پارامتر های ایده آل آب در آکواریوم های آب شور

پارامترهای آب

موضوع بسیار مهمی که در رابطه با نگهداری از گونه های آکواریومی باید به آن توجه داشته باشید پارامتر های شیمیایی و فیزیکی آب آکواریوم شما با توجه به گونه هایی است که از آنها نگهداری می کنید. اندازه گیری و ثبت دقیق و دوره ای این پارمتر ها و ثابت نگه داشتن آنها می تواند در موفقیت شما در نگهداری از آکواریوم بسیار حیاتی باشد.

آکواریوم های دریایی (آب شور)

در جدول زیر می توانید یک راهنمای کلی در رابطه با دامنه قابل قبول برای پارامتر های مختلف در انواع آکواریوم های دریایی را مشاهده کنید. بعضی از انواع آکواریوم ها مثل آکواریوم های فقط ماهی دارای دامنه وسیع تری در رابطه با پارارمتر های مختلف نسبت به آکواریوم های تپه مرجانی هستند. این موضوع دلیل اصلی برای امکان نگهداری از گونه های بی مهرگان دریایی در آکواریوم های تپه مرجانی است. که به مراتب نگهداری از آنها را دشوار تر می کند. بعضی از گونه ها دارای شرایط نگهداری بسیار خاصی هستند پس لازم است قبل از تصمیم گیری برای خرید آنها تمامی نیازهای خاص مربوط به هر کدام را در بخش اطلاعات آبزیان به دقت بررسی کنید. این داده ها بر اساس میانگین شرایط آب در اطراف تپه های مرجانی طبیعی در سراسر دنیا به دست آمدده است.

نکات مهم
  • در بیشتر آکواریوم ها دمای آب باید بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد تنظیم شود ولی در آکواریوم های تپه مرجانی و یا آکواریوم هايي که در آنها از بی مهرگان خاص نگهداری می شود لازم است دمای آب بین ۲۲ تا ۲۵ درجه نگهداری شود. دقت کنید در آکواریوم های فقط ماهی در زمان درمان و برای دوره زمانی کوتاه می توانید دمای آب را تا ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش دهید.

    نکته: توجه داشته باشید که تغییرات دمایی در آکواریوم نباید در ۲۴ ساعت بیشتر از ۱ درجه سانتی گراد باشد.

  • شوری مناسب در آکواریوم های آب شور 1.022 تا 1.024 است ولی در آکواریوم هایی که در آنها فقط از ماهی ها نگهداری می شود می توانید برای کنترل باکتری ها و میکروارگانیسم های بیماری زا در آب شور شوری را تا 1.018 پایین بیاورید.
  • افزایش میزان نیترات در آکواریوم های فقط ماهی باعث از بین رفتن ماهی ها نخواهد شد ولی می تواند باعث افزایش رشد جلبک ها و همچنین کاهش رنگ ماهی ها شود.
  • در حالت نرمال میزان مس در آکواریوم باید برابر صفر ppm باشد ولی در آکواریوم های فقط ماهی می توانید برای درمان بیماری اودینیوم از انواع داروهایی که بر پایه مس هستند برای درمان استفاده کرده و میزان آن را با کنترل دقیق تا 0.3 ppm افزایش دهید. (برای انجام این درمان بهتر است حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.)

در انتهای صفحه لینک دانلود جداول خاصی برای ثبت شرایط آکواریوم طراحی و در اختیار شما قرار داده شده است. شما می توانید با توجه به شرایط آکواریوم به صورت دوره ای اطلاعات لازم را در این جداول وارد کرده و در صورت انجام عملیات خاص مثل اضافه کردن ماهی و یا نظافت فیلتر و غیره موارد را با تاریخ آن در ستون توضیحات مشخص کنید. در ماه های آینده سایت دلفیران در بخش پروفایل پیشرفته کاربری امکان این کار را به صورت حرفه ای با رسم نمودار و همچنین ارائه پیشنهاد در مواجه با شرایط خاص در اختیار شما قرار می دهد.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا در زمان مواجه با شرایط خاص سوابق آکواریوم خود را در اختیار داشته باشید در این حالت در صورت نیاز به مشاوره از گروه دلفیران می توانید این سوابق را برای ما ارسال کرده تا ما بتوانید به شکل شایسته به شما در رفع مشکلات آکواریوم کمک کنیم.

لینک دانلود چک لیست وضعیت کلی و تست آب
 

نـظـرات کـاربـران

عليرضا اميري (1396/03/01  12:46): 0+

سلام خدمت اقاي اسلامي قسمت سامپ من از ٥ خونه تشكيل شده به حجم ٢٠ ليتر براي تانكي با حجم ٢٢٠ ليتر و توي سامپم فقط از خرده مرجان هاي طبيعي استفاده كردم ميخواستم بدونم ايا خرده مرجانها به تنهايي براي باكتري سازي سازي مناسب هستن يا اينكه من بايد ازمدياي ديگه اي هم استفاده كنم ؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/01  17:00): 0+

با سلام و احترام

خورده مرجان های قدیمی ترین و در حقیقت ضعیف ترین موادی هستند که می توانید از آنها به عنوان مدیای بیلوژیک در سامپ آکواریوم خود استفاده کنید. این مواد نسبت حجم به سطح قابل قبولی نداشته و اشکلات دیگری را هم می تواند برای آکواریوم شما ایجاد کند.
پیشنهاد من این است که شما یک مدیای مناسب با کیفیت بالا و نسبت سطح به حجم بالا را انتخاب کرده و متناسب با اندازه و شرایظ آکواریوم خود مقدار مورد نیاز را در سامپ آکواریوم و در مسیر مناسب جریان آب قرار دهید.

شاد و سربلند باشید

سعید مدنی (1395/04/10  19:15): 0+

سلام باید آب رو بیارم تا شما زحمت تست رو بکشید چون من چند تا از این تستها رو بیشتر ندارم و احساس میکنم زیاد هم دقیق نیست

سعید مدنی (1395/04/09  22:01): 0+

سلام پارامتر های آب رو تست کردم با API
Ph 7.8
Amonia 0 - 0.1
Nitrite 0.1
Nitrate 5
Po4 0.25
با تشکر ممنون میشم کمک کنید

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/10  20:00): 0+

با سلام و احترام

بله با توجه به اینکه در حال حاضر مشخص شدن شرایط دقیق پارامتر های آب برای تصمیم گیری بسیار اهمیت داشته و از طرف دیگر میزان سیلیکات هم بسیار مهم است. لازم است نمونه آب به فروشگاه و نمایشگاه تهران آورده شده تا تست کامل تر و دقیق تری بر روی آن انجام شود.

در ضمن اگر تست های شما تا اینجا درست انجام شده باشد به احتمال زیاد مشکل سیلیکات باعث رشد جلبک های دیاتومه در آکواریوم شما شده است، اما باز هم لازم است تست های دقیق تر انجام شود تا امکان راهنمایی کامل وجود داشته باشد.

پیروز باشید

سعید مدنی (1395/04/09  15:11): 0+

سلام من یه آکواریوم فقط ماهی دارم که میخوام کم کم ریف هم اضافه کنم یه مشکلی دارم اونهم اینکه آب هر چند وقت یک بار رنگ قهوه ای میشه یه مقدار سیفون میکنم بعد تا چند روز خوبه ولی بعد از یک هفته 10 روز دوباره تغییر رنگ میده اگه بخوام آّب کریستالی بشه چیکار باید بکنم

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/09  18:10): 0+

با سلام و احترام

لازم است مطابق با جدول بالا پارامتر های آب خود را اندازه گیری کرده و در اختیار من قرار دهید تا بتوانم شما را راهنمایی نمایم.

پیروز باشید

پژمان اسلامی (1394/12/13  17:15): 0+

با سلام و احترام

محل نصب موج ساز ها اصولا با توجه به چیدمان صخره ها و محل قرار گرفتن مرجان ها مشخص می شود.
در آکواروم های فقط ماهی نیز دو موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد یکی اینکه در هیچ کجای آکواریوم آب راکد نماند و دوم اینکه سطح آب به خوبی حرکت داشته باشد تا تبادلات گازی به درستی انجام شود.

پیروز باشید

Amin.ghobadymher@gmail.com(1394/12/13  11:48): 0+

با عرض سلام
محل نصب موج ساز بهترین جا که باید نصب کرد ارتفاع آکواریوم بنده 60سانتیمتر است و تا 57 سانتیمتر اب گیری شده
ممنون از لطف فراوان شما

پژمان اسلامی (1394/12/13  09:58): 0+

با سلام و احترام

این محصول را با توجه به میزان نیترات و فسفات تقریبا لازم است به صورت دائم با دوز بسیار پایین استفاده کنید. تنها در مواردی که میزان هر دو پارامتر نزدیک به صفر است مصرف برای مدت کوتاهی می تواند متوقف شود و برای مواردی که میزان نیترات بیش از ۴ میلی گرم در لیتر است می توان میزان مصرف را دو برابر کرد.

پیروز باشید

Amin.ghobadymher@gmail.com(1394/12/12  18:39): 0+

سلام
باکتری فیدر باید تا چند روز به آب آکواریوم اضافه کرد
مرسی از توجه شما

پژمان اسلامی (1394/12/12  16:52): 0+

با سلام و احترام

در صورتی که تمامی نکات اصولی در راه اندازی رعایت شده باشد و از روش باکتری فیدر برای کنترل پارامتر های آب استفاده کنید. می توانید بعد از گذشت ۸ هفته می توانید از پلیپ ها و یا قارچ ها با سطح نگهداری آسان شروع کنید و این روند را تا ماه ۶ ادامه دهید و گونه های بسیار حساس را بعد از ۶ ماه به آکواریوم خود اضافه کنید.

پیروز باشید

Amin.ghobadymher@gmail.com(1394/12/12  13:14): 0+

سلام
آکواریوم تازه راه اندازی شده بعد از چند مدت میتوان مرجان و شقایق به آب اضافه کرد آکواریوم من دوهفته است که راه اندازی شده
با تشکر

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت