جهت ادامه کار میفرمایید.

با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/17  09:22): 0+

با سلام

شما پیش رفت بسیار خوبی داشتید. با توجه به میزان فسفات و نیترات از این هفته باید از باکتری فیدر به همراه بیوکلین ۳ استفاده کنید با همان میزان های مشابه قبلی تا یک هفته آینده که دوباره تست ها انجام می شود.

با توجه به دو تاریخ نوشتن نتایج فاصله زمانی در حدود ۱۲ روز بوده که در این مدت به صورت میانگین میزان مصرف آکواریوم شما به صورت روزانه مطابق با جدول زیر است:
۱- سختی ۰.۲ dkH
2- کلسیم ۱۳ میلی گرم در لیتر
۳- منیزیم ۱۲ میلی گرم در لیتر

از آنجایی که میزان کلسیم پایین تر از میزان مجاز است بهتر است یک دوز ماکسیمم رو با توجه به دستور العمل اضافه کنید و برای ادامه کار مطابق محاسبات زیر پمپ تزریق خودکار خود را تنظیم نمایید:

ابتدا حجم آب آکواریوم خود را به عدد ۱۰۰ تقسیم کرده و به عنوان حجم مصرفی آکواریوم یادداشت نمایید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف روزانه کلسیم می توانید میزان مصرف را به عدد ۱.۵ تقسیم کرده و در حجم مصرفی آکواریوم خود ضرب کنید تا میزان مصرف محلول کلسیم بر حسب میلی لیتر بدست آید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف روزانه سختی می توانید مقدار دقیقا میزان مصرف را در حجم مصرفی آکواریوم خود و در عدد ۱۰ ضرب کنید تا میزان مصرف محلول افزایش سختی بر حسب میلی لیتر بدست آید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف منیزیم می توانید میزان مصرف را در حجم مصرفی آکواریوم ضرب کرده تا میزان مصرف محلول منیزیم بر حسب میلی لیتر مشخص شود.
برای مشخص شدن میزان مصرف متعادل کننده یونی و عناصر نادر می توانید میزان مصرف گلسیم را در عدد ۱.۵ ضرب کرده تا میزان مصرف متعادل کننده یونی و عناصر نادر بر حسب میلی لیتر بدست آید.

شاد باشید

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/17  09:24): 0+

یک هفته بعد از شروع فرایند دوباره تست ها را انجام داده و نتایج را ارسال نمایید.

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/17  11:12): 0+

با سلام مجدد جناب اسلامی عزیز
با توجه به فرمایشات شما حجم تانک ۱۲۰×۵۰×۶۰ میشود ۳۶۰ که تقسیم بر۱۰۰ برابر با ۳.۶ میشود این عدد میشود حجم مصرفی اکواریوم
در مورد کلسیم ابتدا میزان کلسیم را افزایش بدهم تا به رنج برسد و بعد از ان از فرمول استفاده کنم؟
(13×1.5)÷3.6 برابر با ۳۱.۲ میشود ایا از الان این دوز را استفاده کنم یا بعد از رسیدن کلسیم به میزان رنج نرمال از این فرمول استفاده کنم؟
در مورد ک اچ (۰.۲×۳.۶)×۱۰ برابر با ۷.۲ میشود
ضمنا میزان واقعی منیزیم چند میشود چون دیروز با تست هانا به من گفتند ۱۴۵ mg/lit??
با تشکر فراوان جناب اسلامی از صبر و پاسخگویی شما

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/17  11:16): 0+

با سلام مجدد
فراموش کردم این سوال را بپرسم خدمتتون
برای کاهش امونیاک می بایست چکار کنم با توجه به تست ۰.۵۴ می باشد در بتازگی سیفون زده نشده؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/21  23:32): 0+

با سلام و احترام

با عرض پوزش به دليل تاخير پيش آمده در نوشتن پاسخ سوال شما.

در هر صورت بعد از مشخص كردن ميزان مصرف بهتر است حداقل ميزان لازم را براي قرار گرفتن هر پارامتر در محدوده مناسب را به آكواريوم تزريق كرده عمليات تزريق را به صورت حداقل پنج بار در روز ادامه دهيد.
عدد ١٤٥ براي منيزيم اصلا منطقي به نظر نمي رسد. لطفا مقدار را اصلاح كنيد.

شاد باشيد

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/21  23:41): 0+

با سلام و احترام

براي كاهش آمونياك ابتدا لازم است سيستم فيلتراسيون بيولوژيك خود را تقويت كنيد. تقويت سيستم بيولوژيك نيازمند بازديد يك متخصص از سيستم فيلتراسيون آكواريوم شما است.
در برخي موارد اضافه كردن صخره هاي بيشتر و يا مواد فيلتراسيون بيولوژيك مناسب
در مواردي افزايش هواهدهي
و در نهايت اضافه كردم باكتري هاي مفيد مي تواند موثر باشد.
دو صورتي كه تمامي اقدامات لازم امجام شده و همچنام ميزان آمونياك بيش از صفر بود لازم است نسبت بار بيولوژيك آكواريوم به م آب و فيلتراسيون بررسي شده و در صورت نياز ميزان بار بيولوژيك كاهش پيدا كند.
در نهايت در صورت افزايش بيش از حد و رسيدن به مرحله خطر مي توان از زئوليت ها و محلول هاي مناسب جهت ماهش سريع استفاده كرد.

پيروز باشيد

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/08/22  10:31): 0+

با سلام خدمت شما جناب اسلام و راهنمایی های ارزشمندتون
جناب اسلامی عزیز امکانش هست که عکس از آکواریوم و سیستم فیلتراسیون برای شما ارسال کنم و راهنمایی های لازم را جهت تقویت فیلتراسیون بفرمایید؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/02  18:10): 0+

با سلام و احترام

بلی می توانید تصاویر خود را ارسال نمایید تا راهنمایی های لازم در اختیار شما قرار داده شود.

شاد باشید

محمدحسین نمازی (1395/08/02  16:42): 0+

با سلام جناب اسلامی عزیز
دیروز با دستگاه تست هانا برام پارامترها رو اندازه گرفتن
نیترات ۲.۳
کلسیم ۵۰۰
پ اچ ۸.۵
ک اچ ۸.۹
فسفات ۲.۵ البته فسفات رو با تسترAPI که خودم زدم کمتر از این بود حدود ۱
حدودا ۷۵ روز از راه اندازی بروش بالینگ میگذره
البته قبل دوز باکتری فیدر ۹ بود که با فرمایشات شما طبق دستور العمل رسوندمش به ۳.۵ میل
میخوام بدونم برای کاهش فسفات چکار کنم ضمن اینکه از محصول PHOSGUARD سیچم نیز استفاده میکنمجهت کاهش سیلیکات و فسفات

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/02  18:52): 0+

با سلام و احترام

شما باید حتما از محصول بیوکلین BioClean I هم استفاده کنید.
بقیه موارد هم فعلا نیاز به تزریق نداره و در شرایط مناسب قرار داره. در ضمن من به شما توصیه می کنم حتما به صورت هفتگی ۱۰ درصد آب آکواریوم خودتون رو تعویض کنید و حتما از زغال در ساختار فیلتراسیون آکواریوم استفاده کنید.

شاد باشید.

ali khosravi (1395/07/24  22:28): 0+

سلام جناب اسلامی ببخشید از اینکه بیش از اندازه سوال میپرسیم و اذیتتون میکنیم
بنده 2 ماهی از راه اندازی اکواریومم میگزرد اکواریومی که من راه اندازی کردم به نیت اکواریوم مرجانی بوده تمام متریالی که تا الان گرفتم سعی کردم بهترین باشه ابعاده تانکم طول 150 عرض45 ارتفاع 70 اسکیمرم red see 1800 چند روز پیش هم هر 4 تا محصول روش بالینگ را به همراه یه دوزینگ پمپ 5 کاناله all blue و باکتری فیدر از شما خریداری کردم تهیه کردم الان چند گونه ماهی به همراه یک شقایق سنگ که حال نه چندان خوبی داره درون تانکم دارم .
نیتریت و نیترات و فسفات و تونستم حدود صفر نگه دارم یه رفرجیوم خوب با چندتا گیاه انگوری هم دارم .
پارامترهای ابم :
شوری :10.22
دما :28
کلسیم :540
منیزیم :660
ph :134ppm
dkh :11
چطوری میتونم میزان مصرف اکواریومم رو حساب کنم ؟
و اگه میتونم از روش بالینگ استفاده کنم چطوری و به چه میزان این کارو انجام بدم ؟
ممنون از راهنماییتون .
شاد باشید .

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/07/25  10:59): 0+

با سلام و احترام

نکته اول اینکه باید چگالی آب آکواریوم خود را در حدود ۱.۰۲۴ تا ۱.۰۲۶ نگهدارید و با اندازه گیری روزانه سعی کنید مقدار چگالی حتما در این بازه قرار داشته باشد.
نکته دوم اینکه لازم است میزان دمای آب آکواریوم خود را بین ۲۴ تا ۲۶ درجه و در حقیقت بر روی ۲۵ درجه سانتیگراد ثابت نگهدارید.
نکته سوم مقدار منیزیم را با اضافه کردن بیشترین میزان مصرف روزانه که در دستورالعمل آن بر اساس حجم آکواریوم قابل اندازه گیری است به آب اضافه کنید تا میزان منیزیم در بازه ۱۲۵۰ تا ۱۳۵۰ قرار بگیرد.
بعد از اینکه تمامی سه پارامتر کلسیم، منیزیم و سختی در بازه مربوطه قرار گرفت می توانید از دستورالعمل مربوط به روش بالینگ در متن مقاله به صورت دقیق توضیح داده شده است استفاده کرده و میزان مصرف آکواریوم خود را بدست آورید.

شاد باشید

محمدحسین نمازی (1395/07/19  09:08): 0+

سلام جناب اسلامی عزیز
حدود ۲ ماه هست که اکواریوم را به روش بالینگ راه اندازی کردم
و روزانه ۹ میلی لیتر باکتریا فیدر تزریق میکنم
میخواستم بدونم آیا این که هر روز این محلول تزریق میشود درست هست یا اینکه میبایست چند روز یکبار این تزریق انجام شود؟
با تشکر فراوان از صبر و حوصله شما در پاسخگوییتان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/07/19  09:32): 0+

با سلام و احترام

لطفا حجم دقیق آب آکواریوم و میزان فسفات و نیترات را برای من مشخص کنید تا مقدار دقیق باکتری فیدر را برای شما مشخص کنم.

شاد باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/07/19  15:07): 0+

نیترات ۱.۸
فسفات ۰.۰۸
حجم اکواریوم ۱۲۰×۶۰×۵۰
با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/07/19  17:48): 0+

با سلام

میزان لازم استفاده از باکتری فیدر ۱ میلی لیتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر برای نیترات های پایین تر از ۱۰ میلی گرم در لیتر است. پس برای آکواریوم شما می توان ۳.۵ میلی لیتر به صورت روزانه و یا ۷ میلی لیتر به صورت یکروز درمیان را در نظر گرفت.
توجه داشته باشید که لازم است میزان نینرات و فسفات به صورت هفتگی در آکواریوم اندازه گیری شود و متناسب با مقدارهای اندازه گیری شده و متناسب با جدول ارائه شده در هر یک از محصولات Bio Clean مقدار مناسبی از Bio Clean ها به همراه باکتری فیدر مصرف شود.
تنها دو نکته لازم است مورد نظر قرار گیرد:
اول اینکه در صورت افزایش میزان نیترات بیش از ۱۰ میلی گرم در لیتر ppm لازم است دوز مصرفی باکتری فیدر دو برابر شود.
دوم اینکه در صورت کاهش مقدار نیترات زیر ۲ میلی گرم در لیتر و فسفات زیر ۰.۰۲ باید مصرف باکتری فیدر تا یک هفته متوقف شده و بعد از تست دوباره در صورت لزوم طبق دستور اضافه شود.

شاد باشید

محمدحسین نمازی (1395/06/06  15:09): 0+

با سلام جناب اسلامی عزیز
تست کلسیم و kh رو گرفتم
که کلسیم ۲۰۰ و kh 5.88 که متاسفانه پایین هست
میخواستم بدونم روزانه چند میل محلول کلسیم و kh اضافه کنم تا برسه به حد نصاب؟؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/06  17:05): 0+

با سلام و احترام

اگر اشتباه نکنم حجم آب آکواریوم شما در حدود ۳۶۰ لیتر است اما من برند محلول کلسیم و سختی شما را نمی دانم باید برند آنها را برای من مشخص کنید تا بتوانم شما را راهنمایی کنم.

پیروز باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/06/06  20:16): 0+

دقیقا جناب اسلامی عزیز
حجم تانکم ۳۶۰ هست
و از محصولات ریف فلاور استفاده میکنم
الان ۱۸ روز راه انداختم و تو این مدت باکتریا فیدر تزریق می شده
با توجه به اینکه زمان راه اندازی آک جدیدم آب اکواریوم قبلی هم به این آک جدید اضاف شده حدودا ۱۵۰ لیتر بود بخاطر همین این مقادیر من دچار تغییر شدن
ممنون از جوابگویی شما استاد عزیز

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/07  08:52): 0+

سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز

برای محلول کلسیم شما می توانید ۲۰ میلی لیتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر یعنی ۷۰ میلی لیتر به صورت روزانه استفاده کنید تا زمانی که میزان کلسیم به مقدار استاندارد یعنی حدود ۴۵۰ میلی گرم در لیتر برسد.
برای محلول سختی نیز شما می توانید ۱۰ میلی لیتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر یعنی ۳۵ میلی لیتر را به صورت روزانه برای آکواریوم خود استفاده کنید تا زمانی که میزان سختی به حدود ۷ dkH برسد.

البته لازم است یک نکته را یادآوری نمایم که به نظر من مقادیر کلسیم و سختی در آب آکواریوم شما حتی اگر ۱۵۰ لیتر از آب آکواریوم قدیمی خود را اضافه کرده باشید نباید این مقدار پایین باشد. بهتر است با دقت بیشتر و یا با تست کیت های متفاوتی تست های خود را تکرار کنید.

با سپاس

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/06/14  10:09): 0+

باسلام خدمت مهندس اسلامی عزیز
بی نهایت سپاسگزارم از راهنمایی های شما
جناب اسلام عزیز میزان kh الان رسید به ۸ و همچنین کلسیم نیز در رنج مناسب قرار گرفت
میخواستم بدونم الان به چه میزان تزریق کنم ؟
با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/14  11:21): 0+

با سلام و احترام

دو راه را می توانید در پیش بگیرید.
راه اول اینکه مقدار تزریق را به یک چهارم کاهش دهید و بعد از یک هفته تست ها را تکرار کنید و بر اساس کاهش یا افزایش مقادیر دوباره میزان های جدید را تنظیم کنید.
راه دوم و بهتر این است که مقادیر کلسیم، سختی و منیزیم را به دقت اندازه گیری کرده و با تاریج در جدول تست ها یادداشت کنید. یک هفته بعد تست ها را تکرار کنید و نتایج را یادداشت کنید در صورت کاهش مقادیر می توانید میزان مصرف روزانه و بر اساس آن میزان لازم برای تزریق به صورت روزانه را برای هر ۴ محصول بالینگ محاسبه کنید.

شاد باشید

محمدحسین نمازی (1395/05/14  15:19): 0+

با سلام خدمت شما جناب اسلامی عزیز
برای استفاده از روش بالینگ لطفا راهنمایی کامل میفرمایید
۱ سامپ چند قسمت باید داشته باشه
۲ ایا نیاز به استفاده از بیو بال و سرامیک و .. می باشد
۳ محل قرار دادن فسفا گیر و رفرجیوم در کدام قسمت سامپمی بایستباشد؟
و ذغال اکتیو به چه صورت استفاده شود هفتگی؟؟ و چند ساعت در اب باشد و در کدام قسمت سامپ قرار داده شود؟؟
چون دسترسی به شما ندارم و شیراز هستم
ممنون میشم اگر تو ضیحات جامع در خصوص سوالاتم ارائه بفرمایید
با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/14  16:15): 0+

با سلام و احترام

با سپاس از اینکه سوالات خود را با ما مطرح کردید:

ابتدا لازم است به شما یک نکته را یادآوری کنم که برای استفاده از روش بالینگ شما تنها به یک دستگاه پمپ تزریق خودکار یا دوزینگ پمپ و ست محصولات مخصوص این روش نیاز خواهید داشت و تنها شرط استفاده از این روش این است که بتوانید در یک فضای مناسب در کنار سامپ بطری های مربوطه را قرار داده و یک فضای مناسب برای پمپ تزریق در نظر بگیرید. استفاده از روش بالینگ هیچ ارتباطی به وضعیت سامپ و نحوه استفاده از انواع مواد فیلتراسیون بکار رفته در بخش فیلتراسیون بیولوژیک و یا شیمیایی و یا حتی رفرجیوم شما ندارد.

اما در رابطه با سوالات شما لازم است اطلاعات بیشتری در رابطه با نوع آکواریوم مورد نظر شما برای راه اندازی و فضای شما و همچنین میزان هزینه ای که برای این منظور در نظر گرفته اید بدانم تا بتوانم شما را بیشتر در این خصوص راهنمایی کنم.

پیروز باشید

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/05/14  18:36): 0+

جناب اسلامی عزیز
ابعاد اکواریوم ۱۲۰طول ۶۰ ارتفاع و ۵۰
ولم میخواد انواع شقایق ها و مرجانها رو داشته باشم اما نه بصورت خیلی حرفه ای
در حدی که چند تا ماهی و ریف داخل آکواریومم باشه که خیالم از بابت سلامتشون راحت باشه
سیستم نور سانرایز رو تهییه کردم و همچنین موج ساز و پمپ شرکت جیکود و محلول های مربوط به روش بالینگ حالا میخوام بابت داه اندازیش کمکم کنید ضمن این که سامپی که برام ساخته ۳ قسمت هست
و ابعاد ۸۰×۴۰×۴۰

محمدحسین نمازی پاسخ داد(1395/05/14  18:40): 0+

و همچنین دوزینگ پمپ نیز تهیه کردم

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/15  17:29): 0+

سلام مجدد

در فیلم اولی که در بخش توضیحات تکمیلی قرار داده شده است می توانید وضعیت قرار گرفتن رفیجیوم را درون یک سامپ استاندارد مشاهده کنید و در ضمن تعداد مرحله های لازم را بررسی کنید.
اگر قصد استفاده از روش پروبیوتیک و یا باکتری فیدر را دارید دیگر احتیاجی به استفاده از مواد فیلتراسیون بیولوژیک مثل بیوبال یا سرامیک را ندارید.
لازم است یک بستر مناسب برای آکواریوم خود حداقل به ارتفاع ۵ تا ۷ سانتی متر تهیه کنید و از مجموعه مناسبی از صخره های کاملا تمیز شده و بدون هر گونه آلودگی و مواد خارجی کمک کرده و دکور آکواریوم خود را کامل کنید.
از آب کاملا خالص با استفاده از فیلتر RO استفاده کرده آکواریوم خود را پر کنید و بعد از حل کردن نمک می توانید برای حداقل دو هفته از مواد راه اندازی فیلتر بیولوژیک مثل BioS استفاده کنید و بعد از آن از باکتری فیدر و یا مجموعه محصولات پروبیوتیک کمک کرده و کار را ادامه دهید.
در ضمن زغال را بعد از اضافه کردن اولین مرجان و شروع استفاده از روش بالینگ می توانید اضافه کنید و هر ۸ هفته آن را تعویض کنید.
مواد جذب کننده فسفات و سیلیکات نیز باید تا زمانی که این مقادیر در آکواریوم شروع به افزایش نکرده است در سیستم قرار داده شود و بعد از آن در صورت نیاز تعویض شود.
برای قرار دادن انواع فیلتر های شیمیایی بهتر است از راکتور استفاده شود اما می توانید آنها در بخشی از سامپ که جریان آب به صورت کامل از آن عبور می کند نیز قرار دهید.
پیروز باشید

مهدى خليلى (1395/04/09  17:46): 0+

سلام اقاى مهندس
من ٤ تا محصول رو از سايت گرفتم ،اكواريوم رو تازه امروز راه انداختم،حالا اين ٥ تا محصول رو چه جورى اضافه كنم؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/09  18:14): 0+

با سلام و احترام

این ۴ محصول را بعد از راه اندازی اولیه و کامل شدن چرخه نیتروژن و اضافه کردن مرجان ها و چندین دوره اندازه گیری پارامتر ها می توانید با توجه به میزان مصرف به آکواریوم اضافه کنید و در زمان شروع راه اندازی لازم به اضافه کردن این محصولات نمی باشد.

برای راه اندازی می توانید با Bio S محصول شرکت Aquaforest برای مدت ۱۴ روز کار را شروع کرده و بعد از اضافه کردن ماهی ها از باکتری فیدر و یا پروبیوتیک استفاده کنید تا سیستم به تعادل برسد.
بعد از برقراری تعادل و تکمیل چرخه های نیتروژن و اضافه کردن مرجان ها می توانید با اندازه گیری دوره ای پارامتر ها با توجه به میزان مصرف از بالینگ استفاده کنید.

پیروز باشید

امیر صفار (1395/03/21  13:20): 0+

با عرض سلام و خسته نباشید
لطفا طریق راه اندازی و کار با دستگاه دوزینگ پمپ را روی سایت قرار دهید.

محمدحسین نمازی (1395/03/18  10:54): 0+

با عرض سلام خدمت شما
من آکواریوم ۲۰۰ لیتری دارم، و در نظر دارم که اون بزرگتر کنم حدود۴۰۰ لیتر
میخواستم بدونم حالا که قرار جدید راه اندازی کنم از روش بالینگ میشه استفاده کرد؟؟؟و اگر میشه کلا چه تجهیزاتی برای سیستم مورد نیاز هست؟؟
با تشکر فراوان

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/03/18  16:40): 0+

با سلام و احترام

به راحتی می توانید در آکواریوم جدید خود از روش های جدید با عملکرد بهتر استفاده کنید. کافی است در طراحی سامپ خود فضای مناسب برای رفیجیوم، محل قرار گرفتن پروتئین اسکیمر با ظرفیت بالا و مدیای جذب سیلیکات و ذغال اکتیو را در نظر بگیرید.

برای استفاده از روش بالینگ و باکتری فیدر برای کنترل میزان نیترات و فسفات هم می توانید از یک پمپ تزریق ۵ کانال استفاده کنید و تمامی ۴ محلول بالینگ و یک محلول باکتری فیدر را به سادگی از این روش به آکواریوم خود در طول روز تزریق نمایید.

پیروز باشید

پژمان اسلامی (1395/03/16  08:54): 0+

با سلام و احترام

سیفون آب آکواریوم با نمکی که سختی در حدود ۱۲ داشته باشد تاثیر چندانی در کاهش سختی ندارد. لازم است نمک مناسب تری با سختی پایین تر برای این منظور در نظر گرفته شود.
برای کاهش سختی روشی سریع تر و ساده تر از سیفون آب یا تعویض آب وجود ندارد.
در رابطه با میزان گردش آب هم لازم است ۷ تا ۱۵ برابر حجم آکواریوم در ساعت برای آکواریوم های مختلف گردش خارجی و تا ۳۵ برابر حجم آکواریوم برای آکواریوم های SPS گردش داخلی وجود داشته باشد.
در رابطه با pH اصولا یکی از مهمترین عوامل افت بیش از حد عدم وجود تبادلات گازی است که باید با گردش آب بسیار زیاد رفع گردد.

پیروز باشید

سهیل آقابزرگی (1395/03/16  00:16): 0+

ممنون از پاسخ
دما در همین رنج قرار داره
برای کاهش نیترات و فسفات و سیلیکات از مدیا استفاده میکنم که البته رفرجیوم هم راه اندازی خواهد شد
گردش آب و اسکیمر هم خوبن
ولی برای کاهش سختی بجز سیفون چکار میشه کرد؟
قابل ذکر اینکه نمک مورد استفاده دارای سختی 12 هست!

پژمان اسلامی (1395/03/15  18:33): 1+

با سلام و احترام

در حال حاضر در آکواریوم شما نیازی به استفاده از بالینگ نیست چون سه پارامتری که توسط این روش افزایش پیدا می کنند در بالاترین حد خود قرار دارند.
یک مشکل در رابطه با آکواریوم شما مقدار بسیار بالای سختی است که لازم است کاهش داده شود و در حدود ۸ تا ۹ برای مرجان های نرم و LPS و حدود ۷ تا ۸ برای مرجان های SPS نگهداشته شوند.
نکته دیگر اینکه باید دمای آب را تا حد ممکن در حدود ۲۶ درجه کاهش دهید زیرا در صورت بالا بودن دما حلالیت اکسیژن در آب آکواریوم شما کاهش پیدا کرده و می تواند باعث کاهش pH شود.
نکته دیگر باید جریان های سطحی آب آکواریوم خود را افزایش دهید تا تبادلات گازی به شکل موثری انجام شود.
در ضمن می توانید با نصب یک رفیجیوم مقدار pH را در آب آکواریوم خود متعادل نمایید.
و نکته آخر اینکه حتما باید مصرف باکتری فیدر از شرکت ReeFlowers و یا پروبیوتیک از شرکت Aquaforest را آغاز نمایید. تا بتوانید مقدار فسفات و نیترات را در آب آکواریوم خود کنترل کنید.

پیروز باشید

سهیل آقابزرگی (1395/03/15  15:56): 0+

سلام
لطفا راهنمایی فرمایید با توجه به پارامترهای زیر چگونه و از چه زمانی میتونم از بالینگ استفاده کنم
کلسیم 448
منیزیم 1344
پ هاش 7.85
سختی 14
فسفات 0.2
نیترات 3
ضمنا علت کاهش پ هاش رو نمیفهمم حتی با مطالعه مقاله شما در این مورد!
از محصولات افزاینده پ هاش سیچم هم استفاده کردم ولی دوباره پ هاش کاهش پیدا کرد.

پژمان اسلامی (1395/02/16  08:39): 0+

و احترام
از بين برنده سيليكات jbl به شكل موثري مي تواند به جذب سيليكات در آكواريوم شما كمك كند.
مي توانيد در ادرس زير مشخصات كامل محصول رو ببينيد
http://www.dolphiran.com/product_item.aspx?oid=6828
پيروز باشيد

مهدى خليلى (1395/02/15  22:13): 0+

سلام جناب مهندس
مرسى از اينكه حوصله ميكنيد و پاسخ ميديد،ميشه يه مارك خوب برا جاذب سيليكات به من معرفى كنيد؟
بازم ممنون

پژمان اسلامی (1395/02/13  09:59): 0+

با سلام و احترام

سپاس از انتخاب سایت دلفیران و اعتماد به تیم دلفیران.
مقادیر تست های شما بسیار منطقی تر از نتایج در دوره قبل به نظر می رسد.
در رابطه با مقادیر بالینگ به غیر از منیزیم شما در محدوده مناسب قرار دارید و می توانید با اضافه کردن ۴۸ میلی لیتر از محلول برای دو روز متوالی مقدار منیزیم را به محدوده ۱۲۵۰ تا ۱۳۵۰ برسانید و دوباره تمامی تست های انجام داده و یک جدول قرار دهید.
بعد از یک هفته می توانید دوباره تست ها تکرار کنید و بعد از ۲ هفته تمامی نتایج را با تاریخ هر تست برای ما ارسال نمایید تا محاسبات مربوطه را برای شما انجام شود.
در ضمن برای نیترات و فسفات من شدیدا توصیه می کنم با تعویض آب مقدار نیترات و به خصوص فسفات آکواریوم خود را کاهش دهید.
در همین حال می توانید از باکتری فیدر و بیوکلین ۲ به صورت همزمان استفاده کنید تا مقدار نیترات به زیر ۴ و فسفات به زیر ۰.۱ کاهش پیدا کنید و بعد از آن می توانید تنها از باکتری فیدر تا زمانی که هر دو پارامتر نزدیک به صفر شود استفاده کنید.
در ضمن برای خلاص شدن از شر جلبک های قهوه ای موجود لازم است میزان سیلیکات را نیز کاهش دهید و برای این منظور لازم است مواد جذب کننده سیلیکات را تهیه کرده و در آکواریوم خود قرار دهید.
پیروز باشید

مهدى خليلى (1395/02/13  00:43): 0+

سلام جناب مهندس
من امشب از سايت هم دوزينگ پمپ و هم ٤ محصول بالينگ متد به همراه باكترى فيدر رو خريدم،طبق فرمايش شما دوباره اب رو تست كردم،مقادير كلسيم ٥٢٠//منيزيم ١١٨٠//نيترات١٠//فسفات ١٥. //kh 9//ph8.2 //البته چون تستا بر اساس رنگ هست ممكن خطا داشته باشه،سايز تانكم ٢٤٠ ليتر هست،با اين پارامتر ها چگونه مواد رو اضافه كنم؟ضمن اينكه بر روى صخره ها و شن ها هميشه رنگ قهوه اى تشكيل ميشه ايا محصولى براى از بين بردن ان داريد؟اگر لطف كنيد بگيد تا با همين محصولات خريدارى كنم.
ممنون

پژمان اسلامی (1395/02/10  15:53): 0+

با سلام و احترام

به راحتی می توانید از دوزیمگ پمپ ۵ کانال موجود برای روش بالینگ به همراه باکتری فیدر استفاده نمایید.
در رابطه با میزان مصرف باکتری فیدر لازم است مقادیر دقیق عددی فسفات و نیترات را برای ما مشخص نمایید البته به همراه حجم آب آکواریوم.

در رابطه با کلسیم در حال حاضر شما حتی بالا تر از حد غلظت لازم قرار دارید (البته به شرط انجام دقیق تست آب) و نیازی به اضافه کردن کلسیم نمی باشد در حال حاضر می توانید تست ها را به صورت هفتگی تکرار کنید و مقادیر را در جدول ارائه شده از طرف ما موجود در مقاله پارامتر های ایده آل آب به همراه تاریخ ثبت کنید زمانی که مقدار کلسیم در محدوده ۴۳۰ تا ۴۶۰ قرار گرفت اطلاعات را به همراه حجم آب آکواریوم خود در اختیار ما قرار داده تا بتوانیم مقدار مصرف و دوز مصرفی را برای شما محاسبه نماییم.

برای سختی نیز شما در محدوده استاندارد قرار دارید و تنها می توانید تست ها را به صورت هفتگی انجام داده تا مقدار سختی به حدود ۷ برسد و بعد مقادیر را به همراه تاریخ در جدول ثبت کرده و برای انجام محاسبات در اختیار ما قرار دهید.

در رابطه با مقادیر تست های انجام شده لازم است مقدار منیزیم را دوباره تست کرده و گزارش کنید زیرا ۳۵۰ بسیار پایین و غیر واقعی به نظر می رسد. البته اگر مقدار درست است می توانید به صورت روزانه ۲۰ میلی لیتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر از آب آکواریوم خود از محلول منیزیم به آن اضافه نمایید تا مقدار آن به حدود ۱۳۰۰ میلی گرم در لیتر برسد. بعد از آن اضافه کردن محلول را متوقف کرده و به صورت هفتکی مقدار را اندازه گیری نمایید بعد از ۲ هفته مقادیر را برای ما به همراه تاریخ اندازه گیری ثبت و ارسال نمایید تا مقدار دقیق مصرف برای شما محاسبه شود.

در رابطه با Ionic ‌Balance نیز تا زمانی که مقدار مصرف کلسیم و سختی مشخص نشود نیازی به مصرف آن نمی باشد.

پیروز باشید

مهدى خليلى (1395/02/10  13:29): 0+

سلام جناب مهندس
فرموده بوديد مقادير را براى بالينگ متد اندازه بگيرم Ph 8/2 ///kh 9 ///ca 520/////mg 360 ،حالا چه مقدار اضافه كنم،؟در ضمن نيترات و فسفات هم تو رنج طبيعى بود،بعد اگه دوزينگ پمپ ٥ كاناله خودتونو بخرم جواب ميده؟

پژمان اسلامی (1395/02/08  11:06): 0+

با سلام و احترام

شما لازم است ابتدا مقادیر نیترات، فسفات، کلسیم، منیزیم و سختی آب را اندازه بگیرید و برای ما ارسال نمایید.
بعد در صورت نیاز، میزان هر محلول را برای شما محاسبه کرده و شما لازم است این مقادیر را تا رسیدن أکواریوم به میزان استاندارد به آکواریوم خود اضافه نمایید.
بعد از آن لازم است به صورت هفتگی تست های مربوطه را انجام داده و مقادیر را گزارش کنید تا حداقل بعد از گذشت ۲ هفته تا ۴ هفته مقدار دقیق مصرف برای آکواریوم شما مشخص شود.

پیروز باشید

مهدى خليلى (1395/02/08  00:06): 0+

سلام جناب مهندس
من اگه بخوام از اين روش استفاده كنم تا قبل از مشخص شدن ميزان مصرف ٤ محلول ذكر شده رو بايد چه مقدار مصرف كنم؟سايز اكواريومم١٠٠ در ٤٠ در ٧٠ هست
و اينكه چند روز بايد بگذره تا دوز مصرفي براى اين روش رو بدست بيارم؟

پژمان اسلامی (1395/01/04  12:25): 0+

با سلام و احترام

ضمن تبريك سال نو
اصولا در اكواريوم هاي فقط ماهي لازم نيست از روشي با دقت بالينگ استفاده شود. مي توانيد به كمك محلول افزايش سختي kh blend. و All Elements به راحتي تمامي نياز هاي ماهيان اكواريوم خود را بر طرف نماييد.

البته در صورتي كه امكان تعويض اب ٢٠ درصدي اكواريوم خود را به صورت ماهيانه و يا ١٠ درصد به صورت هفتگي داشته باشيد تنها لازم است از يك محصول مناسب براي كنترل سختي و در صورت نياز pH استفاده كنيد و ديگر نياز به تزريق هيچ محصولي وجود ندارد.
پيروز باشيد

رسول صابريان (1395/01/04  11:50): 0+

باسلام و احترام
وتبريك سال نو
آيا روش بالينگ براي تانكهاي فقط ماهي مناسب ميباشد و روش استفاده متفاوت ميباشد?

پژمان اسلامی (1394/12/26  08:40): 2+

با سلام و احترام

سوال اول: اصولا ترتیب خاصی برای اضافه کردن این ۴ محلول در نظر گرفته نمی شود. اما بهتر است حداقل با فواصل زمانی نیم ساعته به آکواریوم اضافه شود.
سوال دوم: به هیچ عنوان نیازی به خاموش کردن پروتئین اسکیمر وجود ندارد.
سوال سوم: اصولا محلول هایی که می توانند در افزایش میزان pH نقش داشته باشند بهتر است در طول شب و زمانی که سیستم های روشنایی خاموش هستند به سیستم اضافه شوند و از آنجایی که دو عدد از این محلول ها می تواند در بالا بردن میزان pH موثر باشد بهتر است در طول شب این محلول ها تزریق شود.
در صورتی که از پمپ تزریق خودکار استفاده می کنید می توانید برای هر محلول از ساعت ۱۲ شب با فواصل زمانی یک ساعت و با توجه به میزان مصرف ۱ تا ۱۲ بار در طول شبانه روز تزریق شود اصولا نتیجه بهتری خواهد داشت.

پیروز باشید

محمدعلي تقديسي (1394/12/26  00:58): 0+

با سلام و خدا قوت،
سه سوال در مورد روش بالینگ داشتم:
۱- ترتیب افزودن ۴ محصول را بفرمایید و فاصله لازم بین کدام؟
۲- آیا نیاز به خاموش کردن اسکیمر در هنگام افزودن این ۴ محصول هست؟ اگر بلی، چند ساعت؟
۳- بهترین زمان افزودن این ۴ محصول، چه ساعتی از شبانه روز و با چه شدت نوری است؟
متشکرم.

پژمان اسلامی (1394/12/02  17:43): 0+

سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز

تنها لازم است تست کلسیم و منیزیم را تهیه فرمایید.

در صورتی که تعداد مرجان ها در آکواریوم شما در حد متعادلی باشند و بتوانید به صورت ماهیانه تنها ۵ تا ۱۰ درصد آب آکواریوم خود را تعویض کنید دیگر نیازی به هیچ محلول دیگری نخواهید داشت.
اما در صورتی که بخواهید از تعداد زیادی مرجان با گونه های بسیار خاص نگهداری کنید شاید نیاز به مصرف محلول ید و استرانسیم هم به صورت جداگانه داشته باشید.

در مقاله پارامتر های ایده آب یک فایل PDF برای دانلود وجود دارد که می توانید آن را دانلود نموده و چاپ کنید. بعد در بهترین حالت ممکن هر ۳ روز یکبار و به صورت ساده تر هر هفته یکبار تست کامل پارامتر های آب آکواریوم خود را در آن یاداشت کرده و حداقل این کار را تا زمانی که ۴ ردیف از داده ها کامل شود ادامه دهید.
از صفجه مربوط عکس گرفته و به آدرس Info@dolphiran.com ارسال نمایید تا راهنمایی های لازم برای استفاده در اختیار شما قرار داده شود.
بعد از شروع اضافه کردن محلول ها هم می توانید هر ۷ روز یکبار به تست آب ادامه دهید و بعد از هر ۳ وعده تست نتایج را دوباره ارسال نمایید تا مقادیر مصرف اصلاح شود.
این روند بعد از اضافه کردن مرجان ها و پایدار شدن شرایط آب می تواند تا هر ۱۰ روز یکبار کاهش پیدا کند اما شدیدا توصیه می شود که کنترل پارامتر ها حتما به صورت دوره ای انجام شود.

پیروز باشید

توحید سراجیان (1394/12/02  15:16): 0+

سلام
حتما تهیه میکنم فقط بفرمایید چه تست هایی باید تهیه کنم؟ من تست امونیاک.نیتریت.نیترات.ph.kh را دارم
بفرمایید که نتیجه را چگونه برای شما ارسال کنم جناب مهندس؟
با روش بالینگ دیگر نیاز به محلول جداگانه ای نیست ؟
ممنون از راهنمایی های شما

پژمان اسلامی (1394/12/02  15:02): 0+

سلام مجدد

امکان مشخص کردن میزان دوز هیچ یک از این محصولات بدون دانستن میزان مصرف آکواریوم شما وجود ندارد و شدیدا به شما توصیه می شود برای داشتن یک محیط سالم چند تست ضروری را تهیه کرده و به صورت هفتگی آب آکواریوم خود را تست کنید و نتایج را در اختیار بنده قرار دهید تا بتوانم میزان دوز مصرفی آکواریوم شما را محاسبه و اعلام نمایم.

پیروز باشید

توحید سراجیان (1394/12/02  12:53): 0+

(ReeFlowers Calcium Blend-Ballingset Element III 250 ml )
(ReeFlowers Magnesium Blend 500 ml )
(ReeFlowers Ionic Balancer 500 ml )
اینها محصولاتی هست که بنده از شما خریداری کردم .ممنون میشم اگر بفرمایید بطور هفتگی چقدر از این محلول ها را در 100 لیتر اب تزریق کنم؟
البته kH Blend موجود نداشتین ممنون میشم دز مصرفی ان هم بفرمایید که در صورت خرید در جریان مصرف ان هم باشم
متشکرم

پژمان اسلامی (1394/12/02  12:42): 0+

با سلام و احترام

روش بالینگ یک روش حرفه ای و فقط در صورت مشخص بودن مقادیر مصرف قابل استفاده است.
در عوض می توانید برای استفاده ساده تر از دو روش دیگر در محصولات ReeFlowers استفاده کنید:
روش اول Easy Balling
که می توانید از دو محصول KH Blend و All Elemets کمک بگیرید و مقادیر آنها را با توجه به حجم آب آکواریوم به صورت هفتگی به آب آکواریوم خود اضافه کنید.
روش دوم Kalkwasser
که می توانید از دو محصول Enriched Kalkwasse و Minor & Trace Elements به صورت همزمان کمک بگیرید و مقادیر لازم را با توجه به اندازه آکواریوم خود به صورت هفتگی اضافه کنید.

پیروز باشید

توحید سراجیان (1394/12/02  12:16): 0+

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کادر موفق دلفیران
بنده به علت مبتدی بودن و نداشتن کیت تست کامل از تست کلسیوم و دیگر تست های مربوط به روش بالینگ عاجزم.و به لطف سایت خوبتون بنده این محلول های روش بالینگ را از سایتتون تهیه کردم اما میخواهم راهنمایی بفرمایید که ایا روشی ثابت بدون تست مکرر وجود داره برای تزریق این محلول ها در اکواریوم؟ بطور مثال میشه بطور روزانه یک دوز مصرفی ثابت داشت که هم اوردز محسوب نشه و هم کارایی قابل توجهی داشته باشه؟
بنده تانک 100 لیتری دارم که 3 روز پیش به همراه نمک (Cove Coral Cove Pro Salt+ 4 kg ) و ماسه (ReeFlowers Pearl White Sand 7 Kg ) و محلول (ReeFlowers Bacteria Feeder 85 ml ) راه اندازی کردم
با تشکر

پژمان اسلامی (1394/11/06  10:02): 0+

با سلام و احترام

برای استفاده از روش بالینگ متد لازم است ابتدا در طول حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز به صورت منظم و روزانه برای آکواریوم هایی با تراکم بالا و یا یک روز درمیان برای آکواریوم هایی با ترکم پایین میزان سختی (قلیائیت)، کلسیم و منیزیم به دقت اندازی گیری شده و در یک جدول قرار داده شود.
به این ترتیب می توانید میانگین مصرف روزانه آکواریوم خود را برای سه مورد ذکر شده با دقت قابل قبولی بدست آورید.

ابتدا حجم آب آکواریوم خود را به عدد ۱۰۰ تقسیم کرده و به عنوان حجم مصرفی آکواریوم یادداشت نمایید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف روزانه کلسیم می توانید میزان مصرف را به عدد ۱.۵ تقسیم کرده و در حجم مصرفی آکواریوم خود ضرب کنید تا میزان مصرف محلول کلسیم بر حسب میلی لیتر بدست آید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف روزانه سختی می توانید مقدار دقیقا میزان مصرف را در حجم مصرفی آکواریوم خود و در عدد ۱۰ ضرب کنید تا میزان مصرف محلول افزایش سختی بر حسب میلی لیتر بدست آید.
بعد از مشخص شدن میزان مصرف منیزیم می توانید میزان مصرف را در حجم مصرفی آکواریوم ضرب کرده تا میزان مصرف محلول منیزیم بر حسب میلی لیتر مشخص شود.
برای مشخص شدن میزان مصرف متعادل کننده یونی و عناصر نادر می توانید میزان مصرف گلسیم را در عدد ۱.۵ ضرب کرده تا میزان مصرف متعادل کننده یونی و عناصر نادر بر حسب میلی لیتر بدست آید.

حال می توانید تمامی این مقادیر را به صورت روزانه و دستی و یا به کمک دوزینگ پمپ به آکواریوم اضافه کنید.
پیروز باشید

پژمان اسلامی (1394/10/15  10:52): 0+

با سلام و احترام

بهتر است هر نوع محلولی در مسیر های پر جریان آب ریخته شود و یک انتخاب بسیار خوب آخرین مرحله سامپ بعد از تمامی مواد فیلتراسیون و اسکیمر ها و بر روی پمپ است.

در ضمن خواهشمند است سوالات مربوط به هر محصول و یا آبزی در صفحه همان آيتم مطرح شود.
با سپاس فراوان

فرید سلیمی (1394/10/14  21:10): 0+

جناب اسلامی
با سلام
من باکتری فیدر رپ به اندازه ای که فرمودید به خود تانک اضافه منم یا سامپ،یا فرقی نمیکنه؟
ممنون

پژمان اسلامی (1394/10/11  20:05): 0+

با سلام

برای نمک مورد نظر شما باید حداقل ۴۸ ساعت هوادهی شود

با سپاس

فرید سلیمی (1394/10/11  17:32): 0+

باعرض سلام
جناب آقای مهندس پژمان با نمک برایت ول که آبرو آماده میکنم بعد از اینکه به شوری مناسب رسید چقدر اکسیژن دهیش کنم؟
ممنون

فرید سلیمی (1394/10/09  00:40): 0+

جناب آقای پژمان
با سلام
بنده پیشنهادی دارم،البته نمیدونم همچین چیزی الان وجود داره یا نه،ولی پیشنهاد میدم یک گروه در تلگرام بسازید و دوستان و علاقه مندان اونجا فعالیت کنن و سوالات اونجا مطرح بشه که به صورت آنلاین بشه سوال و جواب داشت.البته کانال دلفیران وجود داره ولی منظورم پرسش وپاسخ هست.اما در حال حاضر هم بینهایت از شما ممنونم بابت وقتی که میگذارید و واقعا در کوتاهترین زمان موارد رو جواب میدید.راستی ممنون میشم ایمیل رو هم بررسی کنید و راهنماییم کنید
با سپاس

پژمان اسلامی (1394/10/08  21:09): 0+

با سلام

لازم است شرایط آب تازه ساخته شده با pH ۷.۵ بررسی شود زیرا نباید یک آب تازه ساخته شده با این میزان pH باشد. در رابطه با اینکه آیا این میزان آب در آکواریوم شما مشکل ساز خواهد شد یا نه بیشتر بستگی به گونه های موجود دارد و در صورتی که آکواریوم شما یک آکواریوم مرجانی است این کار می تواند مشکل ساز شود.
بهتر است با یک محلول افزایش pH میزان pH را در آب جدید افزایش دهید.
پیروز باشید

فرید سلیمی (1394/10/08  20:46): 0+

جناب آقای مهندس پژمان
با سلام
من میخام آکواریومم رو که با سامپ حدودا 450 لیتره سیفون کنم،ph الان 8.5 هست و آبی که میخام بریزم7.5 و مقداری که میخام سیفون کنم 100 لیتره آیا مشکلی درست میکنه؟
ممنونم

پژمان اسلامی (1394/10/07  20:11): 0+

با سلام و احترام

ایمیل شما دریافت شد و بعد از بررسی موارد لازم جهت انجام خدمت شما ارائه خواهد شد.

شاد باشید

فرید سلیمی (1394/10/07  17:50): 0+

جناب آقاي مهندس پ‍ژمان
با سلام و احترام
پيرو فرمايش شما من اطلاعات و تصاوير مربوط به آكواريومم رو جهت مشاهده شما و مشاوره به ايميل admin ارسال كردم. بينهايت ممنون ميشم راهنمايي كنيد كه ايشالا مشكلات منم حل بشه و يه اكواريوم قشنگ تر داشته باشم.

با سپاس فراوان- سليمي

پژمان اسلامی (1394/10/05  09:06): 1+

با سلام

خلاصه مطالب مطرح شده در همایش و همچنین پرسش و پاسخ های مطرح شده به همراه فیلم همایش به زودی در صفحه مربوط به همایش در بخش آموزش ومقالات قسمت معرفی و دستورالعمل ها به روز رسانی خواهد شد.

شاد باشید

فرید سلیمی (1394/10/04  23:24): 0+

با سلام و احترام خدمت جناب آقای مهندس پژمان
در خصوص همایش اخیر موضوع بالینگ متود در برج میلاد میشه لطف کنید بفرمایید فایل این دوره آموزشی رو چجوری میشه تهیه کرد.متاسفانه علیرغم تلاشم به دلیل شرایط کاری و بعد مسافت نتونستم شرکت کنم تو این دوره. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.
با سپاس

پژمان اسلامی (1394/10/04  10:10): 0+

با سلام و احترام

شما می توانید تصاویر کامل مربوط به آکواریوم و سیستم فیلتراسیون آن را به همراه اطلاعات کامل مربوط به مواد استفاده شده، میزان صخره زنده، تعداد ماهی ها و گونه های دیگر و همچنین آخرین آزمایش انجام شده بر روی آب را بر روی تمامی پارامتر های شیمیایی ممکن انجام دهید و تمامی اطلاعات را به آدرس پست الکترونیک admin@dolphiran.com ارسال نمایید.
اما در رابطه با بهبود شرایط ابتدا لازم است از Bacteria Feeder استفاده کرده و میزان نیترات و فسفات را به مرور زمان در آکواریوم خود کاهش دهید. بعد دیدن اولین نشانه ها از کاهش میزان نیترات و فسفات می توانید روش بالینگ را هم به آکواریوم خود اضافه کنید.
بعد از گذشت چند ماه در صورت داشتن سیستم گردش آب عالی در تانک و نور مناسب می توانید از مرجان های مختلف حتی مرجان های SPS در تانک خود نگهداری کنید.

موفق باشید

فرید سلیمی (1394/10/04  01:03): 0+

با سلام خدمت جناب آقای مهندس اسلامی
ضمن تشکر فراوان از سایت عالی شما،بنده یک ساله آکواریوم آب شور دارم و سازنده اون مشاوره مناسبی بهم نمیده وبا گذشت این مدت متاسفانه به دلیل بالا بودن نیترات( نزدیک 40) و بالا بودن فسفات( نزدیک 0.5) هیچ شقایق و مرجان و یا ماهی جدیدی نمیتونم اضافه کنم.به شدت علاقه مند انجام جار به صورت علمی و دقیق هستم.لطفا بفرمایید آیا روش بالینگ میتونه سیستمم رو روبه راه کنه؟ خواهشا مشاوره بدید به من چون به اجرای صحیح سامپ هم شک دارم.
با سپاس

پژمان اسلامی (1394/09/05  15:51): 0+

با سلام و احترام

بهتر است با توجه به میزان مصرف، پتاسیم را هم به آکواریوم خود اضافه کنید. اما به صورت کلی استفاده از ید و استرانسیم لزومی نداشته به غیر از اینکه شرایط آکواریومی بسیار خاص بوده و مصرف این مواد بسیار بالا باشد که این مورد را تنها با اندازه گیری می توان مشخص کرد.
توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد ید می تواند خطر آفرین باشد و تا زمانی که از میزان ید بعد از استفاده از بالینگ متد مطمئن نیستید از آن به صورت مستقل استفاده ننمایید.

شاد باشید

محمد گرامی (1394/09/05  15:01): 2+

سلام
با توجه به اینکه ذکر کردید در محلول KH مقداری ید و در محلول کلسیم مقداری استرانسیم وجود داره آیا مشکلی نیست با تبدیل دستگاه دوزینگ پمپ 4 کاناله به 7 کانال محلول های پتانسیم و استرانسیم و یا ید شرکت ریفلاورس را هم جداگانه به آب تزریق کرد؟

پژمان اسلامی (1394/08/19  09:27): 1+

با سلام

در صورتی که بخواهید یک آکواریوم با حجم مرجان های آکواریوم موجود در نمایشگاه دلفیران را با روش های قدیمی نگهداری کنید اولا به مشکلات زیادی در خصوص ثابت نگهداشتن میزان pH برخواهید خورد و از طرف دیگر به سادگی قادر به نگهداری از مرجان های SPS به این حجم نخواهید بود. دوما فضایی که لازم خواهید داشت تا تجهیزات مناسب برای این کار را نگهداری کنید به مراتب از فضای خود تانک بیشتر خواهد بود و در آخر هزینه های جاری و اولیه آن به خصوص تعویض آب های زیاد جدای دردسر های موجود می تواند بسیار بالا باشد کافی است یک محاسبه کوچک انجام دهید.
در این روش هزینه های اولیه، فضا، دردسر های نگهداری بسیار پایین است و در ضمن سیستم بسیار پایدار تر از روش های قبلی عمل خواهد کرد و امکان نگهداری از گونه های بسیار خاص را در اختیار شما قرار می دهد.
و لازم به ذکر است با توجه به حجم بسیار بالای مرجان درون این آکواریوم این هزینه سالیانه زیاد به نظر نمی رسد.

شاد باشید

مهدی اسدی (1394/08/17  19:35): 0+

باسلام مجدد خدمت اقای مهندس اسلامی بنده کمی که حساب کردم درسال هزینه معادل 5.600.000هزارتومان
دلفیران بایدبرای محصولات reeflowerwvt صرف کنه واقعا همین طور هستش یا که اشتباه میکنم چون اگه این طورباشه اصلا به صرفه نیست

پژمان اسلامی (1394/08/17  18:26): 0+

با سلام و احترام

در حال حاضر مصرف روزانه تک تک محلول های در این آکواریوم به شرح زیر است:
۱- kH Blend صد و بیست میلی لیتر
۲- Mg Blend سیزده میلی لیتر
۳- Ca Blend سی میلی لیتر
۴- Ionic Balance پنجاه و پنج میلی لیتر

و نهایتا باکتر فیدر نیز به صورت روزانه ۲ میلی لیتر برای هر ۱۰۰ لیتر استفاده می شود.

پیروز باشید

مهدی اسدی (1394/08/17  13:48): 0+

سلام
وخسته نباشید
فروشگاه دلفیران واقعا تانک ریف نمونه ای داره ازوقتی دیدمش فکر راه اندازی همچین سیستمی مدتی است که ذهنمو درگیر کرده .وروش بالینگ روهم مطالعه کردم که باتوجه به گذشته نگهداری تانک ریف رو خیلی راحت کرده اما یک سوال که اگه جواب بدیدممنوم میشم دراکواریوم دلفیران بااین تراکم مرجان میزام مصرف کلسیم ومنیزیم وسختی کربنات سالیانه چقدر هستش . هزینه سالیانه محصولات reeflowerکه تواین تانک میشه چقدر هستش این سوالات به این خاطر میباشدکه اگر چنین تانکی جمع کنم از عهده هزینه هاش میتونم بربیام یانه

پژمان اسلامی (1394/08/13  09:32): 0+

با سلام

در صورت استفاده از روش بالینگ متد و یا محلول kh در صورتی که مشکلات تغییرات pH و یا بالا یا پایین بودن pH وجود نداشته باشد نیاز به استفاده از محصولات دیگر وجود ندارد که در بیشتر موارد به همین ترتیب خواهد بود.

پیروز باشید

منوچهر m.j جباری (1394/08/12  17:30): 0+

سلام وخسته نباشد
در روش بالینگ امده که باوجود این چهار محصول دیگر نیازی به محلول دیگری نیست ایا باوجود محصول kH Blend
که

phروثابت نگه میداره دیگر نیازی به کنترل ph ومحلولهای افزایش دهنده وکاهندهphنیست
ممنون میشم پاسخ دهید باتشکر

info@dolphiran.com(1394/06/22  12:34): 2+

با سلام خدمت شما دوست عزیز
به اطلاع می رساند که هم اکنون آکواریوم دلفیران بدون هیچگونه کلسیم راکتور و با استفاده از بالینگ متد در شرایط بسیار خوبی بسر میبرد شما میتوانید حضوری تشریف بیاورید و از صحت و سقم این روش مطمئن شوید . همچنین با استفاده از این روش هم اکنون در آکواریوم دلفیران هاردکرال ها که شرایط نگهداری بسیاری مشکلی دارند نیز نگهداری می شود . با تشکر

آرامش مظفری (1394/06/22  12:28): 0+

http://www.dolphiran.com/product_item.aspx?oid=6503 شما میتونید توی این لینک عکس های آکواریوم دلفیران روببینید که بدون هیچ کلسیم راکتور از بالینگ متد استفاده میکنند.و تمام هارد کرالهاشونم بدون مشکل هستن در ضمن از باکتری فیدر هم که استفاده می کنند مدیا هاشونم حذف شده من خودم رفتم و دیدم

پژمان اسلامی (1394/06/21  14:33): 5+

با سلام و احترام

در حال حاضر از اين روش هم در اكواريوم نمونه فروشگاه و هم در حوضچه مرجان ها در پارك دلفين كيش استفاده مي شود كه به زودي تصاوير جديد بر روي سايت بارگزاري خواهد شد.
پيروز باشيد

حسين باقرلو (1394/06/21  13:08): 0+

سلام مي خواستم بدونم اگه واقعاً اين محصولات كارساز هستن چرا خود بچه هاى دلفيران از اين محصول استفاده نمى كنن چرا كلسيم راكتور دارن ممنون ميشم جواب بدين

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت