راه اندازی و اجرای آکواریوم های آب شور

Saltwater Aquarium

اگر از تمام آکواریوم داران آب شور در رابطه با راه اندازی و اجرای یک سیستم آکواریومی سوال کنید تمامی آنها به شما خواهند گفت که راه اندازی یک آکواریوم به خصوص آکواریوم آب شور روند بسیار پر زحمتی است و لازم است بی نهایت در این روند صبور باشید. برای راه اندازی یک آکواریوم آب شور لازم است مراحل خاصی را به دقت دنبال کرده تا به نتیجه مناسب برسید. در حال حاضر که به کمک سایت دلفیران امکان دسترسی به تمامی تجهیزات و گونه های آب شور را در اختیار دارید می توانید قبل از راه اندازی تمامی گونه ها را بررسی کرده، گونه یا گونه های مورد نظر خود را انتخاب کنید و با در نظر گرفتن شرایط مناسب برای گونه های انتخابی آکواریوم خود را طراحی و اجرا کنید. (به شما توصیه می شود در صورتی که برای اولین بار قصد راه اندازی یک آکواریوم را دارید بهتر است با ما تماس بگیرید.) به هر صورت در این مقاله سعی شده است در ۴ مرحله ساده نحوه راه اندازی آکواریوم آب شور برای شما توضیح داده شود.

مرحله اول - آماده سازی آب

Saltwater Aquarium

بعد از نصب آکواریوم و راه اندازی تمامی تجهیزات فیلتراسیون (می توانید تمامی تجهیزات و لوازم لازم را از بخش فروشگاه تهیه کنید) لازم است آکواریوم خود را با آب شیرین تصفیه شده توسط فیلتر RO اسمز معکوس پر کنید. اگر مجبور به استفاده از آب شهری (لوله کشی) هستید لازم است از محصولات شیمیایی خاصی که برای حذف آلاینده های آب شهری مثل کلرین و کلرامین و همچنین نیترات ها وجود دارد مثل AmQuel Plus و یا RedoxIclean استفاده کنید. حالا می توانید نمک مخصوص را با توجه به دستورالعمل ارائه شده توسط کارخانه سازنده به آب آکواریوم اضافه کنید. بعد از حل شدن کامل نمک می توانید به کمک شوری سنج میزان شوری آب را اندازه گیری کرده و در صورت نیاز آن را در محدوده مناسب تنظیم کنید (برای کسب اطلاعات در رابطه با پارامتر های آیده آل آب می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید). اجازه دهید آکواریوم چندین روز با این شرایط کار کرده تا دما و شوری آب به حالت پایدار رسیده و شما از نحوه صحیح کار کرد تجهیزات خود مطمئن شوید.

مرحله دوم – ایجاد ساختار داخلی و دکوراسیون

Saltwater Aquarium

بعد از اینکه از کارکرد مناسب بخش های مختلف سیستم فیلتراسیون خود بعد از چند روز مطمئن شده و میزان دما و شوری را در بازه استاندارد قرار دادید، می توانید برای شروع عملیات دکوراسیون ماسه و صخره های زنده را به آکواریوم خود اضافه کنید. (نکته مهم در صورتی که قصد اضافه کردن ماسه زنده را ندارید می توانید قبل از آب کردن آکواریوم ماسه ها را به صورت کامل با آب شیرین شستشو داده و در بستر آکواریوم خود قرار دهید.) در صورتی که قصد ایجاد یک اکوسیستم کامل را دارید بهتر است به اندازه ۴ تا ۶ سانتی متر ماسه زنده را به بستر آکواریوم خود اضافه کنید که این کار می تواند بخش زیادی از باکتری های لازم جهت چرخه نیتروژن و میکروارگانیسم های زنده مفید را به آکواریوم شما اضافه کند.

بعد از اضافه کردن بستر و تکمل آن نوبت به اضافه کردن صخره های زنده است. در حقیقت صخره های زنده صخره های دریایی هستند که پایه تپه های مرجانی را در محیط های طبیعی اقیانوسی شکل می دهند. این المان ها نیز به شما در ایجاد یک اکوسیستم پایدار تر کمک کرده و شرایط آبی ایده آل تری را در آکواریوم شما بر قرار می کند. از طرف دیگر صخره ها به شما در ایجاد مکان های طبیعی امن برای مخفی شدن ماهی ها کمک کرده و منظره آکواریوم شما را به محیط های طبیعی نزدیک تر می کند.

شما می توانید صخره های زنده را در ابعاد و رنگ های مختلف مشاهده کنید. لازم است به ازاء هر ۱۰ لیتر آب آکواریوم حدود یک کیلو گرم صخره زنده را به آکواریوم خود اضافه کنید (البته این مقدار با توجه به بودجه شما می تواند تا نصف کاهش پیدا کند).

نکته بسیار مهم در استفاده از ماسه ها و صخره های زنده این است که باید قبل از اضافه کردن ماهی به آکواریوم لازم است به صورت کامل تصفیه شود. این تصفیه می تواند به مدت ۴ تا ۵ هفته در خلال کامل شدن چرخه نیتروژن در درون آکواریوم شما انجام شود که در این مدت لازم است شما به صورت هفتگی حداقل ۲۵ درصد از آب آکواریوم خود را با آب شور آماده شده تعویض نمایید. در طول عمل تصفیه بخش زیادی از بافت های جلبکی و ارگانیسم های زنده ممکن است از صخره جدا شده و لازم است از آکواریوم خارج شود. شما به جای استفاده از صخره های زنده معمولی می توانید از صخره های تصفیه شده نیز استفاده کرده که در این صورت می توانید به سرعت بعد از اضافه کردن آنها به آکواریوم و تکمیل چرخه نیتروژن شروع به اضافه کردن ماهی به آکواریوم خود کنید. در هنگام چیدمان صخره های زنده به این نکته توجه داشته باشید که فضاهایی را در میان آنها قرار داده تا ماهی ها بتوانند آزادانه در میان آنها شنا کرده و از طرف دیگر جلوی جریان های آبی درون آکواریوم شما گرفته نشود. از طرف دیگر باید در هنگام چیدن صخره ها بخش های رنگی تر را در بالا و بخش های سفید تر را در پایین قرار دهید. نکته مهم این است که در طول عمل تصفیه و یا تکمیل چرخه نیتروژن لازم است سیستم روشنایی آکواریوم خود را خاموش نگه داشته تا بتوانید جلوی رشد جلبک های ناخواسته را بگیرید.

در طول فرایند تصفیه و تکمیل چرخه نیتروژن می توانید از محصولات مختلفی مثل Microbacter 7 برای تسریع این فرایند استفاده کنید.

مرحله سوم – اضافه کردن سیستم روشنایی و جلوگیری از رشد جلبک ها

بعد از اینکه از تصفیه کامل صخره های خود مطمئن شده و چرخه نیتروژن را در آکواریوم خود کامل کردید‌ ( با انجام تست پارارمتر های شیمیایی آب می توانید این مرحله را به سادگی تشخیص دهید) حالا می توانید آبزیان مورد نظر را به صورت مرحله ای به آکواریوم خود اضافه کنید، ولی قبل از اضافه کردن لازم است سطح آمونیاک و نیتریت موجود در آب را اندازه گیری کرده و در صورتی که این میزان برابر صفر بود می توانید برای اضافه کردن آبزیان اقدام کنید. در این زمان لازم است سیستم روشنایی آکواریوم خود را هم راه اندازی کرده و با یک تایمر ساده ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز لامپ های آکواریوم خود را روشن کنید. چند هفته بعد از راه اندازی سیستم روشنایی در آکواریوم خود شما شاهد رشد جلبک ها در آکواریوم خواهید بود پس لازم است برای مقابله با آن از روش های شیمیای و یا طبیعی استفاده کنید. در صورت دسترسی به مجموعه خاصی از بی مهرگان مثل انواع خرچنگ های منزوی می توانید از آنها به عنوان مصرف کننده های جلبکی در آکواریوم خود استفاده کرده و یا با اضافه کردن فیلتر های شیمیایی موثر جلوی افزایش مقادیر نیترات، فسفات و سیلیکات آب را گرفته و میزان رشد جلبک های ناخواسته در آکواریوم را کنترل کنید. بعد از گذشت چند روز می توانید دوباره مقادیر آمونیاک و نیتریت را اندازه گیری کرده و در صورت عدم وجود این مواد مراحل کار را دنبال کنید.

مرحله چهارم – اضافه کردن ماهی ها و بی مهرگان مختلف

بعد از تکمیل مراحل قبل حالا آماده هستید که ماهی ها را به آکواریوم خود اضافه کنید. قبل از خرید و اضافه کردن ماهی ها به جدول های مربوط به سازگاری گونه های مختلف توجه کنید و همچنین به ظرفیت آکواریوم و فیلتر بیولوژیک آکواریوم خود توجه داشته باشید تا حجم و تعداد ماهی های خود را بیش از ظرفیت آکواریوم انتخاب و خریداری نکنید. حالا لازم است میزان آمونیاک و نیتریت آب آکواریوم خود را برای چند هفته متوالی تست کرده و مطمئن شوید که همیشه این مقدار نزدیک به صفر است. حالا زمان مناسبی برای سفارش گونه های ماهی یا بی مهره مورد نظر شماست.

در صورتی که در ثابت نگهداشتن پارامتر های فیزیکی و شیمیایی آب خود موفق نبوده اید می توانید با متخصصین دلفیران جهت گرفتن راهنمایی های لازم تماس حاصل فرمایيد.

حالا با توجه به گونه های انتخابی می توانید از کوچکترین و آرامترین گونه مورد نظر خود شروع کرده و در انتها گونه های فعال تر، بزرگتر و مهاجم تر را تهیه و به آکواریوم خود اضافه کنید.

موضوع بسیار مهم این است که شما نمی توانید تمامی ماهی های مورد نظر را به یکباره به آکواریوم خود وارد کنید برای اضافه کردن ماهی ها لازم است در هر دوره که لازم است فاصله بین هر دوره با توجه به نوع سیستم فیلتراسیون شما باید بیش از یک هفته باشد بسته به اندازه ماهی و آکواریوم ۱ تا ۵ ماهی را به آکواریوم خود اضافه کرده زمان لازم را برای پایدار شدن شرایط و کامل شدن چرخه نیتروژن با توجه به بار بیولوژیک جدید در اختیار آکواریوم قرار دهید.

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که به چه شکل می توانید ظرفیت آکواریوم خود را محاسبه کنید. این موضوع به عوامل مختلفی در آکواریوم شما بستگی دارد از سطح آزاد آب گرفته تا شرایط و قدرت سیستم فیلتراسیون در آکواریوم شما ولی در حالت استاندارد و با توجه به شرایط سیستم های فیلتراسیون بهینه ای که متخصصین شرکت دلفیران به شما پیشنهاد می کنند می توانید به ازاء هر 4 لیتر از آب آکواریوم ۱.۵ سانتی متر ماهی (لازم است اندازه ماهی در زمان بلوغ را در نظر بگیرید) را به آکواریوم خود اضافه کنید. برای مثال در یک آکواریوم با ظرفیت ۱۰۰ لیتر که ارتفاع آب آن در حدود ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر است می توانید در حدود 38 سانتی متر ماهی را با در نظر گرفتن بیشترین اندازه آن به آکواریوم اضافه کنید. (برای اطلاع از بیشترین اندازه رشد ماهی در شرایط آکواریومی می توانید به جدول اطلاعات مربوط به گونه ها مراجعه کنید)

Saltwater Aquarium

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است به صورت ساده در چند مرحله برای شما نحوه راه اندازی یک اکواریوم آب شور فقط ماهی توضیح داده شود ولی این توضیحات اطلاعاتی را در ضمینه طراحی سیستم فیلتراسیون در اختیار شما قرار نمی دهد و لازم است قبل از شروع کار تحقیقاتی را در این رابطه انجام داده و یا با افراد متخصص برای دریافت اطلاعات و تعیین نوع و ساختار فیلتراسیون آکواریوم خود صحبت کنید. از طرف دیگر با مطالعه دقیق گونه های مورد نظر خود سعی کنید شرایط محیطی مناسبی را برای آنها فراهم نمایید تا بتوانید در طولانی مدت از وجود آنها لذت ببرید و همیشه در مقابل وسوسه خرید تمامی گونه ها به صورت همزمان و یا اضافه کردن گونه های نا متناسب و یا گونه هایی که شرایط نگهداری از آنها را در آکواریوم خود ندارید مقاومت کنید. با انجام مرحله به مرحله تمامی کارهای لازم و اضافه کردن تدریجی ماهی ها می توانید شانس حیات گونه های خود و حفظ سرمایه خود را بیشتر کرده و از وجود بخشی از شگفتی های اقیانوس در خانه یا محل کار خود لذت ببرید.

 

 

نـظـرات کـاربـران

حسین عباسی فرد (1396/03/28  11:56): 0+

صخره های من قهوه ای میشه نمیدونم چرا ؟؟
لطفا راهنماییم کن

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/28  17:08): 0+

با سلام و احترام

برای امکان راهنمایی کامل باید مقدار پارامتر های

دما
چگالی یا شوری
سختی
آمونیاک
نیتریت
نیترات
pH
سیلیکات

را با دقت مناسب اندازه گیری کرده و برای من ارسال در ادامه همین پست ارسال کنید.

پیروز باشید

Jafarlooo@yahoo.com(1395/12/14  20:58): 0+

سلام یک اکواریوم اب شور باابعاد ۱۷۰در ۷۰ در۷۰ با وسایل کاملش چه قدر هزینه دارد

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/12/15  09:47): 0+

با سلام و احترام

لطفا سفارش خود را در بخش خدمات ما/ سفارش طراحی و اجرا ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شده و بر اساس شرایط و نیاز شما پیش فاکتور مربوطه برای شما صادر شود.

شاد باشید

علیرضا صالحی (1395/08/10  03:04): 0+

سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت عالی شما
به نظرتون من میتونم از اول تانک نانو آبشور راه اندازی کنم؟از عهده نگهداریش برمیام؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/08/10  09:12): 0+

با سلام و احترام

تانک های نانو هزینه های بسیار کمتری خواهند داشت اما در حقیقت نگهداری از آنها با توجه به متغییر های بسیار زیاد سخت تر خواهد بود.
مقاله ای در این رابطه بر روی سایت وجود دارد که بهتر از قبل از هر چیز مطالعه شود.

شاد باشید

Shahin_m59@yahoo.co.uk(1395/04/14  22:44): 0+

برای ثبت نظر ابتدا به حساب کاربریتان وارد شوید یا ثبت نام کنید.برای ثبت نظر ابتدا به حساب کاربریتان وارد شوید یا ثبت نام کنید.سلالمًمن حدود ٣ ماه است كه فيش تانك خود را راه اندازى كردم و چند روز است كه دچار مشكل شدم اب خيلى كثيف شده و اسكيمر هم مشلل ندارد و ماهي ها هم دچار وايت اسپات شدن كه در مرحله درمان هستند و ٣٠٪‏ اب هم عوض كردم و اسكيمر فقط كف ريز جم مكند فكر مي كنم اب دچار مشكل شده ممنون مي شم كمكم كنيد

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/15  09:00): 0+

با سلام و احترام

لطفا مشخصات آکواریوم نوع تجهیزات، تعداد ماهی ها، صخره های زنده و ماسه را برای من مشخص نمایید.
در ضمن برای امکان راهنمایی کامل باید مقدار پارامتر های
دما
چگالی یا شوری
سختی
آمونیاک
نیتریت
نیترات
pH
را اندازه گیری کرده و برای من ارسال در ادامه همین پست ارسال کنید.

پیروز باشید

ali aslani (1395/04/11  22:57): 0+

سلام
ابعاد تانک من120در عرض 40وارتفاع 80میباشد که با سامپ ورفرجیوم کلا 350لیتر هست.اسکیمر تانکم از نوع ماکرو250asمیباشد با 15عدد مرجان گونه های ماهی که دارم .3تادامسل سایز کوچک یک اسلاریس کوچک .راس زرد .ویک دلقک کلارکی حدود 8سانت میباشد .میخواستم بدونم میتونم یک راس کوچک ویک جراح سایز کوچک معرفی کنم.باتشکر

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/04/12  09:14): 0+

با سلام و احترام

در حال حاضر ظرفیت اسمی آکواریوم شما تکمیل می باشد اما اصولا می توان با انجام تست های به موقع و پاره اقدامات بیش از ظرفیت اسمی از آکواریوم استفاده کرد.
در صورتی که برای مدت طولانی حتی در صورت تغذیه کامل به صورت دو وعده تا سه وعده در روز همچنان میزان آمونیاک و نیتریت در آکواریوم شما صفر می باشد. می توانید به صورت تک تک دو ماهی مورد نظر خود را اضافه کتید.
اما توجه داشته باشید که اندازه گیری پارامتر های آب بسیار اهمیت دارد تا در صورت بروز مشکل بتوانید اقدامات فوری انجام دهید.

به شما پیشنهاد می کنم مفداری غذای روانه را افزایش داده برای مدت ۱۰ روز و به صورت مرتب میزان آمونیاک و نیتریت را اندازه کیری کنید در صورت عدم وجود مشکل می توانید ماهی ها را اضافه کنید.

پیروز باشید

پژمان اسلامی (1395/01/08  10:16): 0+

با سلام و احترام

بله امکان نگهداری از بیشتر انواع کوسه ها در آکواریوم وجود دارد اما این موضوع بستگی زیادی به اندازه آکواریوم دارد برای مثال برای کوسه سر چکشی حتما باید یک آکواریوم بسیار بزرگ استوانه ای با قطر حداقل ۱۰ متر و یا مربعی با ابعاد بالای ۱۵ متر به همراه دکور بسیار خاص و بدنه بسیار مناسب در نظر گرفته شود.
اصولا برای آکواریوم های خانگی از کوسه باله سیاه یا باله سفید مرجانی استفاده می شود که می توان اندازه های کوچک آن ها را در آکواریوم های مربعی با ابعاد ۲ متر در متر هم نگهداری کرد.

پیروز باشید

هوشيار سلطاني (1395/01/07  23:45): 0+

با عرض سلام و خسته نباشيد ،
من هيچ آگاهي در مورد آكواريوم و نگهداريش ندارم و تا حالا نداشتم ، ميخواستم بدونم، كوسه سر چكشي رو ميشه تو آكواريوم داشت؟ اصلا نمونه هاي آكواريومي هست ؟ ممنون ميشم

Amin.ghobadymher@gmail.com(1394/11/26  16:05): 0+

سلام
برای راه اندازی اولیه میشه مدیا رو حذف کرد

پژمان اسلامی (1394/11/24  09:28): 0+

با سلام و احترام

شما بهتر است از محصول بیوکلین مناسب به همراه باکتری فیدر استفاده کنید تا بتوانید میزان نیترات را در اکواریوم خود کنترل کنید.
بعد از کاهش نیترات می توانید در صورتی که از گونه مرجانی خاصی در آکواریوم خود نگهداری نمی کنید چند روزی نور آکواریوم خود را خاموش کنید و جلوی رسیدن نور به آکواریوم را بگیرید. در ضمن یکی از صخره هایی که میزان بیشتری از جلبک مویی را دارد به رفیجیوم خود منتقل کرده و در مدت خاموشی نور رفیجیوم خود را روشن نگهدارید به این شکل می توانید کلنی مربوط به این جلبک را به بخش مناسب منتقل کنید.
بعد از چند روز سعی کنید تمامی صخره ها و محیط آکواریوم خود را از وجود این جلبک پاک کنید و دوباره با دوره های کوتاه نور آکواریوم خود را روشن نمایید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید.

پیروز باشید.

mahdi91@yamil.com(1394/11/23  16:32): 0+

باسلام خدمت مهندس اسلامی
مدتی است که مشکلی درتانکم به وجودامده کا اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
قبل از هرچیز مشخصات تانک رادر اختیارشما میگزارم حجم تانک 350 لیتر نیترات 20 وفسفات 0 میباشد سیستم نوری دوعددلامپ46 وات دلفیران نمک مورد استفاده ردسی یک رفیجیوم هم رارم که پر از گیاه انگوری است واز محلول fcolor استفاده میکنم از راه اندازی تانم دوماه میگزرد ودیگر دیاتومها از بین رفته اند اما مدتی است که جلبکهای موی مانند گیاه دوشیزه کل لایوراکهارو پوشونده حتی روی موج سازهارو تاحالا چندبار بافرچه پاک کردم ولی فایده ایندارد برای این مشکل چه کنم قبلا تانکی که داشتم در تیترات بالا هم چنین نبود اما از وقتی این نور راگداشته ام لایوراکها این طور شدهاند برای رفعاین مشکل از محصولات ریف لاور یا شرکت دیکر محصولی پیشنهاد میکنید
باتشکر

پژمان اسلامی (1394/10/22  11:44): 1+

با سلام و احترام

یکی از دلایل بروز این مشکل کاهش میزان اکسیژن محلول در آب آکواریوم است و لازم جریان های آب در سطح آکواریوم خود را افزایش دهید.

پیروز باشید

آکواریوم اقیانوس آبی علم باز (1394/10/22  09:54): 0+

با سلام خدمت شما

2 ماه از راه اندازی سیستم میگذره وحجم اب 400 لیتر به مشگلی برخورم اینکه ماهی ها آرامش ندارند و به سطح آب زیاد میان؛ غذا خوب میخورن، ph 8.5 میباشد.چه مشگلی سیستم داره که اماهی ها در جریان آب قرار میگیرند و خودشونو در سطح آب نگه میدارند؟
با تشکر از شما

پژمان اسلامی (1394/10/20  10:04): 0+

با سلام و احترام

در مورد رفیجیوم لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که پارامتر های مختلف مثل سختی و آهن نیز در رشد جلبک های مختلف از جمله گیاه انگوری موثر است.
در ضمن در صورتی که جلبک های شما جلبک های دیاتومه باشد نشانه وجود سیلیکات در آب است و لازم است با یک حذف کننده سیسیکات از آب جدا شود.

پیروز باشید

payam80@yamil.com(1394/10/19  21:31): 0+

سلام وخسته باشید جناب مهندس اسلامی
مدت سه هفته میباشدکه تانکی راراه اندازی کردم البته بااب شهری که ازمحلول اصلاح کننده اب ریف لاور استفاده کردم نیترات 2 میباشد سیستم روشنایی دوعدد لامپ 46وات دلفیران میباشد چند روزی است که روی لایوراکها وشنها قهوهای شده اند دیاتوم .البته طبق نکته های که در مقاله امده از روش طبیعی برای مقابله با فسفات استفاده کرده ام منظورم راه اندازی رفیجیوم میباشد اما با وجود نیترات پایین گیاه انگوری که در رفیجیوم است اصلا رشد نمیکند به نظرشما چطوری جلوی این دیاتومها رابگیرم چون هرروز لایوراکها بدتر میشه ایا لازم است که با چیزی مثل فرچه لایوراک روتمیز کنم واقعا زیبای تانک رو خراب کرده
باتشکر

پژمان اسلامی (1394/08/24  09:57): 1+

ادامه مطلب قبل

بعد از صفر شدن آمونیاک میزان نیتریت را اندازه گیری کرده و به سیستم فرصت دهید تا این میزان هم به صقر برسد.
حالا می توانید شروع به اضافه کردن ماهی های کنید و به دقت به صورت هفتگی میزان آمونیاک و نیتریت را تست کرده و تا زمانی که صفر نشوند ماهی یا آبزی جدید اضافه نکنید.
بعد از گذشت حداقل دو هفته نیز می توانید با تست میزان نیترات و فسفات از محصول مناسب باکتری فیدر و یا BioClean ها کمک بگیرید.
انتخاب محصول مناسب دقیقا به شرایط آب شما بستکی دارد.
مشخص کردن میزان سیفون آب نیز بستکی به نتایج تست اب و میزان غذا و فضولات ماهیان شما دارد.

شاد باشید

پژمان اسلامی (1394/08/24  09:53): 1+

با سلام و احترام

بهتر بود حداقل ۱۰ تا ۲۰ لیتر از آب یک آکواریوم که در حال کار است را تهیه کنید و به عنوان استارتر به همراه باکتری فیدر در اکواریوم جدید خود بریزید.
شاید بهتر بود یک مقدار آب شور تهیه می کردید و ماسه های خود را با آب شور شستشو می دادید تا باکتری های مفید آن از بین نروند.
توجه داشته باشید که برای تهیه آب شور به خصوص برای آکواریوم تپه مرجانی بهتر است از آب شیرین با فیلتر RO استفاده کنید و ترجیحا یک نمک بهتر مثل RedSea را انتخاب کنید.
در هر صورت برای نمک برایت ول بهتر است حداقل ۴۸ ساعت به آب فرصت دهید و بعد صخره های خود را به آکواریوم اضافه نمایید.
حداقل ۲ روز بعد از اضافه کردن صحره ها تست آمونیاک را انجام دهید و تا زمانی که مقدار آن صفر شد صبر کنید.

محمد احمدی (1394/08/24  01:04): 0+

سلام
تشکر از مقاله خوبتان چندسوال از محضر اقای مهندس دارم
مدتی است که تانک ماهی دارم ولی حالا تانک روبزرگ کردم ومیخواهم ریف نگهداری کنم اب تانک قبلی رو به دلیل بالابودن نیترات وفسفات که بالای صدبود کلا بیرون ریختم شنهاش روبا اب شیرین شستشوداده وبه تانک ریختم وتانک روبانمک برایت ول ابگیری کردم سوال من اینه که 1.لایوراکهای تانک قبلیم رودوساله دارم وکاملاتصفیه شده ایا همزمان با ابگیری صخره هارو اضافه کنم یاکه چند روز فاصله رعایت شود.2. ازباکتری فیدر بعد ازچندروز استفاده
کنم 3. به نظر شما بااین شرایط چرخه نیترون چند روز طول میکشد تا تکمیل شود4.تست نیترات وامونیاک رابعداز چند روز از راه اندازی بررسی کنم .5.باوجود پایین بودن امونیاک ونیترات باید سیفون هفتگی که 20درصد هست روانجام بدهم
ممنون از سایت خوبتان

فريد نجات بخش (1394/04/06  02:38): 3+

مقاله بی نظیری بود. دمتون گرم

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت