غذای باکتری (باکتری فیدر)

غذای باکتری (باکتری فیدر)

لیست قیمت

کد مدل توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
6503 85 ml - - - - به زودی
6504 250 ml - - - - به زودی
6505 500 ml - - - - به زودی
6506 1000 ml - - - - به زودی
6852 3000 ml - - - - به زودی

این محصول شامل مجموعه کاملی از منابع غذایی مورد مصرف باکتری های مفید در ساختار فیلتراسیون بیولوژیک است که به تکثیر و افزایش آنها کمک می کند. این دسته از باکتری ها به شما در کاهش میزان نیترات و فسفات هم در آکواریوه های آب شور و هم در آکواریو م های آب شیرین کمک می کنند. باکتری های فیلتر بیولوژیک عمل حذف مواد چرخه نیتروژن و نظافت آب را به شکل مشابه سیستم های طبیعی انجام می دهند. این محصول به شکل موثری در کاهش میزان نیترات و فسفات به شما کمک خواهد کرد.

مـــــشـــخـــصـــات

مدل 85 ml 250 ml 500 ml 1000 ml 3000 ml
شرکت سازنده ReeFlowers ReeFlowers ReeFlowers ReeFlowers ReeFlowers
مناسب برای آب شیرین بلی بلی بلی بلی بلی
مناسب برای آب شور بلی بلی بلی بلی بلی
مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی بلی بلی بلی بلی
مناسب برای گیاه بلی بلی بلی بلی بلی
حجم 85 mliter 250 mliter 500 mliter 1000 mliter 3000 mliter
نام انگلیسی Bacteria Feeder Bacteria Feeder Bacteria Feeder Bacteria Feeder Bacteria Feeder

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

 • افزايش دهنده جمعيت باكتري هاي مفيد
 • حذف كننده نيترات و فسفات
 • پاك سازي بيولوژیك آب


Reeflowers Bacteria Feeder حاوي منابع غذايي متنوعي است كه به رشد سريع باكتري هاي مفيدي كه به كاهش ميزان نيترات و فسفات در آكواريوم هاي آب شيرين وشور كمك مي كند.

باكتري ها به صورت بيولوژیك آب آكواريوم را پاك سازي مي كنند و محيط طبيعي تري را براي آبزيان فراهم مي كند. اين محصول در كاهش سطح نيترات و فسفات در آكواريوم هاي آب شور و شيرين بسيار موثر است. با استفاده از این محصول به صورت مرتب دیگر نیازی به استفاده از انواع دنیراتورها و یا مواد حذف نیترات و فسفات نیست و تنها لازم است در صورت نیاز از مواد جاذب سیلیکات در آکواریوم های ریف استفاده شود.مزایای استفاده

 • استفاده از این محصول می تواند میزان رشد باکتری های مفید در سیستم را به میزان ۱۰ برابر افزایش دهد.
 • با استفاده از این محصول می توانید مواد فیلتراسیون بیولوژیک را از سیستم حذف نمایید.
 • فعال کننده تمامی باکتری های حذف نیترات و فسفات.
 • در صورت اضافه کردن ۱۰ تا ۱۵ لیتر از آب یک آکواریوم قدیمی می توانید از این محصول به عنوان راه انداز فیلتر بیولوژیک در یک آکواریوم تازه استفاده نمایید.
 • با توجه به بار بیولوژیکی موجود در سیستم استفاده از این محصول می تواند هزینه های جاری شما را تا ۸۵ درصد کاهش دهد.

ویدیو زیر مربوط به آکواریوم نمونه موجود در فروشگاه دلفیران است که از این روش برای حذف تمامی المان های جرخه نیتروژن به همراه فسفات استفاده می کند و تنها از مواد حذف سیلیکات، رفیوجیوم و پروتئین اسکیمر در فیلتراسیون این آکواریوم استفاده شده است.


ویدیو زیر آکواریوم مرجانی راه اندازی شده در آکواریوم پارک دلفین کیش با ظرفیت ۱۲۰۰ لیتر را تنها ۳ ماه بعد از راه اندازی با استفاده از این محصول بی نظیر نشان می دهد که از شروع به کمک باکتری فیدر با میزان تزریق ۱۲ میلی گرم در روز نگهداری می شود.


راهنمای استفاده

پيشنهاد مي شود ٢ ميلي ليتر از محلول Reeflowers Bacteria Feeder به ازاي هر ١٠٠ ليتر آب آكواريوم هر دو روز يك بار (براي آكواريوم آب شور، شيرين و گياهي با تراكم متوسط) اضافه گردد.

قابل ذکر است استفاده از این محصول بيش از ٥ ميلي ليتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر به صورت یک روز در میان و یا روزانه بیش از ۲ میلی لیتر استفاده نگردد.


نکات ضروری

 • در زمان استفاده از این محصول نباید از هیچگونه استریل کننده در آکواریوم از جمله فیلتر UV و یا ازن استفاده شود زیرا جلوی رشد باکتری های مفید شناور در سیستم که هدف اصلی ما در استفاده از این محصول است گرفته می شود. لازم است برای مقاوم سازی بدن ماهی ها در مقابل انواع باکتری ها و قارچ ها از محصولات مختلفی که به مقاوم سازی مخاط بدن ماهی کمک می کند مثل Effective Conditioner استفاده شود و همچنین می توانید با رژیم غذایی مناسب مقاومت کلی بدن ماهیان را در مقابل بیماری ها افزایش دهید(Thera A With Extra Garlic).
 • توجه داشته باشید که باکتری هایی که توسط این محلول در آکواریوم شما فعال می شوند از نیترات و فسفات به صورت همزمان در چرخه خود استفاده می کنند و در صورت حذف کامل یکی از این مواد دیگر امکان حذف ماده دوم توسط باکتری ها وجود نخواهد داشت و لازم است در زمان استفاده از این محصول از مواد حذف کننده فسفات و یا نیترات استفاده نشود.
 • در صورت بالا بودن میزان نیترات و فسفات در دوره اول استفاده از این محصول به دلیل شکوفایی باکتری یایی عظیمی که به دلیل تکثیر ۱۰ برابری باکتری ها به کمک این محصول رخ می دهد ممکن است آب آکواریوم شیری رنگ و کدر به نظر برسد که این موضوع نشان دهنده تکثیر باکتری های مفید بوده و به بعد از چند روز با پایین آمدن میزان فسفات و نیترات دوباره میزان باکتری ها کاهش پیدا کرده و آب آکواریوم شفاف خواهد شد.

این محصول انقلابی در صنعت آکواریوم آب شور بوجود آورده است.

منبع

سایت ReeFlowers

نـظـرات کـاربـران

sadegh.1625@gmail.com(1396/04/01  21:43): 0+

سلام ممنون از پاسخگویی سریع شما
بعد از چند روز استفاده از باکتری فیدر میتوان مدیای داخل سامپ رو حذف کرد

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/04/02  14:22): 0+

با سلام و احترام

نمی دانم منظور شما از مدیا کدام دسته از مواد است مواد جذب کننده فسفات و سیلیکات و یا نیترات و یا مدیای چرخه نیتروژن.

اما به هر صورت اگر مدیای چرخه نیتروژن منظور شما است در صورتی که این مواد با کیفیت بالا در سیستم شما قرار داده شده است و طول عمر آنها کمتر از ۶ ماه است از نظر من بهتر است در سیستم باقی بمانند و فقط هر ۶ ماه یکبار ۲۰ درصد این مواد با مواد تازه جایگزین شود. اما در مورد آکواریومی که میزان مناسبی از صخره های زنده و ماسه را در خود دارد و تعداد آبزیان به نسبت حجم آب متناسب انتخاب شده اند می توان به مرور زمان این مواد را هر دو هفته در حدود ۲۰ درصد را از مدار خارج کرد.

اما در رابطه با مواد جاذب سیلیکات بهتر است همیشه در چرخه فیلتراسیون شما وجود داشته باشد و مواد جذب کننده فسفات نیز تنها در برخی از آکواریوم ها که میزان آبزیان بسیار زیاد است و میزان غذای گوشتی روزانه بسیار بالا است لازم است در سیستم باقی بماند که این موضوع با توجه به تست های دوره ای آب قابل بررسی است.

شاد باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/29  19:07): 0+

سلام خسته نباشید
همون طور که گفتید من با سیفون کردن نیترات اب رو پایین اوردم و استفاده از باکتری فیدر به صورت روزانه شروع کردم با دوز حد اکثری که گفته شده یعنی 2 میلی لیتر در ازای هر 100 لیتر و الان دو روزه که استفاده میکنم و دقیقا دو روزه که برای نور اکواریومم مشکلی پیش اومده تا این که امروز درستش کردم و کاملا تعجب کردم از این که ماهی پادربراون سفیدک زده به نظر شما علتش چی میتونه باشه
ممنون میشم هر چه سریع تر پاسخ سوالمو بدید خیلی ممنون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/29  20:01): 0+

سلام و خسته نباشید

برای انجان سیفون و یا تعویض آب باید چند نکته رو حتما رعایت کرده باشید:
۱- به هیچ عنوان بیشتر از ۲۰ درصد ظرفیت آب آکواریوم خود را در هر ۴۸ ساعت تعویض نکنید.
۲- دما، pH و شوری آبی که آماده می کنید حتما باید با شرایط آب آکواریوم شما یکسان باشد.

در صورت عدم رعایت این دو مورد ممکن است به ماهی های خود استرس بسیار زیادی وارد کرده و باعث شود که ماهی ها مقاومت خود را در برابر عوامل بیماری زا از دست داده و دچار بیماری هایی مثل سفیدک شوند بخصوص جراح ماهی ها که نسبت به این بیماری از مقاومت بسیار کمتری برخوردار هستند.

به هیچ عنوان خاموش شدن چراغ برای دو روز البته اگر تغذیه ماهی ها به صورت دقیق و کامل انجام شده باشد و یا اضافه کردن باکتری فیدر نمی تواند باعث بروز بیماری در یک آکواریوم شود.

پیروز باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/22  14:42): 0+

عرض سلام و خسته نباشید
نیترات اکواریوم من در حدود 50 و فسفات در حدود 0.50 است به نظر شما این محصول برای پایین اوردن این مقادیر مفید است یا باید اول با روش دیگری میزان نیترات و فسفات را پایین بیارم و بعد از این محصول استفاده کنم بهترین روش برای پایین اوردن این مقادیر چی هست
ممنون از پاسخگویی شما

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/22  15:21): 0+

با سلام و احترام

بلی این محصول به شکل بسیار موثری در کاهش نیترات و فسفات به شما کمک خواهد کرد.
اما ابتدا باید با تعویض آب میزان نیترات را به کمتر از ۳۰ کاهش دهید و بعد از این محصول و در صورت نیاز سه محصول کمکی Bio Clean استفاده کنید. تا زمانی که میزان نیترات و فسفات به صفر نزدیک شود.

شاد باشید

شروین پاداش هوشیار (1396/02/24  09:35): 0+

سلام آقای مهندس خسته نباشید.
برای آکواریم بزرگ 3500 لیتری استفاده از باکتری فیدر از نظر هزینه باصرفه تره یا راکتور بایوپلت ؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/02/24  10:32): 0+

با سلام و احترام

واقعا ابن موضوع بستگی زیادی به شرایط آکواریوم شما دارد.
من از قیمت برندهای مختلف بایوپلیت اطلاعی ندارم اما در تجربه شخصی من مشخص شده است که با باکتری فیدر امکان پایین نگهداشتن میزان نیترات و فسفات در دامنه کمتری نسبت به راکتور بایوپلیت وجود دارد.

شاد باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/02/12  10:33): 0+

با سلام
سوال اول من این هستش که برای راه اندازی یک اکواریوم اب شور اگر بخایم از باکتری فیدر استفاده کنیم نیازی به استفاده از سرامیک در سامپ هست یا خیر
سوال دوم هم اینه که ارتباط باکتری فیدر با محصولات بیوکلین به چه صورته
ممنون از راهنماییتون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/02/12  16:07): 0+

با سلام و احترام

وجود سرامیک و یا هر نوع مواد فیلتراسیون بیولوژیک بستکی به شرایط دیگر آکواریوم شما مثل نوع و ساختار بستر و دکوراسیون و حجم کلی آبزیان موجود دارد.
اما اصولا مجموعه باکتری هایی که برای جرخه نیتروژن از آنها استفاده می کنیم باکتری های هدف برای استفاده از باکتری فیدر نیستند و نمی توانند بر روی چرخه نیتروژن تاثیر داشته باشند.
محصولات بیوکلین مکمل های مربوط به باکتری فیدر و ایجاد تعادل بین نسبت نیترات به فسفات در آب هستند.

شاد باشید

شروین پاداش هوشیار (1395/12/04  15:08): 0+

سلام جناب آقای مهندس اسلامی عزیز.
خسته نباشید وقتتون بخیر.
من یه دو ماهی هست که از باکتری فیدر استفاده میکنم و برای تانک 500 لیتری روزانه 5 میل به آب اضافه میکنم و نتیجه خیلی خوبی هم گرفتم (باکتری فیدر 250 میل خریده بودم) . ولی چند روز پیش محلولم تموم شد و یه 3 لیتریشو از دلفیران خریدم که روش نوشته pond bio (bacteria feeder) که رنگ محلولم هم با دفعه پیش فرق میکه ایندفه رنگش سبزه . (قبلا 250 میل استفاده کردم رنگش شیری رنگ بود) حتی عکس روشم فرق داره میخواستم بدونم اینم همون کارو میکنه یا شرکت اشتباه داده بهم؟ چون رو پک محلول نوشته 5 میل در 1000 لیتر آب هر هفته اضافه شود . یعنی من که 500 لیتر آب دارم باید هفتگی 2.5 میل وارد آب کنم؟ یعنی با دوزینگ پمپ دیگه نمیتونم استفاده کنم؟ چرا این 3 لیتری دستور مصرفش با اون 250 میل فرق داره؟ از طرفی پشتش نوشته هفتگی تزریق کنید تا نیترات به 10 ppm و فسفات به 0.5 ppm برسد بعد تزریق رو قطع کنید در صورتی که اون محلول قبلیم تو رنجهای پایین تر بود یعنی نیترات 2 و فسفات 0.04. لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم؟ اگه محصول رو درست گرفتم چطور استفاده کنم؟ چون میخوام مرجان sps نگه داری کنم میخوام نیترات فسفاتم خیلی پایین باشه
ببخشید متنم طولانی بود و سرتونو درد آوردم.
متشکرم از راهنماییتون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/12/04  16:27): 0+

با سلام و احترام

این دو محصول در حقیقت به صورت کامل مشابه هستند. تغییری که در رنگ این دو محصول مشاهده می کنید که به دلیل تغییر تعداد منابع کربن در طول این سری از محصولات شرکت reeflowers ایجاد شده است و طی مکاتبات انجام شده مشکلی را به وجود نمی آورد و کارایی لازم را دارد.
در ضمن تفاوت دستوالعمل به این دلیل می باشد که دستورالعمل Pond ‌Bio برای استفاده در برکه ها نوشته شده و دامنه ها نیز به همین دلیل متفاوت است.
اما شما می توانید از این محصول به سادگی مطابق با دستوالعمل قبلی که بر روی Bacteria Feeder نوشته شده است استفاده کنید.

شاد و پیروز باشید

امیر حسین صیادی (1395/11/20  15:28): 0+

سلام
خسته نباسید میخواستم بدونم اگه میزان فسفات در حدی نباشه که این دارو فعال بشه چجوری میشه میزانه فسفات رو افزایش داد؟
ایا محلولی برای افزایش فسفات هست یا خیر؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/11/20  17:50): 0+

با سلام و احترام

سه محصول بیوکلین وجود دارد که به شما در برقرار کردن تعادل بین فسفات و نیترات در آکواریوم به همراه این محصول کمک خواهد کرد.

شاد باشید

شروین پاداش هوشیار (1395/11/10  14:09): 0+

سلام جناب آقای مهندس اسلامی عزیز.
خسته نباشید وقتتون بخیر.
من یه دو ماهی هست که از باکتری فیدر استفاده میکنم و برای تانک 500 لیتری روزانه 5 میل به آب اضافه میکنم و نتیجه خیلی خوبی هم گرفتم (باکتری فیدر 250 میل خریده بودم) . ولی چند روز پیش محلولم تموم شد و یه 3 لیتریشو از دلفیران خریدم که روش نوشته pond bio (bacteria feeder) که رنگ محلولم هم با دفعه پیش فرق میکه ایندفه رنگش سبزه . (قبلا 250 میل استفاده کردم رنگش شیری رنگ بود) حتی عکس روشم فرق داره میخواستم بدونم اینم همون کارو میکنه یا شرکت اشتباه داده بهم؟ چون رو پک محلول نوشته 5 میل در 1000 لیتر آب هر هفته اضافه شود . یعنی من که 500 لیتر آب دارم باید هفتگی 2.5 میل وارد آب کنم؟ یعنی با دوزینگ پمپ دیگه نمیتونم استفاده کنم؟ چرا این 3 لیتری دستور مصرفش با اون 250 میل فرق داره؟ از طرفی پشتش نوشته هفتگی تزریق کنید تا نیترات به 10 ppm و فسفات به 0.5 ppm برسد بعد تزریق رو قطع کنید در صورتی که اون محلول قبلیم تو رنجهای پایین تر بود یعنی نیترات 2 و فسفات 0.04. لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم؟ اگه محصول رو درست گرفتم چطور استفاده کنم؟ چون میخوام مرجان sps نگه داری کنم میخوام نیترات فسفاتم خیلی پایین باشه
ببخشید متنم طولانی بود و سرتونو درد آوردم.
متشکرم از راهنماییتون

fazelmasjedi@yahoo.com(1395/09/27  03:48): 0+

با عرض سلام و تشکر از راهنمایی بسیار عالی شما...آقای مهندس ببخشید در مورد آکواریم خودم دوتا سوال داشتم (همون آکواریم ۶۰ لیتری که در بالا خدمت شما عرض شد)اول اینکه طبق گفته قبل خودم که میزان نیترات ۱۶۰ میباشددو روز است که باکتری فیدر رو به میزان ۳ میل تزریق میکنم و سیفون آب رو هم انجام دادم ولی آب اصلا کدر نشده ولی اسکیمر بعد از روشن شدن آب بسیار سبزی جمع میکند خواستم ببینم این مثبت است یا خیر.(لازم به توضیح است که اسکیمر بعد از تزریق باکتری چند ساعت خاموش میباشد)..دوم در مورد شرایط آکواریم آیا شقایق و ستاره و خرگوش نیز همانند ماهی باعث پر شدن حجم آکواریم و رعایت مقدار ماهی نسبت به حجم تراکم آکواریم میشوند یا بدون آنها حجم آکواریم رو با تعداد ماهی های دیگر سنجید

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/27  09:02): 0+

با سلام و احترام

نکته اول اینکه الزاما نباید آب آکواریوم کدر شود پس این موضوع نمی تواند منفی باشد. در ضمن نمی توانید از باکتری فیدر برای نیتراتی با این میزان انتظار عملکرد داشته باشید. لازم است حتما با تعویض آب ابتدا میزان نیترات را کاهش دهید و بعد استفاده از باکتری فیدر می تواند به شما در کاهش و یا پایین نگهداشتن میزان نیترات کمک کند.
نکته دیگر اینکه لازم نیست اسکیمر در زمان تزریق باکتری فیدر خاموش شود و تغییر رنگ مواد جمع شده طبیعی است.

بلی تمامی موجودات در حقیقت به نسبت های مختلف از اکسیژن آب استفاده کرده و مواد زايد تولید می کنند پس آنها ها به نسبت فضای زیستی آکواریوم شما را اشغال می کنند.

شاد باشید

fazelmasjedi@yahoo.com(1395/09/26  11:55): 0+

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما..آقای مهندس سیستم من چند ماهی راه اندازی شدهولی متاسفانه خیلی زود پارامترهای آب آکواریم تغییر میکنه ..مثلا ماه قبل تست گرفتم فسفات و نیترات و نیتریت بالا بود که با استفاده از باکتری فیدر و راهنماهی های شما طی پانزده روز پایین آمد الان مجددا شرایط آب تغییر کرده لطفا راهنمایی کنین علتهای اصلی تغیرات آب چی میتونه باشه...آخرین تست آب نیترات ۱۶۰...نیتریت۲۵/..امونیاک صفر...حجم آکوارم ۶۰ لیتر...یک روباه ..یک قرآنی..دوتا دلقک..یه شقایق موکتی..دوتا ستاره....

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/26  17:32): 0+

با سلام و احترام

در آکواریوم های کوچک اصولا کوچکترین عامل می تواند باعث بروز تغییرات بزرگ شود.
این موضوع هم می تواند بسیار منفی و هم می تواند مثبت باشد زیرا با بروز کوچکترین مشکل شرایط آب به شدت تغییر می کند و از طریف دیگر به راحتی می توان شرایط را اصلاح کرد.
بهتر است مقاله های مختلف مربوط به تست آب به خصوص مقاله اهمیت تست آب در آکواریوم های آب شور مرجانی را مطالعه فرمایید. این مقاله به شما یادآوری می کند که با چه فاصله های زمانی باید تست های مختلف را در آکواریوم خود انجام دهید تا بتوانید از بروز مشکل در در زمان مناسب مطلع شوید و قبل از بروز خطر اقدام کنید.
باید توجه داشته باشید که در آکواریوم های کوچک میزان آبزیان و اندازه آنها باید با اندازه آکواریوم هماهنگ باشد و حتی ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از کل ظرفیت آکواریوم در نظر گرفته شود به نظر می رسد در آکواریوم شما این موضوع رعایت نشده است و می تواند از دلایل اصلی عدم پایداری آب باشد.

شاد و پیروز باشید

رضا عبدالرحیمی (1395/09/09  00:24): 0+

با سلام و خسته نباشید
من این محصول رو از فروشگاه تهیه کردم برای آکواریوم گیاهی و قراره با دستگاه دوزینگ به آکواریوم اضافه بشه
حالا یه سوال پیش میاد آیا دستگاه دوزینگ پمپ میتونه باکتری رو هر دوروز یکبار به آکواریوم اضافه کنه
حجم آکواریوم من 250 لیتره
سوال دوم :من تازه میخوام آکواریوم رو راه اندازی کنم تا چه وقت با به این شکل اضافه کنم (دو روز یکبار با دوز 2 میل در 100 لیتر)
با تشکر ممنون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/09  09:35): 0+

با سلام و احترام

برای استفاده از این محصول در دستگاه دوزینگ پمپ می توانید نصف مقدار لازم را به صورت روازنه به آکواریوم خود اضافه کنید.
شما بعد از تکمیل شدن چرخه نیتروژن می توانید استفاده از این محصول را شروع کنید و به ازاء هر ۱۰۰ لیتر ۱ میلی لیتر به صورت روزانه به آکواریوم خود اضافه کنید.

شاد باشید

شروین پاداش هوشیار (1395/09/08  15:17): 0+

سلام آقای مهندس خسته نباشید.
من تازه چرخه نیتروژنم تموم شده . الان شرایط آبم اینگونه است:
نیترات: 1.4 ppm
فسفات: 0.25 ppm
pH: 8.3
سختی: 10.08 dKH
شوری : 1.023
من محلول باکتری فیدر و همچنین محلول بنفش کننده صخره coralline algea رو از فروشگاه تهیه کردم. میخواستم بدونم از الان میتونم استفاده کنم؟ به چه صورت استفاده کنم؟ نیاز به بیوکلین هم دارم؟ ( در حال حاضر هنوز هیچ ماهی و مرجانی ندارم)

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/08  17:03): 0+

با سلام و احترام

حتما باید استفاده از محلول های باکتری فیدر را شروع کنید.
در ضمن حتما یک ماده مناسب جذب کننده سیلیکات و فسفات درون آکواریوم خود قرار دهید.
در صورتی که قصد نگهداری از مرجان دارید شوری آکواریوم را در حدود ۱.۰۲۵ افزایش دهید.

در صورتی که میزان نیترات شما به صفر نزدیک شود و همچنان میزان فسفات بالا باشد لازم می شود از بیوکلین هم استفاده کنید.
این موضوع بعد از سه تا چهار هفته از استفاده از باکتری فیدر مشخص خواهد شد.

در ضمن در صورتی که میزان نیتریت صفر باشد می توانید به تدریج چند ماهی کوچک را اضافه کنید و بعد از آن شروع به اضافه کردن مرجان ها نمایید.
برای اضافه کردن مرجان ها و ماهی ها به تدریج این کار را انجام دهید.

شاد باشید

شروین پاداش هوشیار پاسخ داد(1395/09/09  00:31): 0+

سلام.
خیلی ممنون از توضیحات خوبه شما.

محلول coralline algea هم میتونم از الان شروع کنم ؟

با سپاس

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/09  09:38): 0+

با سلام و احترام

زمانی که تمامی پارامتر های در وضعیت استاندارد قرار داشته باشد و نیترات، فسفات و سیلیکات صفر باشد به صورت خودکار صخره ها در آکواریوم شما بنفش خواهد شد.

در صورتی که شرایط آماده باشد و نیترات و فسفات پایین باشد با استفاده از این محصول می توانید سرعت رشد جلبک های بنفش را افزایش دهید.

شاد باشید

رسول دباغ (1395/06/16  12:27): 0+

سلام
من از این محصول استفاده کردم و خیلی راضی ام

مهدي كيهان (1395/06/03  13:05): 0+

سلام من از اين محلول استفاده كردم البته دستگاه براي پايين اوردن نيترات هم دارم ولي ويتوارى بالا رفته

مهدی مستجابی (1395/05/30  13:15): 0+

سلام
من محدود ۲۰ روز است که باکتری فیدر مصرف می کنم
سوالم این هست که چه مدیاهایی باید داشته باشم در کنارش
و اینکه اب شفاف نیست

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/31  08:21): 0+

با سلام

در این روش چیدمان و میزان مناسب صخره ها، میزان ماسه بستر و گردش آب داخلی و کلی در کنار یک پروتئین اسکیمر مناسب بسیار اهمیت دارد و عملا شما به هیچگونه مدیای بیولوژیک نیاز نخواهید داشت و تنها بهتر است از پد های جذب کننده سیلیکات در سیستم استفاده شود.
در این روش باکتری های مفید در بدنه آب و داخل آکواریوم شما تشکیل می شوند و نیاز به فضای خاصی برای زندگی ندارند.
در رابطه با کدر شدن وضعیت آب من لازم است اندازه دقیق پارامتر های نیترات و فسفات، اندازه آکواریوم و میزان دوز مصرفی شما را بدانم تا بتوانم بهتر شما را راهنمایی نمایم. اما اصولا ممکن است مصرف باکتری فیدر در آکواریوم هایی با نیترات و فسفات بسیار بالا باعث تکثیر زیاد باکتری ها و در نتیجه کدورت آب شود که در این صورت بهتر است مصرف باکتری فیدر تا زمان شفاف شدن آب متوفف شده و بعد از شفاف شدن و تست پارامتر های آب دوباره ادامه پیدا کند.

شاد باشید

منوچهر جباری (1395/05/25  19:43): 0+

سلام جناب مهندس اسلامی وخسته نباشید
بنده دو هقته گذشته شرایط تانکم را براتون شرح دادم وفرمودید که مصرف باکتری فیدر رودوبرابر کنم وروزانه 8میل استفاده کنم وبا سیفون نیترات را به زیر 20برسانم .تقریبا 12روز دز مصرفی را 2برابر کردم ودیروز سیفون 25درصد بااب roانجام دادم .امروز هم در دلفیران تست نیترات وفسفات و پ هاش رو برام انجام دادن که خدمتتون عرض میکنم
نبترات هفده .فسفات بیست وپنج صدم. پ هاش 7.8
سوال اولم این هست که مصرف باکتری فیدر رادوباره روزانه اضافه کنم یایک روز در میان(حجم تانک 350لیتر که 8میل اضافه میکنم.)
سوال دوم .مصرف بیوکلین 2را از امروز قطع کردم وازچه زمانی باید دوباره استفاده کنم .یعنی فسفات باید روچه عددی بایسته
باتشکر

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/26  09:07): 0+

با سلام و احترام

می توانید از این به بعد به صورت یکروز درمیان ۸ میلی لیتر و یا روزانه ۴ میل لیتر از محلول باکتری فیدر را به آکواریوم خود اضافه کنید.
در مورد سوال دوم در حال حاضر نیازی به مصرف بیوکلین نمی باشد و برای مشخص کردن میزان مصرف و نوع بیوکلین مصرفی لازم است تست فسفات و نیترات به صورت هفتگی انجام شود تا بر اساس نتایج نوع و مقدار هر یک از محصولات بیوکلین و یا مقدار باکتری فیدر مورد نیاز مشخص شود.

شاد باشید

امین بهبهانیان (1395/05/21  21:39): 0+

از اینکه همه مشاورین با اخلاق شما جوابگو تمامی مشکلات آکواریوم داران به صورت شبانه روزی هستن کمال تشکر را داریم . به خصوص مهندس اسلامی.

امین بهبهانیان (1395/05/20  23:40): 0+

با سلام خدمت مهندس بزرگوار جناب اسلامی مرسی از پاسخی که در سوال قبل به بنده دادید.
عرضی دیگه ای داشتم متشکر میشم پاسخ بدید،
جناب اگه بخواهیم رنگ لایف راکهای درون آکواریوم زودتر به بنفش تبدیل بشه آیا مواد خاصی هست واسشون یا خیر اگر موجود میباشد عنوان بفرمایید . ممنون و با تشکر

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/21  08:53): 0+

با سلام و احترام

برای بنفش شدن صخره ها ابتدا لازم است برخی از پارامتر ها در آب شما در حد استاندارد قرار داشته باشد:
۱- سختی
۲- کلسیم
۳- منیزیم
۴- نیترات
۵- فسفات
۶- سیلیکات

در این صورت بر روی صخره ها و حتی دیواره های تانک به سرعت جلبک های بنفش رشد خواهند کرد. اما در صورت رسیدن به این شرایط استاندارد به کمک محصولات مختلف مثل Coralline Algae Accelerator (ReeFlowers می توانید سرعت رشد این جلبک ها را افزایش دهید.

شاد باشید

امین بهبهانیان (1395/05/18  00:26): 0+

سلام وعرض خسته نباشید جناب اسلامی بنده یه تانک 148 لیتری دارم و باکتری فیدر رو هر سه روز یک بار 15 میل میریزم هر روز از قطره های ضد فسفات و نیترات ( از شرکت اکوا فرش ) استفاده که میکنم همزمان با محلول باکتری فیدر تو اب میریزم به نظرتون مشکل درست نمیکنه یا زمان رو متفاوت تنظیم کنم . بعد اسکیمر رو فروشنده به من گفته که تا 3 ساعت خاموش یه دری جرم گیر را جدا کنید . تایید میفرمایید یا خیر .مرسی.

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/18  09:06): 0+

با سلام و احترام

شما می توانید به صورت کامل از سه محصول Pro Bio S ، Pro Bio F و NP Pro برای کاهش فسفات و نیترات در آب آکواریوم خود مطابق با دستور العمل مربوطه استفاده کنید.
می توانید Pro Bio F را با باکتری فیدر جایگزین کنید.
میزان تزریق باکتری فیدر بستگی به مقادیر نیترات و فسفات در آب آکواریوم شما برای نیترات کمتر از ۲۰ میلی گرم در لیتر شما می توانید هر روز ۱ میلی لیتر و یا یک روز درمیان کمتر از ۲ میلی لیتر را به آب آکواریوم خود اضافه کنید و در صورتی که میزان نیترات بیشتر از ۲۰ باشد لازم است ۲ میلی لیتر را به صورت روزانه اضافه نمایید.
در ضمن اصلا لازم نیست هیچ یک از لوازم فیلتراسیون را به صورت موقت خاموش کنید و تنها باید این نکته را در نظر بگیرید که در زمان استفاده از روش باکتری فیدر و یا پروبیوتیک به هیچ عنوان نباید از ازن و یا فیلتر های UV استفاده کنید.

پیروز باشید

منوچهر جباری (1395/05/12  19:28): 0+

سلام مجدد
حجم کل تانک 350لیتر هست باکتری فیدر هم 7میل هر یک روز در میان اضافه میکنم

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/13  10:21): 0+

سلام مجدد

با توجه به دستوالعمل لازم است برای نیترات های بالای ۲۰ میلی گرم در لیتر میزان مصرف دو برابر شود. با این ترتیب لازم است شما در حدود ۸ میلی لیتر به صورت روزانه استفاده کنید.
تا زمانی که میزان فسفات کمتر از ۰.۰۲ نشود لازم نیست از بیوکلین استفاده شود و در این صورت باید به صورت روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلی لیتر در آکواریوم خود اضافه کنید.
نکته اول اینکه لازم است تست نیترات و فسفات هفتگی انجام شود و بر اساس نتایج دوز های مصرفی هفته مشخص شود
نکته دوم اینکه در صورتی که در زمان مصرف آب آکواریوم کدر شد باید میزان مصرف به صورت موقت نصف شود و دوباره بعد از شفاف شدن و گرفتن تست دوزهای مصرفی جدید مشخص شود.
نکته سوم اینکه پیشنهاد می شود به کمک تعویض آب میزان نیترات به کمتر از ۲۰ کاهش داده شود تا باکتری فیدر بتواند بهتر چرخه خود را کامل کند.

پیروز باشید

منوچهر جباری (1395/05/12  12:06): 0+

سلام وعرض ادب
بنده یک ماهی هست که از باکتری فیدر استفاده میکنم 14روز پیش نیترات 35وفسفات شش صدم بود که بیوکلین شماره 2را یک هفته به ازای هر صد لیتر امیل اضافه کردم والان یک هفته هست که مصرف بیوکلین روقطع کردم والان براساس تستی که صبح انجام شد نیترات تغییری نکرده وفسفات هم به یک دهم رسیده البته یک بار سیفون 25درصد هم انجام دادم لطف میکنید بفرماییدکه از این به بعد چیکار کنم.
تشکر

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/05/12  16:09): 0+

با سلام و احترام

لطفا در رابطه با حجم آکواریوم و میزان مصرف باکتری فیدر توضیح دهید تا امکان راهنمایی کامل تر وجود داشته باشد.

شاد باشید

محمدعلي تقديسي (1395/04/31  17:49): 0+

با سلام و خدا قوت.
من به مشکل عجیبی برخوردم، لطفا راهنمایی بفرمایید: تانکم تا حدود یک ماه پیش از شرایط کاملا مطلوب و باثباتی برخوردار بود. روزانه از باکتری فیدر به میزان لازم استفاده میکردم و نیترات همواره کمتر از ۵ و فسفات تقریبا بر روی ۰/۰۲ ثابت بود.
اما متاسفانه در ماه اخیر، نیترات روز بروز رو به افزایش بوده که علت آنرا نمیدانم و هم اکنون که این پیامو مینویسم، تقریبا به عدد ۹۰ نزدیک شده است!!! اما فسفات همچنان همان ۰/۰۲ است. تسترم مارک سالیفرته و از ابتدا همین تسترو داشتم. با توجه به توضیحاتی که برای محصول bio clean داده بودید، شماره ۲ از این محصول رو هم تهیه کردم و در کنار سیفون آب، از bio clean نیز به مدت ۱۰ روز است که طبق دستور استفاده میکنم، اما روز بروز نیترات رو افزایش است. جالب اینجاست چرخه همچنان برقرار بوده و آمونیاک و نیتریت نیز صفر است.
لازم به ذکر در این مدت هیچ مرجان و یا ماهی به تانک اضافه نکرده‌ام و شرایط آبزیان همان شرایط قبل از یک ماه پیش است.
متشکرم از حوصله شما.

محمدعلي تقديسي پاسخ داد(1395/05/03  00:30): 0+

با سلام مجدد و تشکر فراوان از جناب آقای گندمکار که برادرانه تقبل زحمت کرده و شخصاً جویای احوال عجیب تانکم شدند و با عرض پوزش ازینکه هنوز وقت نکردم تا مقداری از آب را برای تست، خدمتتان بیاورم.
با سپری شدن دو روز از شرح حال گذشته، ظاهرا Bio Clean II بعد از سپری شدن حدود 12 روز، عمل کرده و میزان فسفات به 0/1 و نیترات به حدود 70 تغییر یافته اند. هم اکنون که شرایط استفاده از Bio Clean I فراهم شده، امروز اولین دوز مورد نیاز را در کنار سیفون آب و باکتری فیدر، استفاده کردم. لطفاً اگر لازم میدانید راهنمایی های لازم را بفرمایید.
با تشکر

صادق نژادباقری (1395/04/05  15:19): 0+

سلام وقت بخیر من دیروز داخل سامپ تمیز کردم مقدار آب گل آلود شد و رفت داخل تانک اصلی از صبحی ماهی ها رفتن داخل صخره ها و بیرون نمیان چکار کنم؟علت چیست؟ با تشکر

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/05  16:36): 0+

با سلام

این موضوع به احتمال زیاد نمی تواند عامل اصلی این اتفاق باشد.
بهتر است پارامتر های شیمیایی آب خود را اندازه گیری کنید و در صورت نیاز بخشی از آب را تعویض نمایید.

پیروز باشید

حمید شبیری (1395/03/26  16:01): 0+

با سلام
باکتری فیدر بعد از یک ما عملکرد داخل تانک ما رو به بهبود بود.نیترات به14ppm,وفسفات به.0.4ppm رسیدنیترات اولیه50وفسفات2ppm بود البته سیفون هم انجام دادم ومدیا سیلیکات گیر جی بی ال هم استفاده شد.
هفته به هفته در حال پایین امدن میباشد
البته با صحبتهایی که با جناب مرتضی نایبی انجام شد که سرا میک و میکرومک را اروم اروم از تانک خارج وفیلتر ساکس را یک روز در میان با اب گرم بشوریم خیلی شرایط ایده ال تر خواهد شد.
متشکرماز زحمات وراهنماییی اقای نایبی

پژمان اسلامی (1395/03/16  12:59): 0+

با سلام و عرض پوزش به دلیل تاخیر به وجود آمده در پاسخ دهی به برخی از سوالات مطرح شده از طرف دوستان عزیز

لازم است مقداری در رابطه با شرایط استاندارد از نظر تیم دلفیران صحبت شود تا بتوانیم بهتر در رابطه با نتایج و عملکرد های محصولات مختلف صحبت کنیم.
در نظر داشته باشید از نظر تیم دلفیران مقادیر استاندارد فسفات و نیترات در انواع آکواریوم های مرجانی به شرح ذیل می باشد:
۱- آکواریوم های مرجانی با مرجان های نرم و LPS
نیترات بین ۲ تا ۱۰ و فسفات بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۸
۲- آکواریوم های مرجانی با مرجان های LPS و SPS مقاوم
نیترات بین ۲ تا ۵ و فسفات بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۵
۳- آکواریوم های مرجانی با مرجان های SPS به روش پروبیوتیک
نیترات بین ۰.۱ تا ۰.۵ و فسفات بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۴

و در آخر برای آکواریوم های فقط ماهی نیز نیترات بیش از ۱۵ تا ۲۰ نیز می تواند باعث افزایش استرس و کاهش رنگ ماهی ها و در نهایت به خطر انداختن سلامت آنها شود.
در رابطه با بهترین زمان استفاده از هر روش لازم است به این نکته توجه شود که به طور قطع در ماه های اول راه اندازی باید یک روش مناسب با آبزیان هدف برای نگهداری انتخاب شود که در این صورت می توانید بهترین نتیجه را از عملکرد خود ببینید.
در رابطه با آکواریوم های قدیمی توصیه ما این است که ابتدا با نمک مناسب با توجه به شرایط آب و میزان نیترات موجود به صورت دوره ای حدود نیم تا ۱.۵ برابر حجم آب آکواریوم تعویض آب انجام شود تا شرایط در محدوده مناسب قرار بگیرد و بعد از آن به صورت دقیق و با کمک دستور العمل از محموعه محصولات باکتری فیدر و بیو کلین ها متناسب با نتایج تست های دقیق نیترات و فسفات استفاده شود.
توجه داده باشید که انجام تست ها باید به کمک دستگاه های تست دقیق مثلا تست های شرکت Hanna انجام شود.
بعد از تکمیل چرخه و کامل شدن کلنی باکتری ها می توانید از حصول نتیجه مطمئن شوید و از آکواریوم خود لذت ببرید.

پیروز باشید

حمید شبیری (1395/03/16  11:51): 0+

با سلام
چرا مطالبی که به درد خریدار میخوره رو شما تو سایت نمیگذارید.
و برای عملکرد منفی محصول جواب درستی را نمیدید .

پژمان اسلامی (1395/03/15  18:48): 0+

با سلام و احترام

اگر میزان آبزیان در آکواریوم شما بسیار زیاد باشه و غذای زیادی لازم باشه به آکواریوم بدهید می توانید از راکتور بایو پلیت هم استفاده نمایید.

پیروز باشید

mehdi dehghan (1395/03/15  16:54): 0+

نظرشما درکنارباکتری فیدر وبیوکلین اگرازراکتوربایوپلت استفاده بشه چیه؟

mehdi dehghan (1395/03/15  16:52): 0+

ممنونم ازلطف شما

حمید شبیری (1395/03/14  01:33): 0+

با عرض سلام وادب و احترام
باکتری فیدر وبیو کلین روی تانک600لیتری ما روی پارامترpo4و no3-تاثیر چندانی نداشت البته باصرف هزینه ای که شد
محصول شما روی نیترات زیر10 تاثیر داره که تانکی که نیتراتش 10 باشه تانک مناسبی میباشد .ودیگر نیازی به استفاده محصولات ندارد.
باکتری فیدر برای تانک تازه تاسیس شاید مناسب باشه ولی برای تانکهای قدیمی مقدون به صرفه نیست.

پژمان اسلامی (1395/03/12  10:34): 0+

با سلام و احترام

جناب دهقان عزیز در صورتی که طبق راهنمایی های تلفنی به دقت عمل نمایید به طور حتم نتیجه خواهید گرفت.

پیروز باشید

mehdi dehghan (1395/03/12  09:18): 0+

ومدت راه اندازی شده تانک 6ماه است باتشکردهقان بودم

mehdi dehghan (1395/03/12  09:13): 0+

باسلام وخسته نباشیدلطفاراهنمایی کنیدتانک من ابعادش 70طول وعرض 70وارتفاع 50می باشدلایوراک حدود50کیلودارم وشن کف هم حدود5سانتی مترهست موادضدنیترات برایت ول وسیچم هردورادارم وضدفسفات سیچم گردش اب خیلی خوبی هم دارم ولی نیترات 80وفسفات 0.25هست الان سه هفته هست ازباکتری فیدروبیوکلین 1 استفاده می کنم چندروزاول باسیفون زیاد شروع کردم واب کاملا شیری شد ولی تغیرزیادی ندیدم چیکا کنم لطفاراهنمایی کنیدممنونم

پژمان اسلامی (1394/12/21  12:25): 0+

با سلام و احترام

نکته اول اینکه دوز مصرفی باکتری فیدر یک روز در میان است به خصوص برای آکواریوم های تازه راه اندازی شده.
در ضمن بهتر است مقادیر را برای من مشخص کنید که دقیقا چه مقدار هستند حجم آب آکواریوم و همچنین میزان مصرف را هم مشخص کنید.
بهتر است پارامتر های آب شیرینی را که برای راه اندازی استفاده کردید اندازه گیری کنید و نتایج را برای من ارسال نمایید.

در ضمن برای یک آکواریوم تازه راه اندازی شده مقادیر بالای فسفات و نیترات کمی عجیب است.
با ارسال اطلاعات مطرح شده امکان راهنمایی بیشتر شما وجود خواهد داشت.

پیروز باشید

Amin.ghobadymher@gmail.com(1394/12/20  22:48): 0+

سلام
من مدت بیست روز سیستم راه اندازی کردم هرروز باکتری فیدر به تانک اضافه مکنم اما نیترات فسفات آمونیاک بالا هستش لطفا راهنمای بفرمائید

پژمان اسلامی (1394/12/12  09:41): 0+

کاربر گرامی با سلام و احترام

لازم است در رابطه با استفاده از این محصول این نکته را یادآوری کنم که این محصول به تنهایی برای نیترات های در حدود ۵ میلی گرم در لیتر به تنهایی می تواند موثر باشد و برای مقادیر نیترات بالا حتما باید ابتدا با تعویض آب میزان نیترات در حدود ۱۰ کاهش داده شود و بعد از این محصول در کنار بیوکلین ها استفاده شود تا نیترات و فسفات در محدوده مناسب قرار بگیرد و بعد از آن سیستم با مصرف مناسب باکتری فیدر می تواند یک تعادل پایدار بین تولید فسفات و نیترات و مصرف آن توسط باکتری ها به وجود آورد.

پیروز باشید

فرید سلیمی (1394/12/11  23:30): 0+

جناب پژمان سلام،من دو ماه هست از این محصول استفاده میکنم،الان نیترات 40-50 و فیفات 0.25-0.5 هست و دیگه تغییری نمیکنه یک ماهه،دوباره رو شیشه های تانکم داره جلبک تیره میزنه کفش هم کلا تیره هست از جلبک،تو این مدت اصلن آب شیری رنگ نشد
.بفرمایید لطفا مشکل از کجاس چرا وضعیت تانک درست نمیشه
ممنون سلیمی

پژمان اسلامی (1394/12/07  17:51): 0+

با سلام و احترام

از این محصول به همراه BioClean I می توانید برای کاهش میزان نیترات و فسفات در آب آکواریوم خود تا رسیدن به شرایط بسیار استاندارد استفاده کنید.
البته برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید به مرور زمان میزان صخره های زنده و ماسه های خود را افزایش دهید(در صورتی که کمتر از مقدار استاندارد هستند) از طرف دیگر لازم است جریان های داخلی آکواریوم خود را افزایش داده و به مرور زمان میزان متریال بیولوژیک در سامپ آکواریوم خود را کاهش دهید.
پیروز باشید

امیر لشکری (1394/12/07  15:21): 0+

سلام، خسته نباشید
تانک من حدود 4سال راه اندازی شده،
حدود 800لیتر آب در جریان تانک و سامپ
در حال حاضر دو عدد ماهی داره و نیترات 40 و فسفات 2
استفاده از این محصول کمکی ب بهبود آب تانکم میکنه؟

پژمان اسلامی (1394/11/13  21:03): 0+

با سلام و احترام

برای یک دوره ۲ هفته ای میزان مصرف را دو برابر کنید و در صورتی که رنگ آب شیری رنگ شد نگران نباشید چون نشان دهنده بالا رفتن تعداد باکتری های مفید است.
در ضمن باید نسبت به انجام تست ها بسیار دقیق باشید و حتما از کیت های تست Salifert و یا Hanna استفاده کنید به خصوص برای اندازه گیری فسفات.

پیروز باشید

فرید سلیمی (1394/11/13  20:03): 0+

باسلام
جناب پژمان من یک ماه هست که از این محصول یک روز در میان 10 mlاستفاده میکنم(450 لیتر حجم تانک فقط ماهی) طبق تست امروزم ph8.5 شده ونیترات روی 40 و فسفات 0.25_0.5 ثابت شده.نسبت به قبل هر دو کمتر شده اما تو 15 روز اخیر تغییری نسبت به تست قبلی نکرده.باید چیکار کنم؟
ممنون- سلیمی

پژمان اسلامی (1394/10/30  18:09): 0+

با سلام و احترام

با توجه به اطلاعات بنده استفاده از این محصولات نمی تواند عامل ایجاد این رگه ها باشد. اما در صورت داشتن نتایج تست های آب آکواریوم شما و یا تصاویری از این پدیده شاید امکان راهنمایی بیشتر برای بنده وجود داشته باشد.

پیروز باشید

رسول صابريان (1394/10/30  17:51): 0+

سلام جناب اسلامي
چند روزيه روي شنهاي بستر رگه هاي خاكستري ايجاد شده علت چيست ضمنا من هر روز از محلول باكتري فيدر و كرولاين استفاده ميكنم متشكرم

پژمان اسلامی (1394/10/28  20:04): 0+

با سلام و احترام
در رابطه با سوال دوم شما،بعد از به تعدل رسيدن سيستم تنها لازم است با پايين ترين ميزان ممكن از باكتري فيدر استفاده نماييد. اما در رابطه با سوال اول براي من بسيار مشكل است كه با توجه به عدم شناخت كامل از آكواريوم شما در رابطه با برپايي يك روند طبيعي بتوان پيش بيني كرد و تنها زمان تعادل با انجام منتظم تست هاي دوره اي در هر آكواريوم قابل تشخيص است.
پيروز باشيد

منوچهر m.j جباری (1394/10/28  19:41): 0+

جناب مهندس اگر از محلول BioClean ۲ استفاده کنم اگر بستر ولایوراکها خوب باشد حداکثر چقدر طول میکشد تا به حالت پایدار برسد وبعد از اینکه به حالت پایدار رسید وبالانس شد بعد از ان باید مصرف محلول BioClean ۲راقطع کنم وتنها از باکتری فیدر استفاده کنم یاکه نه

پژمان اسلامی (1394/10/28  17:40): 0+

با سلام و احترام

بنده شخصا همیشه ترجیح می دهم که از محصولات یک شرکت مشخص همیشه در یک دوره زمانی استفاده کنم. در ضمن محلول BioClean ۲ نیز عملا با افزایش مقادیر مناسبی از فسفات کمبود این مقدار را به اضافه ایجاد یک بالانس باکتریایی جدید در آکواریوم شما جبران خواهد کرد.
لازم به ذکر است همیشه محصولات آکواریومی که بر پایه روند هایی طبیعی می باشد زمان بر و پایدار هستند و می توانند یک انتخاب بسیار عالی برای داشتن یک آکواریوم پایدار باشند.

پیروز باشید

منوچهر m.j جباری (1394/10/28  17:08): 0+

سلام اقای اسلامی
مدت سه هفته میباشد که از این محصول استفاده میکنم نیترات 20وفسفات صفر میباشد این مطلب راهم میدانم که در این شرایط باید از پاک کننده بیولوزیک 2استفاده کنم اما سوالم این میباشد جدیدن محصولی درست شده که فسفات رابه تانک میتوان اضافه کرد اگر اشتباه نکنم برای شرکت برایت ول میباشد نظر شما چی هستش این طوری میتونم تنها از باکتری فیدر استفاده کنم چون در این شرایط دیگر مشگل صفر شدن فسفات ندارم .از طرفی پاک کننده ییولوزیک 2 هم اگر استفاده کنم زمان بر میباشد تا تانک به حالت پایدار برسد

پژمان اسلامی (1394/10/28  11:27): 0+

با سلام و احترام خدمت شما کاربر گرامی

این محصول با فعال کردن انواع باکتری های مفید لازم در آب آکواریوم که بیشتر آنها در بدنه آب و در میان صخره های زنده زندگی و فعال می کنند کار حذف آلاینده های نیتروژنی و تکمیل چرخه نیتروژن به صورت طبیعی انجام می دهد.
به صورت مرحله به مرحله و با مقادیر کم در صورت داشتن صخره های زنده کافی و جریان مناسب در درون آکواریوم خود می توانید مدیاهای مختلف را از درون سامپ آکواریوم خود حذف کنید البته به غیر از ابرها و فیلتر های فیزیکی البته توجه داشته باشید که در این حالت نمی توانید از هیچ نوعی از فیلتر های UV و یا تزریق کننده های ازن استفاده نمایید.

پیروز باشید

فرید سلیمی (1394/10/28  10:41): 0+

با سلام خدمت جناب آقاي پژمان عزيز
ضمن عرض خسته نباشيد همانطور كه عرض شد بنده 15 روزه از باكتري فيدر استفاده ميكنم و در سامپ بالا بيو بال و در سامپ پايين فيلتر اسفنجي و سيپوراكس دارم فقط. جايي خوندم كه وقتي از باكتري فيدر استفاده ميشه بايد مديا و سيپوراكس ها رو حذف كرد.. ميشه لطفا راهنمايي كنيد.

ارادتمند- سليمي

پژمان اسلامی (1394/10/18  12:22): 0+

با سلام و احترام

بهتر حداقل تا ۴ هفته مصرف باکتری فیدر را ادامه بدید تا میزان فسفات و نیترات کاهش پیدا کند و بعد از آن می تونید از محلول های دیگه استفاده کنید. البته استفاده از آنها هیچ مانعی ندارد.

شاد باشید

فرید سلیمی (1394/10/18  09:45): 0+

با سلام خدمت جناب آقاي پژمان عزيز
بنده دو روزه كه استفاده از باكتري فيدر رو شروع كردم با نيترات 45-50 و فسفات 0.25-0.5 و البته هنوز آب كدر نشده. با توجه به اطلاعاتي كه در ايميل خدمتتون ارسال شد آيا استفاده از محلول All ellement محصول ريفلاورز مي تونه مفيد باشه؟

با سپاس فراوان

پژمان اسلامی (1394/10/05  16:08): 0+

با سلام

برای چیدن صخره ها تنها رعایت این نکته کافی است که در بین آنها بخش هایی که آب راکد بماند وجود نداشته باشد. اما میزان و کیفیت صخره های زنده در این روند بسیار موثر است.
برای چیدمان موج ساز ها نیز بیشتر در آکواریوم های تپه مرجانی وضعیت قرار گرفتن مرجان ها موثر است. اما بهتر است بیشتر موج ساز ها جریان های آب سطحی جهت افزایش تبادلات گازی ایجاد کنند.
محلول Effective نیز می تواند به شما در حذف آلاینده و جلوگیری از بروز بیماری های پوستی در ماهی ها کمک کند.

پیروز باشید

میلاد منصفی (1394/10/05  15:34): 0+

ممنون از پاسخگویتون،سوال دیگری داشتم،چینش لایوراک ها و جریان آب بین آنها میتونه در رشد باکتری های مفید موثر باشه؟موجساز رو چطور تنظیم کنیم تا جریان لازم بوجود بیاد؟
در حین استفاده از غذای باکتری میتونم از محلول اِفکتیو استفاده کنم؟

پژمان اسلامی (1394/10/05  09:46): 0+

ادامه ...
هرگونه UV و یا ازن را خاموش کنید و نشانه شروع فعالیت باکتری ها در سیستم شما با توجه به میزان بالای فسفات و نیترات می تواند شیری رنگ شدن آب باشد.
در ضمن جلبک های سبز، قهوه ای، قرمز پایه فسفات و نیترات دارند و جلبک های جگری رنگ بسیار پر رنگ بیشتر پایه سیلیسی دارند و به جلبک های دیاتومه شناخته می شوند، این نکته را در نظر بگیرید و لازم است میزان سیلیس را در آکواریوم خود اندازه گیری کرده و در صورت لزوم آن را کاهش دهید.
پیروز باشید

پژمان اسلامی (1394/10/05  09:45): 0+

با سلام و احترام
لازم است دوباره یادآوری کنم که این محصول برپایه باکتری های مفید درون آکواریوم و با افزایش کلونی های باکتری های ویژه ای اقدام به حذف نیترات و فسفات می کند و لازم است قبل از رسیدن نیترات و فسفات به این شرایط از این محصول استفاده شود تا تعادل در آکواریوم برقرار گردد.
مشابه چرخه نیتروژن باید زمان کافی به سیستم برای رسیدن به تعادل داده شود که این تعادل در یک هفته موثر نخواهد شد.
در ضمن قبل از رسیدن به تعادل و استفاده از محصول باید با تعویض آب جلوی افزایش موقتی مواد گرفته شود.
در صورت بالاتر بودن میزان نیترات و فسفات بیش از ۱۰ و ۲ میلی گرم در لیتر باید دوز مصرفی دو برابر شود و البته از ۵ میلی لیتر به ازاء هر ۱۰۰ لیتر افزایش پیدا نکند.
لطفا به سیستم زمان بدهید و مصرف را با توجه به دستورالعمل می توانید ۲ برابر کنید.

میلاد منصفی (1394/10/04  20:48): 0+

با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس اسلامی،بنده یک هفته است که از این محصول استفاده میکنم،فسفات در حدود 2ppm بوده،نیترات20ppm بوده. پس از تست آب بعد از گذشت یک هفته نتیجه را گزارش میدهم،فسفات تغییر نکرده و هنوز جلبک های سیاه رشد میکنن،نیترات افزایش یافته و به 80ppm رسیده! لطفاً راهنمایی کنید ممنون.

پژمان اسلامی (1394/10/03  10:31): 0+

با سلام

این محصول از هفته های اول استفاده، شروع به افزایش تعداد باکتری های این چرخه می کنه و میزان نیترات و فسفات را پایین می آورد اما لازم است چندین ماه این محصول اضافه شود تا بتوانید تعادل مناسب بین مصرف این محصول و میزان تولیدی نیترات و فسفات در آکواریوم خود را بدست آورید.

شاد باشید

manochehr64@yamil.com(1394/10/03  01:41): 0+

سلام
جناب اقای اسلامی باتوجه به اینکه گفته اید زمان لازم رابه سیستم بدهیم تا به حالت پایدار برسد وباکتریها کلونی های راتشکیل دهد بنده که مدت سه هفته میباشد تانک خود راراه اندازی کردم تکلیف نیترات تولیدی چطوری هستش شاید سیستم من چندماه طول کشید تابه حالت پایدار برسد ایا در این زمان نیترات تولیدی همچنان بالا میرود یاکه پیشگیری میکند از بالارفتن نیترات فسفات

پژمان اسلامی (1394/09/29  20:52): 0+

با سلام

لازم است دوباره این نکته را یادآوری کنم که این محصول به شما در افزایش میزان باکتری های مصرف کننده نیترات و فسفات کمک می کند و لازم است زمان لازم به سیستم داده شود تا این باکتری ها کلونی های مناسب را تشکیل دهند.
محصولات مناسبی را با توجه به نتایج تست آب انتخاب کرده اید و فقط لازم است زمان کافی به سیستم بدهید که فرایند ها تکمیل گردد.

شاد باشید

مصطفی شمس (1394/09/29  14:23): 0+

با سلام
پیرو نظر شما از محصول باکتری فیدر2 به مدت دو هفته و هر روز و به مقدار هر 100 لیتر اب 10 میل و باکتری فیدر به ازای هر 100 لیتر 2 میل استفاده نمودم ولی در میزان نیترات سیستم هیچگونه تغییری حاصل نشده است لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه میتوانم این مشکل را برطرف نمایم میزان نیترات 40 و میزان فسفات نزدیک به صفر است.
با تشکر

پژمان اسلامی (1394/09/10  17:03): 0+

با سلام

به هیچ عنوان در صورتی که یکی از پارامتر ها صفر شود پارامتر دیگر حتی با ادامه مصرف باکتری فیدر کاهش پیدا نخواهد کرد. زیرا پروسه ای که باکتری های مورد نظر جهت مصرف این دو پارامتر انجام می دهند در صورت نبود یکی از مواد متوقف خواهد شد.

پیروز باشید

[جلیل اسکندری (1394/09/10  14:51): 0+

باسلام مدیریت محترم
باتوجه به توضیحات محصول وپرسش وپاسخهای که در نظرات کاربران انجام شده یک سوال مختصر از خدمت اقای مهندس دارم.
زمانی که یکی از پارامترهای نیترات وفسفات صفرشد. پارامتر دیگری که هیچ گاه صفر نمیشود اگر مصرف باکتری فیدر راهمچنان ادامه دهیم ایا پارامتر مقابل کاهش پیدا میکند یا که همچنان ثابت میماند. (فرض بر اینکه محصولات BioClean مد نظرمان نباشد)

پژمان اسلامی (1394/09/09  17:00): 0+

جناب آقای شمس

شرکت Reeflowers برای رفع این مشکل محصول ‌BioClean II را پیشنهاد داده که تا زمان رسیدن سیستم به تعادل مناسب می توانید از آن استفاده نمایید.

موفق و پیروز باشید

مصطفی شمس (1394/09/09  13:34): 0+

باسلام
حدود دو هفته از محلول باکتری فیدر به صورت یکروز در میان استفاده نموده ام ولی تفاوتی در مقدار نیترات تانک ملاحظه نگردیده است و در حدود 40می باشد در نظرات بالا متوجه شدم که این محلول بر روی نیترات و فسفات به صورت همزمان اثرداردمیزان فسفات تانک من در حدصفر است لطفا راهنمایی بفرمایید باید برای بالا بردن فسفات چکار کنم تا این محلول بتواند اثر بخشی لازم راداشته باشد ابعاد تانک 120*45*60 می باشد و حدود 9ماه از راه اندازی ان میگذرد قبلا از مواد فسفات گیر استفاده میکردم که ان را از سامپ خارج کرده ام
با تشکر از شما

پژمان اسلامی (1394/08/24  10:01): 1+

با سلام

بله در صورتی که میزان تولید نیترات و فسفات در آکواریوم شما بالا و متناسب با هم باشد و هیچگاه یکی از این پرامتر ها به تنهایی صفر نشود می توانید تنها از باکتری فیدر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که محصولات BioClean برای شرایط خاص طراحی شده اند.
بله در صورتی که با استفاده از باکتری فیدر میزان نیترات و فسفات در محدوده مناسب شما قرار گرفت می توانید مصرف را تا زمان افزایش دوباره این مقادیر متوقف کنید.
البته بعد از یک دوره به راحتی می توانید میزان تولید نیترات و فسفات را با مصرف باکتری فیدر خود بالانس کرده و همیشه این مقادیر را در محدوده مناسب نگهدارید که این بسته به هر آکواریوم باید محاسبه و سنجیده شود.
شاد باشید.

میلاد مهری (1394/08/23  22:02): 0+

سلام اقای اسلامی
بنده میتونم برای حذف نیترات وفسفات تنها به باکتری فیدر اکتفا کنم واز محصولات جدید BioClean استفاده نکنم وتاجای که اطلاع دارم وهرسری در فروشگاه دلفیران دیدم از باکتری فیدر استفاده کردین برای نیترات وفسفات .وازجای که درجواب اقای علیرضا عباسی که بعد از یک هفته استفاده از باکتری فیدر پارامترهاشون صفرشده فرمودید که مصرف رامتوقف کرده ودرصورت بالا رفتن مقادیر دوباره از باکتری فیدر استفاده کنند.

پژمان اسلامی (1394/08/23  18:03): 0+

با سلام

وجود رفیجیوم می تواند به فرایند رشد بیشتر و کامل تر باکتری ها کمک کرده و هیچ منافاتی با استفاده از باکتری فیدر ندارد.
سیفون تانک را می توانید با توجه به تست پارامتر های مختلف با فواصل زمانی بالا انجام دهید به خصوص تست سیلیکات. البته حتما می دانید که سیفون کردن جدای تعویض آب باعث حذف بخش زیادی از آلودگی های بستر آکواریوم می شود که با توجه به تعداد آبزیان در هر آکواریوم متفاوت است.
در صورتی که یکی از پارامتر ها صفر شد باید از محصولات جدید BioClean برای حذف پارامتر های دیگر استفاده کنید.

شاد باشید.

میلاد مهری (1394/08/22  16:07): 0+

سلام خدمت مهنس اسلامی
چند سوال درموردباکتری فیدر .اگر پاسخگو باشید ممنوم میشم
1.به نظر شما باوجود استفاده ازباکتری فیدر رفیجیوم رااز سستم حذف کنم .
2.باوجود استفاده از چهار محلول اصلی reef lowerواستفاده منظم از باکتری فیدر سیفون تانک رادرچه فواصل زمانی وچند درصد از اب تانک راسیفون کنم
3.زمانی که یکی از پارامترها به صفر رسید استفاده از باکتری فیدر را ادامه دهم .

پژمان اسلامی (1394/08/16  12:46): 0+

در ادامه

۳- لازم است تمامی مواد جذب کننده نیترات و فسفات را از سیستم فیلتراسیوم خود خارج کنید.
۴- منابع آبی که از آنها استفاده می کنید را جهت میزان فسفات و نیترات آزمایش کنید و در صورت استفاده مستقیم از آب شهر و وجود نیترات و فسفات لازم است از فیلتر RO استفاده نمایید.
۵- از هیچ نوع فیلتر UV و یا ازن در سیستم خود استفاده نکنید.

در صورت تمایل می توانید نتایج تست آب آکواریوم خود را در حداقل ۴ ماه گذشته به همراه تست آب وروردی را در اختیار اینجانب قرار دهید تا بهتر بتوانم شما را راهنمایی کنم.

شاد و پیروز باشید

پژمان اسلامی (1394/08/16  12:41): 0+

با سلام

باید چند نکته را در خصوص استفاده از این محصول در نظر داشته باشید:
۱- در صورتی که هر یک از پارامتر های نیترات و فسفات به صفر نزدیک شود دیگر امکان حذف پارامتر مقابل توسط این روش وجود ندارد برای همین توصیه می شود که هیچ ماده حذف کننده نیترات و فسفات در سیستم فیلتراسیون وجود نداشته باشد.
۲- این فرایند به کمک باکتری های موجود در سیستم شما شکل می گیرد و نباید ساختار فیلتراسیون به گونه ای باشد که باعث حذف باکتری ها و یا ضعیف شدن آنها شود (جناب آقای معینی عزیز با توجه به اینکه شما در سیستم خود از سیستم فیلتراسیون سطلی استفاده می کنید که این سیستم بار بیلوژیکی پایینی دارد و میزان اکسیژن در این فرایند به شدت کاهش پیدا می کند و جلوی رشد و کارکرد باکتری ها را در سیستم می گیرد. جهت رفع این مشکل می توانید میزان صخره های زنده، جریان های داخلی و سطحی را در آکواریوم خود افزایش دهید.

مهدی معینی (1394/08/15  13:27): 1+

جناب اقای مهندس اسلامی
با سلام وتشکر از راهنماییهای شما
من یک دوره 2 ماه از این محصول استفاده کرده ام ولی میزان نیترات از 20ppmتغییر نکرد و میزان فسفات نیز به صورت ثابت 0.25ppmمیباشدو این میزان فسفات ونیترات در طول این دوره ثابت مانده و هر زمان که با تعویض اب این مقدار را کاهش دادم پس از چند روز مجددا میزان نیترات و فسفات مجددا به مقدایر ذکر شده افزایش یافته است.
لازم به توضیح است که من فسفات گیر و نیترات گیر را هنوز از چرخه فیلتراسیون خارج نکرده ام و از فسفات گیر و نیترات گیر seachem در فلیتر سطلی استفاده میکنم لطفا راهنمایی فرماییدکه چگونه میزان نیترات و فسفات را کم کنم
با تشکر
معینی

پژمان اسلامی (1394/08/04  18:14): 1+

در جواب آقای علیزاده لازم است توضیح دهم که باکتری فیدر می تواند میزان نیترات و فسفات را به صورت همزمان کاهش دهد و در صورتی که یکی از این پارامتر های به مقدار صفر رسید پارامتر دیگر در سیستم تغییر نخواهد کرد. پس این موضوع با توجه به میزان فسفات در آکواریوم شما قابل بررسی است و در جواب این پرسش که چه میزان زمان لازم است بستکی به پارامتر های بسیار مختلفی مثل میزان و سلامت صخره های زنده در آکواریوم شما دارد.
بهتر است ابتدا به کمک تعویض آب میزان نیترات را کاهش داده و همزمان از این محصول نیز برای جلوگیری از افزایش مجدد نیترات و فسفات در آکواریوم خود استفاده کنید.
پیروز باشید

ارش علیزاده (1394/08/04  17:05): 0+

سلام
تانک من مدتی است که نیتراتش خیلی بالا رفته حدود 100ایا از باکتری فیدر برای پایین اوردن تیترات میتونم استفاده کنم وبه نظرشما حداقل چه مدت زمانی طول میکشه که نیترات پایین بیاد

پژمان اسلامی (1394/08/03  16:33): 1+

با عرض سلام مجدد
لازم است چند نکته را به شما یادآور شوم:
اول اینکه این محصول می تواند در تکمیل چرخه نیتروژن و به خصوص حذف نیترات و فسفات به شما کمک کند.
دوم اینکه در صورتی که قصد راه اندازی یک سیستم جدید با این محصول را دارید لازم است حداقل ۱۰ لیتر از آب یک آکواریوم قدیمی در حال کار را به آب آکواریوم تازه خود اضافه کنید.
استفاده از این محصول منافاتی با استفاده از محلول های باکتری و یا مواد مختلف فیلتر بیولوژیک ندارد و تنها به شما در ایجاد یک شرایط پایدار و بهینه در طولانی مدت کمک خواهد کرد.
در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از این محصول نمی توانید از فیلتر های UV استفاده نمایید.
شاد باشید

منوچهر m.j جباری (1394/08/03  14:50): 0+

باسلام مجدد خدمت اقای اسلامی
درفرمایشاتون فرمودیدکه برای تانکی که تازه راه اندازی شده حداقل 6ماه زمان لازم است تااکواریوم به حالت پایداربرسد یعنی باوجود مواد بیولوزیک که فعلا باید داشته باشم محصول Bacteria Feeder روکه دزمصرفیش 2میلی لیتربه ازای هرصدلیتر اب هست رو هم همزمان بامواد بیولوزیک استفاده کنم درضمن من شن به ارتفاع 5سانتی متر ریختم شن معمولی برای یک تانک قدیمی است ببخشید جناب مهندس این سوالات فقط به خاطر بی تجربگی هست .
باتشکر

پژمان اسلامی (1394/08/02  16:59): 1+

با سلام و احترام

بهتر است همیشه برای طراحی سامپ اندازه آن را کمی کوچکتر از اندازه آکواریوم اصلی در نظر بگیرید و فضاهای کافی را در داخل آن برای نصب تجهیزان مختلف در نظر بگیرید تا در آینده بتوانید هر دستگاه و یا راکتوری را که لازم است به آکواریوم خود اضافه کنید.
لازم است در نظر داشته باشید که این محصول می تواند آکواریوم شما در طی یک دوره زمانی ۶ ماه به حالت پایدار برساند و لازم است تا قبل از آن تا جای لازم حداقل مواد بیولوژیک را در سیستم خود نگهدارید و به تدریج میزان آنها را تا حد ممکن کاهش دهید البته این موضوع به میزان و نوع ماسه های بستر و ساختار صخره های زنده موجود در آکواریوم شما نیز بستگی دارد.
پس بهتر است سیستم را با یک ساختار مناسب اولیه شورع کرده و به مرور زمان با استفاده از این محصول به یک ساختار پایدار دسترسی پیدا کنید.

موفق و پیروز باشید

منوچهر m.j جباری (1394/08/01  21:43): 0+

باسلام وخسته نباشید
باوجود این محصول که میزان رشد باکتری های مفید در سیستم را به میزان ۱۰ برابر افزایش میده ومواد فیلتراسیون بیولوژیک روازسیستم حذف کرده بنابراین طراحی سامپ وحجم ابگیری سامپ رو چطوری درنظر بگیریم برای تانکی که قصدراه اندازیش روداریم ایا مثل سابق باید یک پنجم تانک اصلی باشه یاخیر
ممنون میشم اگه جواب بدید.

علیرضا عباسی (1394/06/29  11:51): 0+

ممنون از پاسخگوییتون

پژمان اسلامی (1394/06/28  19:14): 1+

با سلام و احترام

توجه داشته باشید که میزان مصرف با توجه به میزان آبزیان موجود در آکواریوم می تواند متغیر باشد. و استفاده از این محصول را تا زمانی که یکی از پارامتر های نیترات و فسفات به صفر نزدیک شود لازم است ادامه دهید و در صورت صفر شدن یکی از پارامتر ها استفاده از محصول را قطع و در صورت بالا رفتن دوباره مقادیر لازم است به استفاده از محصول ادامه دهید.

با تشکر

علیرضا عباسی (1394/06/28  18:01): 0+

سلام بسیار خسته نباشید با راهنمایی هاتون می خواستم بدونم یه مدت رمان یک هفته ای از محلول استفاده کردم و همه یشان ثابت شد می خواستم بدونم دیگه لازم اسفاده کنم؟

پژمان اسلامی (1394/06/24  15:01): 2+

سلام

در آکواریوم های آب شور دامنه وسیعی از باکتری ها وجود دارند که می توانند در حذف آلاینده به شما کمک کنند. از جمله باکتری های چرخه نیتروژن که می توانند با حذف آمونیاک، نیتریت و در نهایت نیترات و یا حتی فسفات به شما کمک نمایند. اما باید در نظر داشت که این باکتری ها به المان های مختلف دیگری نیز برای رشد و تکثیر نیازخواهند داشت که این محلول می تواند این شرایط را در آکواریوم شما برقرار نماید.
پیروز باشید

توفيق اسدي راشدي (1394/06/23  18:48): 0+

باسلام یعنی مثله منابع کربنی هستش؟؟

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت