تست و کنترل پارامتر های شیمیایی آب

یکی از مهمترین المان هایی که در سلامت آبزیان شما نقش مهمی دارد درک درست شما از پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آب است. به همان اندازه که داشتن اطلاعات در رابطه با این پارامتر ها اهمیت دارد، اندازه گیری مرتب و به موقع این پارامتر ها به شما در کنترل وضعیت عمومی آکواریوم و دادن زمان لازم برای رفع مشکلات احتمالی آب کمک می کند. در صورت داشتن زمان لازم شما به راحتی می توانید جلوی بروز مشکلات پیچیده را گرفته و کنترل بهتری بر روی پارامتر های شیمیایی آب خود انجام دهید.

تست آب

هر آکواریوم داری لازم است کیت های مربوط به تست آب را با توجه به نوع آکواریومی که از آن نگهداری می کند در اختیار داشته باشد. به غیر از بررسی دما که لازم است چندین بار در طول روز انجام شود باید به صورت دوره ای و مرتب برخی از پارامتر های شیمیایی آب نیز مثل آمونیاک، نیتریت، نیترات، PH و چگالی(شوری) اندازه گیری شود. حفظ مقادیر این پارامتر ها در محدوده مناسب برای حیات ماهی ها در آکواریوم شما بسیار مهم است. شما حتی لازم است یک جدول از این پارامتر ها را برای خود در ترسیم و آن را به مرور زمان تکمیل کنید (در مقاله مربوط به پارامتر های ایده آل آب در رابطه با این پارامتر ها و محدوده مناسب آنها در آکواریوم های مختلف توضیحات کامل داده شده و جداول مربوط به تست ها و کنترل های آب برای چاپ در اختیار شما قرار داده شده است) این کار به شما در درک بهتر وضعیت آکواریوم و جلوگیری از بروز مشکلات کمک خواهد کرد.

آمونیاک یکی از سمی ترین المان هایی است که در طی چرخه نیتروژن در آب تولید می شود. این ماده به صورت مستقیم در اثر فعالیت ماهی ها و آبزیان دیگر و همچنین فساد بافت های جانوری، گیاهی و باقی ماده غذا تولید می شود. نیتریت نیز که بر اثر فعالیت باکتری های هوازی درون چرخه نیتروژن از شکست آمونیاک حاصل می شود همچنان سمی بوده و می تواند حیات در آکواریوم شما را به خطر اندازد. نیترات آخرین محصول در چرخه نیتروژن است که توسط باکتری های هوازی از شکست نیتریت تولید می شود و به نسبت آمونیاک و نیتریت سمیت بسیار کمتر برای اکثر گونه های مهره دار دارد ولی همچنان برای بی مهرگان بسیار خطرناک است و از طرف دیگر مقادیر بالای نیترات می تواند باعث شکوفایی رشد جلبکی در آکواریوم شما شود.

ثابت نگهداشتن مقادیر، PH، دما و شوری (چگالی) می تواند به شما در کاهش استرس آبزیان درون آکواریوم به خصوص ماهی ها کمک کند. استرس در سیستم های نگهداری ماهی یکی از اصلی ترین دلایل بروز انواع بیماری ها می باشد. جدولی که در ادامه این مقاله مشاهده می کنید یک راهنمای کاربری برای مشاهده دامنه مناسب پارامتر های حیاتی در انواع آکواریوم ها می باشد و همچنین در این جدول دفعات لازم برای انجام تست ها و بررسی ها به همراه توصیه هایی عملی کوتاه آورده شده است.

لینک دانلود چک لیست وضعیت کلی و تست آب
 

نـظـرات کـاربـران

محسن علیزاده (1394/12/14  20:03): 0+

با سلام و احترام
در آکواریوم ماهی برای پایین آوردن نیترات و فسفات چه باید کرد؟
لازم به ذکر است که 30% آب را تعویض کرده , مقدار غذا را کم کرده و کاهنده فسفات شرکت دلتا مارین و بسته های Algone را استفاده کردم بعد از 10 روز تاثیر آنچنانی دیده نشده ممنون میشم اگر راهنمایی نمایید.

منوچهر m.j جباری (1394/08/03  17:30): 0+

باسلام
لطف میکید بفرماییدکه شما برای تانک ریف که در فروشگاه دلفیران هست ازتسترهای چه شرکتی استفاده میکنید
بنده برای انتخاب تستهای که توبازارهست مشگل دارم
ممنون میشم راهنمایی کنید

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت