گرین ماندارین

Green Mandarin / Striped Mandarinfish / Green Mandarinfish (Synchiropus splendidus - Pterosynchiropus splendidusdus)
گرین ماندارین
دریایی
Callionymidae

لیست قیمت

کد سایز حدود اندازه توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
3421 S 1.5 to 2.5 - - - - به زودی
3422 M 2.5 to 3.5 - - - - به زودی
3423 ML 3.5 to 4.5 - - - - به زودی
3424 L 4.5 to 6 - ۵۵,۰۰۰ - - خرید
3425 XL 6 to 8 - - - - به زودی

این ماهی به دلیل زیبایی خاص خود در بین آکواریوم داران بسیار پرطرفدار است. نوع نر اصولا دارای رنگ های روشن تر و اندازه بزرگتر می باشد. یک آکواریوم تپه مرجانی با ظرفیت حداقل ۱۰۰ لیتر با حجم بالایی از صخره های زنده و بستر ماسه ای می تواند فضای مناسبی را برای این ماهی فراهم کند. می توانید در صورت تمایل بیش از یک عدد از این گونه را به آکواریوم خود به صورت همزمان اضافه کنید ولی در نظر داشته باشید که باید فقط یک ماهی نر را برای چند ماهی ماده نظر بکیرید. این ماهی به دلیل عادت های غذایی بسیار خاص می تواند برای نگهداری دردسرساز شود ولی می توانید از انواع غذاهای گوشتی غنی شده با ویتامین و انواع میگو های خوراکی کوچک مثل آرتمیا برای تغذیه این ماهی استفاده کنید.

مـــــشـــخـــصـــات

مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی بلی
نام انگلیسی Green Mandarin
خانواده گونه Callionymidae
نام علمی Synchiropus splendidus - Pterosynchiropus splendidusdus
نام دوم Striped Mandarinfish
نام سوم Green Mandarinfish
پرورشی دریایی
مناسب برای پاکسازی خیر
حداقل اندازه آکواریم 110 liter
سختی نگهداری سخت
رفتار صلح طلب
حداکثر اندازه 10 cm
فرم رنگی آبی، سبز، نارنجی
سمی خیر
رژیم غذایی گوشتخوار
مبدا اندونزی
مناسب برای تازه کارها خیر
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

مــــــوارد مـــرتــــبــــــط

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

سر، باله ها و بدن این ماهی ترکیبی فریبنده از رنگ های آبی و نارنجی را به همراه لکه هایی سیاه در یک زمینه سبز را به نمایش می گذارد. ماهی نر توسط تیغه اول باله پشتی ماهی که بسیار بلند تر و زیبا تر است به راحتی قابل تشخیص است. این ماهی با توجه به سختی نگهداری از آن در آکواریوم به دلیل زیبایی منحصربفردش بسیار محبوب است. این ماهی در بین ۱۰ ماهی اول زیبای جهان قرار داده شده است.پراکندگی

این ماهی در غرب اقیانوس آرام از جاوا تا ژاپن، جنوب Barrier Reef و جزایر کارولین یافت می شود.

رفتارهای طبیعی

این ماهی در دریا در اطراف تپه های مرجانی و نزدیک به بستر در گروه های کوچک و یا به صورت جفت زندگی می کند. این ماهی در اعماق بین ۱ تا ۱۸ متر و دمای بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد مشاهده شده است.

نگهداری در آکواریوم

این ماهی باید در یک آکواریوم پایدار با شرایط بسیار عالی با ظرفیت حداقل ۱۰۰ لیتر به همراه صخره های زنده فراوان و بستری از ماسه زنده نگهداری شود تا بتواند علاوه بر فراهم کردن فضای مناسب برای شنا کردن و مخفی شدن بخش بیشتری از غذای ماهی را نیز تامین کند. نگهداری از این ماهی حتی در آکواریوم های تپه مرجانی نیز می تواند چالش برانگیز باشد به غیر از مواقعی که آکواریوم دارای یک رفیوجیوم بسیار مناسب با شرایط استاندارد است (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مزایای استفاده از Refugium در انواع آکواریوم های آب شور رجوع کنید) این ماهی اصولا با ماهی های دیگر رفتار آرامی دارد به غیر از ماهی های هم خانواده خود.

برای تغذیه این ماهی می توانید از میگوی آرتمیای زنده غنی شده با ویتامین، کرم سیاه زنده و همچنین انواع سخت پوستان کوچک ساکن صخره ها و ماسه های زنده استفاده کنید. (وجود رفیوجیوم نیز به رشد بیشتر کپپدها برای تغذیه این ماهی کمک می کند)

تولید مثل

این ماهی از دسته ماهی هایی است که امکان پرورش آنها وجود دارد. رفتار های تولید مثلی این ماهی بسیار منحصر بفرد است. در صورتی که در یک آکواریوم شرایط ایده آل و غذای کافی وجود داشته باشد و شما بتوانید از یک جفت سالم در آکواریوم نگهداری کنید می توانید شاهد تخم ریزی این ماهی در آکواریوم خود باشید. رفتارهای ماهی نر و ماده قبل و در یا در زمان جفت گیری بسیار زیباست. بعد از تاریک شدن آکواریوم ماهی نر و ماده بعد از انجام رقصی زیبا تخمک ها و اسپرم را در بدنه آب رها می کنند. بعد از عمل لقاح بعد از گذشت چند روز تخم ها تشکیل شده به اندازه چند میلی متر رشد می کنند. در صورت نگهداری این ماهی در یک آکواریوم معمولی به همراه ماهیان دیگر مطمئنا این تخم ها یا توسط ماهی های دیگر خورده می شوند و یا در فیلتر فیزیکی به دام می افتند پس در صورت تمایل می توانید ماهی نر و ماده را در یک آکواریوم در شرایط مناسب با گردش آب مخصوص قرار دهید.

ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت fishbase.org

سایت Encyclopedia of Life (eol.org)

نـظـرات کـاربـران

Mohammad_hafezi59@yahoo.com(1396/01/05  03:57): 0+

سلام ، خسته نباشيد ، يه اتفاقي افتاده كه واسم خيلي جالبه !!! آيا امكان داره ستاره دريايي بازو بلند كه حركتي سريع تر از ستاره دريايي هاي مرسوم دارند ، ماندرين مي خورن ؟؟ يه ستاره دريايي سبز بازو بلند امروز خريدم ، فروشنده گفته بود كه شبها تو تانك حركت ميكنه و دنبال غذا مي گرده ، يه سر زدم ، شوكه شدم ، ماندرين بيچاره تو دهنه ستاره دريايي بازو بلند سبز بود !؟!؟ سؤالم اينه آيا ماندرين رو شكار كرده ، يا ماندرين به هر دليلي مرده و اون به عنوان لاشه شكارش كرده ؟ تا آخرِ شب هم ماندوين رو سالم ديدم . 😠😳😥

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/01/07  09:25): 0+

با سلام و احترام

بنده شخصا تا کنون هیچ مطلبی در ای رابطه که ستاره های دریایی توانایی شکار ماهیان را داشته باشند نخوانده ام و البته در حدود ۸ سال است که در پارک دلفین کیش از تعداد بسیار زیادی از ستاره های دریایی مختلف نگهداری کرده ام و این اتفاق را ندیده ام.
البته ستاره هایی هستند که می توانند به حلزون ها و یا صدف های شناکر حمله کنند و آنها را شکار کنند اما فکر نمی کنم در رابطه با ماهی ها هم این موضوع صادق باشد به غیر از زمانی که ماهی از بین رفته باشه و یا از بسیار ضعیف شده باشد.

پیروز باشید

behnam_dorudian@yahoo.com(1395/10/22  18:48): 0+

با سلام و احترام و تشکر از حمایتهای همیشگی.
من یک ماندارین داشتم که خوب و سالم بود تصمیم گرفتم یک جفت ماندارین براش بگیرم.
مدتی پیش یک نر که سایز بزرگتری هم داشت گرفتم. خوب هم با هم کنار میان.
مشکل از اینجاست که کپه پاد Copepod ها بسرعت جمعیتشان ناپدید شد...
ماندارین جدید هم نه آرتمیا می خوره نه منجمد... و کپه پادها هم اثری ازشون نیست... تقریبا هردو دارن روز به روز ضعیفتر میشوند ولی یکی از ماندارینها خیلی بهتر غذا می خوره..
فردا می خواهم از مولتی ویتامینی که معرفی کردید بگیرم.Vitamarin-M
ممنون میشم کمکم کنید و راهنمایی کنید:
1-آیا لازم ماهی نر که غذای زنده نمی خوره رو تو زایشگاه قرنطینه کنم و تربیتش کنم به خوردن آرتمیا؟
2-لطفا تمتم مکملها و غذاهایی که خوبه رو بفرمایید که بگیرم.. من AminOmega و .Vitamarin-M وVītamarin-C رو طبق پیشنهاد تصمیم دارم فردا بگیرم...غذای زنده بجز آرتمیا چی؟
2- آیا میشه کپه پاد یا مشابه اون خرید؟
3- جمعیت کپه پادها رو چطور زیاد کنم؟


بسیار ممنون از راهنمایی های همیشگی

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/10/26  08:14): 0+

با سلام و احترام

یکی از سختی های نگهداری از این ماهی اطمینان از وجود انواع سخت پوستان کوچک در آکواریوم به عنوان منبع غذایی آنها است.

در رابطه با مکمل های غذایی و وینامین ها هم لازم است در نظر داشته باشید که زمانی موثر خواهند بود که ماهی غذای خود را دریافت می کند و از این مواد برای تکمیل ساختار غذا استفاده شود.
در صورتی که ماهی ها شما از غذاهای یخ زده و یا حتی آرتمیا تغذیه نکنند اضافه کردن مکمل ها نقش چندانی ندارد.

شاد باشید

_.ali salehi._ (1395/08/28  19:42): 0+

این ماهی برای اکواریوم های کوچیک هم مناسبه؟؟؟؟

_.ali salehi._ (1395/08/28  19:33): 0+

این قشنگ ترین ماهی هست که من تا به حالا دیدم

پژمان اسلامی (1395/01/16  11:33): 1+

با سلام و احترام

همانطور که در توضیحات مربوط به این ماهی آمده است لازم است برای نگهداری از این ماهی صخره های زنده بسیار زیاد و غنی در آکواریوم شما وجود داشته باشد و مقدار ۶ کیلوگرم صخره برای نگهداری از این ماهی بسیار کم است و به هیچ عنوان نمی تواند غذای مورد نیاز این ماهی را تولید کند.
برای نگهداری از این ماهی یک آکواریوم با شرایط بسیار پایدار، صخره های زنده بسیار زیاد و یا یک رفیجیوم بسیار قوی نیاز است. در صورتی که غذای کافی برای این ماهی در آکواریوم شما وجود نداشته باشد لازم است از آرتمیای زنده غنی شده به همراه روتیفر برای تغذیه این ماهی کمک بگیرید.

پیروز باشید

محسن علایی نزاد (1395/01/16  10:37): 0+

تنگ من 50*50*50 هستش و حدود 6 کیلو صخره زنده دارم داخلش ، شوری و نیترات هم اوکی هستش و داخل تنگ هم یه دلقک مارون گلد دارم و شقایق بابل . البته ماندارین من دیروز مردش ولی ممنون میشم توضیح بدین

پژمان اسلامی (1395/01/15  18:19): 0+

با سلام

لطفا بیشتر در رابطه با شرایط آکواریوم خود توضیح دهید.

با سپاس

محسن علایی نزاد (1395/01/15  11:39): 0+

سلام
ماهی من دو روزه یه قسمت از تنگ هستش و تحرکی نداره . مشکلش چیه ؟ متشکرم

منوچهر جباري (1394/12/13  01:41): 0+

من يه دونه از اين ماهي رودارم كه سالار تانكمه دركمال ناباوري گرانول وپولكي ميخوره خيلي ماهي خوشكليه

پژمان اسلامی (1394/12/03  09:26): 0+

با سلام و احترام

در صورتی که آکواریوم شما فضای کافی داشته باشد و حجم بالایی از صخره های زنده درون آن قرار گرفته باشد تا بتواند غذای طبیعی برای این ماهی را فراهم می کند این ماهی می تواند بیش از ۸ سال در آکواریوم به راحتی زندگی کند.

پیروز باشید

behnam_dorudian@yahoo.com(1394/12/03  02:36): 0+

با سلام و احترام.
عمر متوسط این ماهی در آکواریوم چقدر هستش؟
خیلی ممنون

پژمان اسلامی (1394/10/28  17:34): 2+

با سلام

تنها راهی که من انتخاب می کردم ریختن مقدار مناسبی از آرتمیا به کمک سرنگ و یا پیپت در محلی نزدیک به محل قرار کرفتن این ماهی است.

پیروز باشید

سیوان صداقت (1394/10/28  14:40): 0+

مهندس جان با وجوذ ماهیهای پرخور دیگه تو تانک چه راهکاری رو واسه دادن ارتمیا بهش توصیه میکنین؟چون بقیه ماهیها در عرض چند ثانیه کل غذا رو میخورن

پژمان اسلامی (1394/10/28  11:23): 1+

با سلام و احترام

متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات برای نگهداری از این ماهی عادت های بسیار خاص غذایی آن است و نگهداری از آن فقط به آکواریوم دارانی توصیه می شود که صخره های زنده بسیار زیاد و شرایط نگهداری بسیار عالی دارند. اما می توانید با آرتمیای زنده غنی شده با ویتامین این ماهی را تغذیه کنید که البته تنها آیتمی است که من هم از آن برای تغذیه این ماهی استفاده کرده ام.

پیروز باشید

سیوان صداقت (1394/10/28  10:41): 0+

باسلام خدمت مهندس اسلامی.به تازگی یه گرین ماندارین خریدم هر کاری میکنم غذا نمیخوره و فقط به لایو راکها نوک میزنه.اینقدر لاغر شده پوستش چسپیده به استخونش.دیشب گرفتمش گداشتم تو سطل اب و توش ارتمیای زنده ریختم.بزور دوسه تا مردشو خورد.نمیدونم چکارش کنم از طرفی از همه ماهیام بیشتر دوسش دارم.هرچی غذا میرییزم دلقک و دامسلها رو اب میخورن و چیزیو باقی نمیذارن.اطفا راهنماییم کنین

پژمان اسلامی (1394/01/29  15:43): 0+

در صورتی که آکواریوم تپه مرجانی بزرگی در اختیار داشته باشید امکان نگهداری از بیش از یک جفت نیز وجود خواهد داشت.

مسعود ناطقی (1394/01/29  15:29): 1+

تحت هیچ شرایطی نمیشه ییش از یک ماهی نر در یک آکواریوم نگهداری کرد؟؟ :)

مینا کاظمی (1393/12/27  16:58): 2+

ماهی فوق العاده زیبایی هستش مخصوصا نر این ماهی که باله قشنگی پشتش داره و رنگی ترین ماهی جهان شناخته شده

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت