جراح ماهی بلوتانگ

Blue Tang / Pacific Blue Tang / Regal Tang (Paracanthurus hepatus)
جراح ماهی بلوتانگ
دریایی
Acanthuridae

لیست قیمت

کد سایز حدود اندازه توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3624 S 3 to 4 - ۷۵,۰۰۰ - - خرید
3625 M 4 to 6 - ۸۰,۰۰۰ - - خرید
3626 ML 6 to 9 - - - - به زودی
3627 L 9 to 12 - - - - به زودی
3628 XL 12 to 14 - - - - به زودی
3629 XXL 14 to 16 - - - - به زودی

یکی از جراح ماهیان بسیار زیبا صلح طلب و مناسب برای انواع آکواریوم های آب شور. این گونه با اکثر گونه های موجود در اکواریوم بسیار آرام است ولی ممکن است در صورتی که ماهیان دیگر قصد ورود به قلمرو آن را داشته باشند با آنها برخورد کند ولی می توانید تعداد زیادی از آنها در یک سیستم آکواریومی بزرگ در کنار هم نگهدارید. اگر چه تمامی جراح ماهیان به همراه ماهیان دیگر از غذاهای گوشتی استفاده می کنند ولی لازم است که انواع انواع جلبک های دریایی ماکرو نیز در اختیار آنها جهت تغذیه قرار داده شود. این دسته ماهیان انتخاب خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم هستند. نکته ای که در مورد این گونه باید به آن توجه داشته باشید این است که این گونه نسبت به بیماری هایی مثل بیماری خط جانبی، خوردگی باله، سفیدک و بیماری های پوستی دیگر بسیار حساس است و ناقل خوبی برای این بیماری ها است.

مـــــشـــخـــصـــات

مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
نام انگلیسی Blue Tang
خانواده گونه Acanthuridae
نام علمی Paracanthurus hepatus
نام دوم Pacific Blue Tang
نام سوم Regal Tang
پرورشی دریایی
مناسب برای پاکسازی خیر
حداقل اندازه آکواریم 680 liter
سختی نگهداری آسان
رفتار نیمه مهاجم
حداکثر اندازه 30 cm
فرم رنگی مشکی، آبی، زرد
سمی خیر
رژیم غذایی گیاه خوار
مبدا فیجی, اندونزی, مالدیو, جزایر سلیمان
مناسب برای تازه کارها بلی
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

بدن بلوتانک با رنگ آبی بسیار درخشان پوشیده شده است که در اطراف باله ها و بر روی بدن نیز با رنگ مشکی تزئین شده است. در حقیقت رنگ مشکی از چشم ها شروع شده ودر پایین باله بشتی تا دم ادامه پیدا می کند این طرح تا پشت باله سینه ای به شکلی امتداد می یابد که شکل یک پالت رنگ نقاشی را شبیه سازی می کند. جراح ماهی بلوتانک به نام جراه آبی اقیانوس آرام نیز شناخته می شود. با توجه به زیبایی و داشتن رفتاری آرامی این ماهی به یک انتخاب بسیار مناسب برای آکواریوم های دریایی بزرگ تبدیل شده است. در حقیقت این ماهی به همراه دلقک ماهی اسلاریس از زمان پخش انیمشن در جستجوی نمو بسیار محبوب شده است زیرا کارکتر Dory در این انیمشن بر اساس این ماهی شکل گرفته است.

ماهی نابالغ اصولا دارای رنگ زرد روشن به همراه رنگ آبی و خال های مشکی در اطراف چشم ها است.

پراکندگی

این ماهی دریایی ساکن صخره های مرجانی استوایی دارای جریان های آبی قوی است. این ماهی ها ممکن است به صورت فصلی با توجه به دمای آب مهاجرت کنند. این ماهی اصولا در هند و اقیانوس آرام از ژاپن تا استرالیا و اطراف Great Barrier Reef وجود دارد. اما به تازگی در مناطق دیگر نیز مثل هاوایی گزراش شده است که به احتمال زیاد حاصل رها سازی آنها در دریا توسط آکواریوم داران است.

رفتارهای طبیعی

اندازه ماهی بالغ بین ۱۲ تا ۳۸ سانتی متر است اما متوسط اندازه گزارش شده از این ماهی در دریا بین ۲۵ تا ۳۱ سانتی متر می باشد. وزن متوسط یک ماهی بالغ در حدود ۶۰۰ گرم است و ماهی های نر اصولا از ماهی های ماده بزرگتر هستند.

استفاده از نام جراح برای این خانواده در حقیقت به دلیل وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی است که از ستون فقرات ماهی منشا می گیرد و حاوی سمی است که می تواند بر روی شکارچیان کوچک تاثير فلج کننده ای داشته باشد اما در انسان فقط می تواند باعث برود درد شود. این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار گرفته است که ماهی می تواند در مواقع لزوم آن را گسترش داده و از آن برای دفاع از خود استفاده کند. این تیغه به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقرات ماهی متصل شده است. زمانی که این تیغ باز می شود بسیار شبیه به تیغ جراحی است.

این ماهی ها اصولا در آبهای شفاف اطراف تپه های مرجانی ۱ تا ۲ متری بالاتر از بستر در عمق های بین ۲ تا ۴۰ متر و در دامنه دمایی ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد زندگی می کنند. ماهی های جوان اصولا در دسته های کوچک و اطراف مرجان ها هستند تا بتوانند در زمان احساس خطر به سرعت در لابه لای شاخه های مرجان ها مخفی شوند. این ماهی در دریا اصولا از زئوپلانکتون ها و برخی مواقع به کمک دندان های بسیار کوچگ خود جلبک ها را از سطح صخره ها یا مرجان ها جدا کرده و از آنها تغذیه می کند.

نگهداری در آکواریوم

از آنجایی که این ماهی ساکن صخره های مرجانی است مخفی شدن در بین شکاف صخرها را بسیار دوست دارد. با این حال این ماهی بسیار فعال است و وجود فضای مناسب برای پرسه زدن در آکواریوم برای حفظ سلامت این ماهی بسیار ضروری است. این ماهی اصولا با سایر ساکنین آکواریوم رفتار آرامی دارد اما نمی تواند حضور ماهیان مشابه خود را تحمل کند. در صورتی که قصد نگهداری از بیش از یک ماهی از این خانواده را دارید می توانید آنها را به صورت همزمان در یک آکواریوم بسیار بزرگ قرار دهید.

خانواده جراح ماهی ها به دلیل فرم دهانی و وجود دندان های خاص به راحتی می توانند اقدام به برداشتن و خوردن جلبک ها از انواع سطوح نا هموار کنند و این گزینه آنها را به انتخابی خوب برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم تبدیل کرده است.

این ماهی بسیار مقاوم است اما بهتر است آن را در آکواریومی با شرایط بسیار پایدار که چرخه نیتروژن آن به صورت کامل شکل گرفته است و اندازه مناسبی دارد نگهدرای کنید. این ماهی در بین آکواریوم داران به جاذب ich یا سفیدک معروف است و به سرعت در صورت بروز استرس و یا کاهش توانایی دستگاه ایمنی بدن خود در معرض این بیماری قرار می گیرد. این بیماری در این ماهی ابتدا با بروز لکه های سیاه در اطراف بدن ماهی شروع می شود که می تواند تشخیص آن را بسیار مشکل کند. اصولا جراح ماهی ها بسیار بسشتر سایر ماهی های زینتی در معرض بیماری های پوستی قرار می گیرند زیرا پوشش محافظ بدن آنها بسیار ضعیف تر از گونه های دیگر است.

از آنجایی که تمامی جراح ماهی ها به همراه ماهیان دیگر از انواع غذاهای گوشتی استقبال می کنند اما لازم است برای تغذیه این ماهی از انواع جلبک های دریایی غنی شده نیز استفاده شود. اضافه کردن جلبک ها در رژیم غذایی این ماهی حداقل هفته ای ۳ بار باعث می شود علاوه بر افزایش قدرت سیستم ایمنی، میزان استرس ماهی نیز کاهش یابد و به حفظ سلامت کلی ماهی کمک می کند.

تولید مثل و دوره های زندگی

ماهی نر اصولا به همراه ۷ تا ۹ ماهی ماده در یک گروه زندگی می کنند. البته ماهی های ماده ممکن است از یک گروه به گروه دیگر بروند. زمانی که ماهی های ماده و نر برای تخم ریزی آماده می شوند رنگ بدن آنها تغییر می کند. جراح ماهی ها اصولا در طول فصل های سرد سال اقدام به تخم ریزی می کنند در این زمان ماهی های ماده به همراه ماهی نر در ستون آب به سمت بالا شنا کرده و همزمان تخمک ها و اسپرم را در آب رها می کنند. عمل لقاح به صورت خارجی صورت گرفته و تخم تشکیل می شود. در هر بار تخم ریزی ماهی ماده می تواند تا ۴۰۰۰۰ تخم را در آب رها کند.

لارو بلوتانک بعد از گذشت ۲۶ ساعت از تخم خارج می شود. لارو در ساعت های اولیه تولد فاقد ضربان قلب است و تا زمانی که قلب شروع به حرکت می کند به صورت شناور باقی می ماند. بعد از گذشت ۵ ساعت ضربان قلب شروع می شود و لارو می تواند شناهای کوتاهی را انجام دهد.

دو روز بعد از خروج از تخم، باله ها، چشم ها و رنگ دانه ها پدیدار می شوند. روند رشد با تکمیل سیستم گوارش ادامه می یابد. سرعت رشد به میزان نور و دمای آب بستگی دارد ولی به هر ترتیب لارو تا ۳۷ روزگی کامل می شود.

ماهی های جوان بسیار شبیه به ماهیان بالغ هستند تنها در ساختار رنگی و شکل بدن خود کمی متفاوت هستند و بدن ماهیان جوان کشیدگی کمتری دارد.

تولید مثل این ماهی در اسارت بسیار مشکل است و تا به حال روش عملی خاصی در این خصوص منتشر نشده است.

بیشتر جراح ماهی ها در طبیعت در حدود ۳۰ سال عمر می کنند. اما در آکواریوم این موضوع بسته به شرایط آکواریوم و رژیم غذایی ماهی متغیر است و به ندرت بیشتر از ۲۰ سال گزارش شده است. ولی میانگین عمر این ماهی در آکواریوم های استاندارد ۸ تا ۱۲ سال است.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

نـظـرات کـاربـران

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/26  15:44): 0+

سلام
ممنون از راهنمایی های شما درباره این ماهی امروز پادربراون ازاد کردم خوشبختانه الان این دو تا ماهی یجورایی با هم کنار اومدن و دیگه جنگ نمیکنن واقعا ممنون از لطفتون
با ارزوی موفقیت برای شما و همکارانتان

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/14  22:05): 0+

سلام و عرض خسته نباشید
بالاخره بعد از چند روز که در تلاش بودم تونستم پادربراون بگیرم حالا سوالم اینه که چه مدت باید توی قرنطینه بمونه و سوال دیگر این ککه بلو تانگ خیلی اشتهای زیادی برای غذا خوردن داره و بعضی وقت ها هم میاد روی سطح اب حباب درست میکنه این نشانه چی میتونه باشه
خیلی ممنون از کمک شما برای سازگار شدن این دو تا ماهی

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/15  08:19): 0+

با سلام و احترام

پادر بران رو برای مدت حداقل ۱۰ روز باید در محیط بسته نگهداری کنید به شرط اینکه مطمئن باشید به درستی غذا دریافت می کند.
در رابطه با بلوتانگ هم اگر با دریافت غذای کافی این رفتار متوقف می شود جای نگرانی نیست و لازم است حداقل روزی سه وعده این ماهی تغذیه شود. اما اگر حتی با دادن میزان مناسب غذا به این رفتار ادامه می دهد باید بررسی بیشتر انجام شود.

شاد باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/11  20:25): 0+

منظورتون از تله ماهیگیری چیه باید خودم چیزی بسازم یا اماده هست
خیلی ممنون از راهنماییتون من واقعا خیلی نگران این بلوتانگ هستم چون واقعا ماهی خوبیه و دردسر غذا خوردن نداره و واقعا دنبال راهی هستم که بتونم این ماهی رو نگه دارم

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/12  13:58): 0+

با سلام و احترام

مي تونيد شكل هاي مختلف رو توي اينترنت نگاه كنيد و خودتون يك نمونه بسازيد و يا اينكه مدل هاي آماده رو تهيه كنيد.

شاد باشيد

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/11  17:14): 0+

به نظرتون چطور میتونم پادربراون رو بگیرم روش خاصی برای این کار هست؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/11  18:25): 0+

با سلام و احترام

روش خاصی وجود ندارد باید از یک تله ماهیگیری استفاده کنید.

موفق باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/10  18:53): 0+

قصد من از این که بلوتانگ رو داخل قرنطینه گذاشتم این بود که پادربراون به وجود اون عادت کنه اما به بلو تانگ آسیبی نرسه اگر من پادربراون رو داخل قرنطینه قرار بدم و بعد از مدتی ازادش کنم ممکن هست که باز هم به بلوتانگ حمله کنه؟
نکته دیگه اینکه گرفتن پادربراون خیلی مشکل و یه جورایی غیر ممکن
ممنون از راهنماییتون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/11  08:21): 0+

با سلام و احترام

به هر صورت این اشتباه رایجی است که برخی از آکواریوم داران انجام می دهند و اصولا نتیجه بخش نیست و اصولا باید به همان روشی که به شما ارائه شد عمل کنید زیرا تحلیل شما نزدیک به رفتار های انسانی است نه رفتار های ماهی ها.
در رابطه با این موضوع مقالات زیادی وجود دارد که می توانید مطالعه بفرمایید.

شاد باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/10  13:54): 0+

سوال دیگر این که قیمت یک بلو تانگ سایز 8 الی 9 سانتی متر چقدر میتونه باشه یعنی حداقل و حداکثر قیمتش چقدره

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/10  17:56): 0+

با سلام و احترام

قیمت ماهی ها بستگی به موارد بسیار زیادی دارد.
اما آخرین نوبت فروش ماهی در فروشگاه دلفیران در حدود ۱۲۰ تا ۱۹۰ هزار تومان بوده است.

شاد باشید

sadegh.1625@gmail.com(1396/03/10  09:39): 0+

با سلام وخسته نباشید خدمت جناب اسلامی عزیز
من یدونه از این ماهی رو تونستم به سختی گیر بیارم چون اینجا مغازه دار ها از این ماهی ندارن من یک ماهی خانگی گرفتم یکم لاغر ولی غذا میخوره و خیلی شکمو اما مشکل اینجاست که جراح پادربراون که از قبل داشتم یکمی از این بلو تانگ بزرگتره و اونو میزنه برای همین من بلو تانگ رو داخل قرنطینه ( محفظه پلاستیکی داخل تانک اصلی) گذاشتم که به ماهی اسیبی نرسه پادربراون به اون محفظه نوک میزنه به نظرتون چقدر طول میکشه تا پادربراون به وجود بلو تانگ عادت بکنه
ممنون از راهنماییتون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/03/10  17:50): 0+

با سلام و احترام

شما کاملا معکوس عمل کردید.
شما باید ماهی فبلی خودتون رو درون قرنطینه قرار دهید و ماهی جدید را آزاد نگهدارید تا زمانی که ماهی جدید به محیط به طور کامل خو بگیرد بعد ماهی قدیمی خود را آزاد کنید.

شاد باشید

Mega.king.lga@gmail.com(1396/01/13  00:42): 0+

فروشگاه شما در نواب این ماهی رو داره اکواریوم من ۱۰۰لیتره وسامپ قوی واسکیمر قوی داره برای نگه داری ماهی نیازی به راکترو ودینتراتور نیست ایا خیلی ممنون که جواب میددید

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/01/13  08:43): 0+

با سلام و احترام

دلفیران هیچ شعبه و یا مغازه ای در خیابان نواب ندارد. ادرس مکان جدید را می توانید در منوی دلفیران در زیر منوی تماس با ما پیدا کنید.

در ضمن در حال حاضر هیچگونه موجودی آبزی موجود نیست و به احتمال زیاد بار ماهی تا آخر فروردین ماه موجود خواهد شد.
در اخر این ماهی برای نگهداری به یک آکواریوم با صخره های زیاد و فضای مناسب نیاز دارد و نیازی به راکتور های کاهش دنده نیترات وجود ندارد زیرا این ماهی تا نیترات های حدود ۱۰۰ را می تواند تحمل کند اما بهتر است با تعویض آب های دوره ای این میزان در حدود ۴۰ پایین نگه داشته شود.

شاد باشید

Mega.king.lga@gmail.com(1395/12/30  12:36): 0+

قیمتش چقدر است حدودا واین ماهی اسیبی به شقایق نمیرسونه

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/01/07  09:16): 0+

با سلام و احترام

این ماهی می تواند قیمت هایی بین ۸۵ تا ۲۶۵ هزار تومان داشته باشد. البته این حدود قیمت مربوط به آخرین بار آورده شده بوده و قیمت ها می تواند در هر بار بسته به شرایط مختلف تغییر نماید.
این ماهی هیچگونه آسیبی به هیچ از ساکنین یک آکواریوم مرجانی وارد نمی کند.

شاد باشید

حامد احمدی (1395/06/28  20:41): 0+

سلام خدمت شما و تشکر بابت راهنمایی یووی استریل من 18وات هست وشدت جریان هم واتر پمپ 700لیتری نصب کردم مناسبه به نظر شما و اصلا تایم روشن بودن یو وی چقدره خیلی ممنون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/31  10:36): 0+

با سلام مجدد

شما می توانید اطلاعات بیشتری را در خصوص استفاده از استریل کننده های UV در مقاله استریل کننده های UV راهی برای کنترل جلبک ها و باکتری ها مطالعه نمایید.
در این مقاله یک فرمول ساده برای بدست آوردن مدت زمان مناسب استفاده آورده شده است.

شاد باشد

حامد احمدی (1395/06/28  01:46): 0+

با سلام من ۹ماهی هست این ماهیو دارم الان حدود ۱۰ روزی هستش شنای تند بیقرار وپشت سنگ قایم میشه ماهیای تو تانکم یه اورنج و تومینی هست که هم سایزش هستن که ۱ ماهیه از فروشگاهتون خریداری کردم و راضی هم هستم البته من توجه کردم رو بدنش نه سفیدک هست نه خارش داره کم بیش غذا میخوره میخواستم بدونم مشکل از کجا میتونه باشه روزی ۲ساعت یو وی استریل رو روشن میکنم کمکی میکنه بهبود ماهی تشکر.

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/28  17:57): 0+

با سلام و احترام

این رفتار تنها می تواند نشانه درگیری با سایر ماهی باشد. فقط باید مطمئن شوید که در هنگام غذادهی این ماهی به درستی غذا می خورد و غذای کافی را دریافت می نماید.
در برخی از موارد ایجاد تغییر در ساختار صخره ها می تواند کمی کمک کند.
در رابطه با استفاده از UV نیز لازم است بدانید که UV در صورت تنظیم مناسب شدت جریان عبوری تنها قادر است انگل ها و عوامل بیماری زایی را که از درون آن عبور می کند برای شما استریل کند و نقش چندانی در بهبود بیماری موجود بر روی بدن ماهی (البته در صورت وجود بیماری) ندارد.

پیروز باشید

یونس علمداری (1395/06/03  10:40): 0+

باسلام من یه تانک 270 لیتری دارم دمای آبم روی 29یا28 هستش دوتا دلقلک اسلاریس و یک بلوتانگ حدود 6سانتی و یک ستاره دریایی دکمه شکلاتی دارم.
دور چشم های بلوتانگ یکسری سفیدی هایی زده و روی بدنش هم یک دونه لکه سفید خیلی کوچک هستش.3روزی میشه که این ماهی هارو به تانکم اضافه کردم با توجه به اینکه خیلی با اشتها غذا میخورن آیا این لکه های سفید دور چشم جای نگرانی داره یا اینکه به مرور زمان خوب میشه؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/06/03  15:43): 0+

با سلام و احترام

جای امیدواری دارد که ماهی ها به خوبی غذا می خورند. اما بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید. بهتر است تمام تلاش خود را جهت ثابت نگهداشتن پارامتر های آب مثل شوری، pH و دما انجام دهید به شکلی که کمترین تغییرات در آنها در طول شبانه روز به وجود بیاید.
در ضمن بهتر است مقادیر آمونیاک، نیتریت و pH را به شکل دقیق اندازه گیری کرده و از همین طریق برای من ارسال کنید.
توجه داشته باشید که عصاره سیر و ویتامین ماهی باید هر کدام دو بار در هفته به غذای ماهی ها اضافه شود و این موضوع به بهبود و در آینده عدم درگیری با بیماری به آنها کمک می کند.
در رابطه با جراح ماهیان بهتر است از غذاهایی با پایه جلبک طبیعی استفاده شود زیرا این موضوع به افزایش قدرت ایمنی بدن آنها کمک می کند.
و نکته آخر اینکه بهتر است چراغ های آکواریوم را در زمان کمتر و میزان کمتری روشن کنید و یا حتی تا چند روز از روشن کردن چراغ های آکواریوم خودداری کنید.

پیروز باشید

آرمين نريماني (1395/03/20  23:37): 0+

با سلام و احرام ممنون از راهنماييتون

من اکواريوم قرنطينه ندارم آيا نميشه در تانک اصلي درمانش کرد(در ضمن ريفم دارم )؟

حالا که دقيق اندازشو گرفتم ديدم 15 -16 سانتيمتره و خودشم به صخره ها ميماله به نظر شما اين بيماري کريپتو کوريون نيست ؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/03/21  16:22): 0+

سلام مجدد

در صورت عدم دسترسی به قرنطینه بهتر است تمام تلاش خود را برای پایدار کردن شرایط آب مثل دما و شوری انجام دهید. توجه داشته باشید که مهمترین نکته ثابت نگهداشتن میزان شوری و دما است. در ضمن سعی کنید زمان نوردهی آکواریوم خود را کمی کاهش دهید و مطمئن شوید فضایی برای مخفی شدن ماهی در آکواریوم شما وجود دارد که در آن فضا احساس امنیت و آرامش کند.
در صورت امکان از ویتامین و عصاره سیر هم کمک کنید تا بتوانید به ماهی خود غذا بدهید. غذا خوردن ماهی می تواند در روند درمان به شما کمک کند.
نکته اخر اینکه در صورتی که ماهی های دیگر به این ماهی استرس وارد می کنند سعی کنید آنها را از هم دور نگهدارید.

پیروز باشید

آرمين نريماني (1395/03/20  19:16): 0+

سلام

من يه آکواريوم 450 ليتري دارم يک هفته است که يدونه بلوتانگ 20 سانتيمتري خريده ام و غذا خورم هست ولي الان يه روزه که از پشت صخره کم بيرون مياد و يه لکه سفيد هم روي بدنش زده و غذا هم خيلي کم ميخوره دماي آب هم رو 28 گذاشتم و آمونياک و نيتريت و نيترات و شوري و ... هم همه رو تست کردم ايرادي نداشت علتش چي ميتونه باشه؟

ممنون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/03/20  19:42): 0+

با سلام و احترام

اصولا اصلی ترین عامل بروز سفیدک در جراح ماهی ها بروز استرس است و از آنجایی که شما این ماهی که دارای سایز بزرگی است در یک آکواریوم کوچک قرار داده اید که اصلا برای این ماهی مناسب نمی باشد بروز استرس و بعد از آن شروع بیماری های مختلف طبیعی است.
باید حتما ماهی به یک محیط قرنطینه مناسب با سطح استرس پایین منتقل شود و تحت درمان قرار بگیرد.

پیروز باشید

پژمان اسلامی (1395/02/27  08:43): 0+

با سلام و احترام

با توجه به صحبت های شما دلیل اصلی زیاد و کم شدن این بیماری در بدن ماهی تغییر شرایط شیمایی آب مثل pH و دما در طول روز و شب در آکواریوم شماست.
لازم است مقدار دما و pH را در وسط روز و نیمه شب برای دو روز متوالی اندازه گیری کنید تا میزان این تغییرات را مشخص کنید.
در ضمن با توجه به عدم حضور شما برای چند روز در منزل که میزان رسیدگی ها به آکواریوم کاهش پیدا می کند به احتمال زیاد تغییرات میزان شوری نیز زیاد خواهد شد و در نتیجه بیماری بیشتر خود را نشان خواهد داد.
تنها راه چاره ثابت نگهداشتن پارامتر های آب و تغذیه مناسب است.

پیروز باشید

حسن سراباداني (1395/02/26  23:31): 0+

سلام خدمت شما
من این ماهی رو خریده ام روز اول که وارد اکواریوم کردم بدنش پر از سفیدک شد دمای اکواریوم رو بالا بردم بعد از 3 روز کامل خوب شد اما مشکلم تموم نشد هر صبح بدنش سفیدک میزنه و تا شب خیلی هاش از بین میره بعد دوباره شب که چراغ ها خاموش میشه سفیدک میزنه شرایط اب هم خوبه
باید چیکارش کنم؟
بیشتر هم موقع هایی که برای چند روز خونه نیستم

سامان بیاتی (1394/07/01  08:28): 1+

بله به شرط برخورداری از فیلتراسیون قوی میتونید نگهداری کنید کوچیکشو

علیرضا عباسی (1394/05/25  14:36): 1+

میشه کوچکترین شو تو اکواریوم ۸۰ لیتر نگه داشت راستی ماهی ها قرنطینه شده هستن

نگین عیدی وندی (1394/01/20  15:09): 2+

من فکر میکنم سایز کوچیکش و بتونید نگهداری کنید

پژمان اسلامی (1393/12/27  17:23): 8+

حداقل اندازه در نظر گزفته شده برای هر ماهی با توجه به رفتار ها و اندازه نهایی ماهی در محیط آکواریومی مشخص شده است. و در صورتی که آکواریوم شما ظرفیت کافی داشته باشد و تعداد ماهی های درون آن بیش از ظرفیت آن نباشد و شما یک ماهی کوچک را برای خرید انتخاب کنید می توانید از این ماهی در آکواریوم خود نگهداری کنید.

مسعود ناطقی (1393/12/27  17:18): 5+

با سلام
من یک آکواریوم ۴۸۰ لیتری دارم
با توجه به اینکه مینیمم آکواریوم ۶۵۰ لیتری است، آیا ممکن است این ماهی را نگهداری کنم ؟

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت