شقایق بابل

Bulb Anemone (Entacmaea quadricolor)
شقایق بابل
دریایی / قهوه ای روشن تا سبز
Actiniidae

لیست قیمت

کد سایز توضیحات قیمت (تومان) تخفیف بن دریافتی اطلاع بده
2625 S - - - - به زودی
2626 M - - - - به زودی
2627 ML - ۸۵,۰۰۰ - ۲ خرید
2628 L - - - - به زودی
2629 XL - - - - به زودی

این شقایق به جرات یکی از محبوبترین شقایق هایی است که آکواریوم داران به آکواریوم مرجانی خود اضافه می کنند. در هنگام جابجا کردن و قرار دادن شقایق ها در آکواریوم باید مراقب گزیده شدن آنها توسط گونه های مشابه باشید. در بهترین شرایط این شقایق نیاز به نور بسیار زیاد و جریان قوی در یک اکواریوم با حجم حداقل 100 لیتر دارد که در شرایط ایده آل می تواند تا قطر 30 سانتی متر باز شود.
بهتر است برای نگهداری از این شقایق دلقک مناسبی را در نظر بگیرید در غیر این صورت لازم هر هفته به صورت دستی آن را با تکه های ماهی و میگو تغذیه کنید.

مـــــشـــخـــصـــات

مناسب برای آکواریم های تپه مرجانی با توجه
نام انگلیسی Bulb Anemone
خانواده گونه Actiniidae
نام علمی Entacmaea quadricolor
پرورشی دریایی
مناسب برای پاکسازی خیر
سختی نگهداری متوسط
رفتار نیمه مهاجم
حداکثر اندازه 30 cm
فرم رنگی سبز، قهوه ای مایل به زرد
مبدا فیجی, سنگاپور, تونگا
نورپردازی متوسط تا زیاد
جریان آب متوسط
مکمل ها کلسیم، منیزیم، استرانسیم، ید، عناصر نادر
مناسب برای تازه کارها خیر
شرایط آب 8.1-8.4 PH / 8-12 dKH / 22-26 °C / چگالی 1.023-1.025

اطـلاعـات تـکمـیـلـی

توضیحات

این شقایق یکی از زیبا ترین شقایق های زینتی قابل نگهداری در آکواریوم های خانگی است. بعد از اینکه شقایق در یک آکواریوم مناسب قرار داده شود و با شرایط نوری جدید خو بگیرد می توانید حباب هایی را که در انتهای هر بازو باز می شود ببینید. زمانی که این شقایق گرسنه باشد بازوهای خود را گسترش داده در این حالت حباب ها ناپدید می شوند و شقایق در ستون آب به دنبال غذا می گردد. بعد از خوردن غذا بازو ها دوباره جمع شده و حباب ها ظاهر می شوند.

شقایق بابل یا حبابی که به نام شقایق چهار رنگ نیز معروف است دارای رنگ بندی های بسیار بی نظیری است. از نارنجی تا قرمز که بیشتر به شقایق رز شناخته می شود. اصولا شقایق های بابل فیجی و تونگا دارای سایه هایی از رنگ قهوه ای روشن، یا خرمایی مایل به قرمز هستند و به ندرت رنگ سبز در آنها دیده می شود ولی در عوض شقایق هایی که از منطقه سنگاپور هستند بیشتر دارای رنگ سبز در بازو ها و رنگ خرمایی مایل به قرمز در پایه های خود هستند.

شقایق های دریایی دارای یک پایه استوانه ای شکل هستند که در بالای آن صفحه اصلی قرار گرفته که تمامی بازوها بر روی آن قرار دارد و در مرکز آن دهان قرار گرفته است. در انتهای پایه یک سطح چسبنده وجود دارد که شقایق به کمک آن خود را به صخره ها می چسباند و همچنین می تواند در صورت مناسب نبودن شرایط به کمک آن حرکت کرده و خود را در مکان بهتری قرار دهد. دهان که در مرکز قرار گرفته اصولا بسته است به غیر از مواقعی که شقایق گرسنه باشد و دهان باز می شود. از این مجرا هم برای بلعیدن غذا و هم برای دفع مواد زائد استفاده می شود. این شقایق ها می توانند تا ۳۰ سانتی متر در محیط های آکواریومی رشد کنند اما طول عمر آنها مشخص نیست. برخی از شقایق ها می توانند صدها سال در دریا ها زندگی کنند اما در آکواریوم برخی از گزارشات بیش از ۸۰ سال را نشان می دهد.

پراکندگی

این شقایق در بیشتر اقیانوس های جهان در بین تپه های مرجانی یافت می شود در اقیانوس هند و اقیانوس آرام از دریای سرخ تا ساموآ. خوشبختانه این شقایق در لیست قرمز IUCN بین گونه های در معرض خطر قرار ندارد.

رفتارهای طبیعی

این شقایق از مناطق ساحلی با آب های شفاف تا عمق ۴۰ متری یافت می شود. به صورت کلی این شقایق ها در دو شکل مختلف زندگی می کنند. شقایق های کوچکتر که بیشتر در مناطق ساحلی هستند و در کنار هم تشکیل کلنی های بسیار زیبایی را می دهند این دسته اصولا بدون دلقک ماهی ها زندگی می کنند و دسته دوم که در عمق های بیشتر هستند، بزرگتر هستند و اصولا به صورت منفرد در لابه لای صخره های زندگی کرده و همیشه به همراه دلقک های همزیست خود دیده می شوند. این همزیستی کاملا متقابل بوده شقایق از دلقک ماهی در مقابل ماهیان بزرگتر محافظت می کند چون بازوهای شقایق دارای سلول های گزنده ای است که ماهی های دیگر نمی توانند به آن نزدیک شوند و در هنگام احساس خطر دلقک ها در درون آن مخفی شده و شقایق خود را در داخل شکاف صخره ها پنهان می کند و در عوض دلقک ماهی نیز از شقایق در مقابل ماهی های کوچکتری که از شقایق های تغذیه می کنند مثل برخی از گونه های فرشته ماهی ها، پروانه ماهی ها و ستاره های دریایی محافظت کرده و برخی مواقع نیز در تهیه غذای شقایق نقش دارد به این صورت که غذاهای شکار شده اضافه خود را در اختیار شقایق قرار می دهد.

نگهداری در آکواریوم

نگهداری از این شقایق خیلی مشکل نیست. این شقایق به نور بسیار زیاد و جریان متوسط و فضای مناسب برای باز شدن در آکواریوم نیاز دارد. برای نگهداری از این شقایق لازم است یک آکواریوم با شرایط بسیار پایدار که حداقل یک سال از راه اندازی آن می گذرد و به شرایط کاملا پایدار رسیده است در اختیار داشته باشید.

نشانه های یک شقایق سالم داشتن رنگ مناسب، دهان بسته و پایه و بازوهايي با چسبندگی مناسب است و باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که شقایق به یک سطح چسبیده است در هنگام جدا کردن آن از سطح به بافت آن آسیب وارد نشود. برای جدا کردن شقایق از سطح شیشه می توانید از یک وسیله نازک و غیر برنده مثل کارت اعتباری استفاده کرده و به آرامی آن را زیر پایه های شقایق تکان دهید تا شقایق از شیشه جدا شود. در صورتی که شقایق به یک صخره چسبده است می توانید آن را به همراه صخره جابجا کنید در صورتی که این امکان وجود ندارد می توانید صخره را به صورتی که شقایق به سمت پایین قرار بگیرد در آب نگهدارید تا بعد از مدتی شقایق از صخره جدا شود.

تعویض ۱۰ تا ۲۰ درصد از آب آکواریوم بسیار حیاتی است. کنترل شرایط آب و تمامی پارامتر های مربوط به آن بسیار مهم است و در هنگام تعویض آب نیز تنظیم شوری و دمای آب جدید با شرایط آکواریوم اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است میزان سختی همیشه در حدود ۱۰ dkh نگهداشته شود. داشتن یک پروتئین اسکیمر خوب نیز می تواند در حفظ سلامت این شقایق نقش مهمی داشته باشد. مواد آلاینده تولیدی توسط یک شقایق ۷ تا ۱۰ سانتی متری تقریبا برابر ۲ تا ۳ ماهی است. حذف کیفیت آب و حذف کامل آلاینده ها مثل آمونیاک، نیتریت، نیترات و فسفات اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین اضافه کردن ید و عناصر نادر هم بسیار ضروری است.

یک آکواریوم با ظرفیت حداقل ۱۸۰ لیتر به همراه صخره های زنده فراوان می تواند برای نگهداری از این شقایق مناسب باشد در نظر داشته باشید که این شقایق برای نگهداری در آکواریوم های نانو مناسب نیست. بهتر است شقایق را از طرف بازوهایش بر روی بستر ماسه ای آکواریوم خود قرار دهید بعد از مدتی شقایق شروع به حرکت کرده و خود را در محلی که مناسب بداند به صخره ها می چسباند. یک مشکل بسیار یزرگ مکیده شدن شقایق ها تا قبل از چسبیده شدن توسط موج ساز ها که وجود پمپ های موج های استاندارد جلوی این رویداد را خواهد گرفت.

رفتار شقایق بابل در آکواریوم

تمامی شقایق ها نیمه مهاجم هستند و به دلیل توانایی آنها در حرکت کردن می توانند بسیار خطرناک باشند. به همین دلیل پسشنهاد می شود که یک شقایق را به یک آکواریوم تپه مرجانی که مرجان های زیادی درون آن قرار داده شده است اضافه نکنید زیرا مرجان ها توانایی حرکت نداشته و نمی توانند از بازوهای شقایق فرار کنند پس بهتر است ابتدا شقایق را به آکواریوم خود اضافه کرده و بعد از چند ماه که شقایق در مکان خود ثابت شد اقدام به اضافه کردن مرجان ها نمایید. بعضی از گونه های ماهی یا بی مهره نیز می توانند به شقایق ها آسیب برسانند مثل پروانه ماهی ها، فرشته ماهی ها و برخی از ستاره های دریایی.

این شقایق در طبیعت به صورت کلنی های بزرگ نیز دیده می شود و شما نیز می توانید یک کلونی از یک گونه شقایق را در آکواریوم خود ایجاد کنید اما لازم است فاصله بین شقایق های مختلف از گونه های مختلف را در آکواریوم خود حداقل به اندازه ۶۰ سانتی متر حفظ کنید. آنها در بعضی موارد می توانند مواد شیمیایی خاصی را آزاد کرده و گونه های دیگر را از بین ببرند. داشتن آکواریوم بسیار بزرگ و سیستم فیلتراسیون مناسب می تواند شانس شما را در داشتن شقایق های بیشتر افزایش دهد. به هر صورت شما می توانید شقایق ها بسیار دور از هم قرار داده و یا حتی یک ساختار طبیعی با ماسه و صخره بین آنها در آکواریوم خود ایجاد کنید.

در صورتی که می خواهید یک دلقک ماهی را به شقایق خود معرفی کنید مطمئن شوید که اندازه شقایق ۳ تا ۴ برابر اندازه دلقک ماهی شماست. بهتر است ابتدا شقایق را به آکواریوم خود معرفی کرده و بعد از چند ماه اقدام به خرید دلقک ماهی مناسب کنید.

شقایق بابل می تواند پذیرایی گونه های زیادی از دلقک ماهی باشد:

حتی در برخی آکواریوم ها دیده شده است که دلقک ماهی اسلاریس نیز توسط این شقایق پذیرفته شده است.

توجه داشته باشید که این شقایق را می توانید به همراه گونه های مختلفی از مرجان ها و بی مهره ها در یک آکواریوم نگهداری کنید به شرطی که فاصله بین آنها به خوبی حفظ شود.

غذا و تغذیه

شقایق بابل در حقیقت یک حیوان گوشت خوار است. در طبیعت این شقایق می تواند به راحتی بخش زیادی از غذای خود را به کمک جلبک های همزیست خود از طریق فتوسنتز تامین کند اما این شقایق با کسترش بازوهای خود و به کمک اندام های گزنده روی آنها از بدنه آب اقدام به شکار کرده و غذای خود را تامین می کند. شقایق هایی که دارای دلقک ماهی های همزیست هستند می توانند از مواد دفعی ماهی و هم از باقی مانده غذای ماهی که در اخیتار شقایق قرار می دهد هم استفاده کنند.

در آکواریوم شما می توانید آن را با ماهی تکه های گوشت کیلکا یا ساردین، میگو، صدف و یا تکه های گوشت هر نوع ماهی خوراکی یا یخ زده تغذیه کنید. شقایق های نیاز به ۲ تا ۴ بار تغدیه در هفته دارند و در رابطه به شقایق های بیماری که جلبک های همزیست خود را از دست داده اند باید هر روز با تکه های گوشت ماهی یا میگوی خرد شده تغذیه شوند. این صحبت که شقایق ها تنها باید یک بار در ماه تغذیه شوند نادرست است.

حتی اگر در آکواریوم شما شقایق میزان یک دلقک است هم شما لازم است غذا دهی به صورت دستی را انجام دهید زیرا در آکواریوم منابع غذایی بسیار محدود است و دلقک نمی تواند غذای مناسب برای شقایق خود را تامین کند و از طرف دیگر تمامی دلقک های به خصوص دلقک های پرورشی شاید این رفتار را به صورت درست فرانگرفته باشند در هر صورت شما لازم است به صورت دستی این کار را انجام دهید و در بسیاری از موارد دیده شده است که دلقک ماهی تکه های گوشت را گرفته و خود در داخل شقایق قرار می دهد.

تولید مثل

تا کنون هیچ گونه نشانه ظاهری برای تشخیص جنسیت این شقایق شناخته نشده است. اما می توان از روش های غیر جنسی برای تکثیر این شقایق در محیط های آکواریومی استفاده کرد. یکی از این روش ها روش تقسیم شدن است به این معنی که شقایق از قسمت پایه و یا دهان شروع به نصف شدن می کند که در این صورت دو شقایق نصف اندازه شقایق اول و دقیقا مشابه بوجود می آید. البته در صورتی که یک جفت شقایق نر و ماده در اختیار داشته باشید ممکن است از طریق دهان تخم ریزی کرده و لارو ها چندین روز در آب شناور هستند و به کمک جلبک های همزیست خود غذا سازی می کنند و بعد از مدتی در مکانی چسبیده و شقایق کامل تشکیل شده و رشد می کند. توجه داشته باشید که تکثیر این شقایق نسبتا آسان بوده و نیاز به یک سیستم با شرایط مناسب دارد. شما حتی می توانید کار تقسیم شقایق را به صورت دستی نیز انجام دهید اما این کار نیاز به مهارت و همچنین یک سیستم بسیار تمیز و مناسب دارد. نکته ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که شقایق ها در مواقعی که شرایط آب نا مناسب باشد نیز اقدام به تقسیم می کنند و این کار را با سرعت زیادی انجام داده تا نهایتا شما چندین شقایق با اندازه های بسیار کوچک خواهید داشت که در صورتی که شرایط به حالت ایده أل بر نگردد شقایق های شما خواهند مرد.

بیماری ها

بیشترین مشکلاتی که در رابطه با این شقایق ممکن است برای شما به وجود آید کمبود نور، نبود شدت جریان مناسب، تغذیه نا مناسب و همچمنین کیفیت آب پایین برای این شقایق است. در هر صورت شقایق در صورتی که در شرایط نا مناسب قرار داشته باشد ابتدا شروع به جابجا شدن کرده و بعد از آن یا تقسیم شده و یا شروع به از دست دادن جلبک های همزیست خود می کند که تمامی این نشانه ها می تواند برای شما نشان دهنده وجود یک مشکل در آکواریوم باشد.


ترجمه و تحقیق: مهندس پژمان اسلامی

منابع

سایت liveaquaria.Com

سایت Animal World

نـظـرات کـاربـران

Mega.king.3008@gmail.com(1396/04/03  02:34): 0+

با سلام ایا در صورت تماس این شقایق باپوست انسان ایجاد درد میکنه واین موضوع مثل شقایق های دیگر است ممنون از پاسختون

پژمان اسلامی پاسخ داد(1396/04/03  09:19): 0+

با سلام و احترام

این شقایق به نسبت شقایق های دیگر بخصوص شقایق های موکتی نبش های ضعیف تر و کمتری دارد. اما ایجاد درد از نیش های یک شقایق دریایی بیشتر بستگی به حساسیت پوست انسان دارد و برخی افراد هیچگونه آسیبی حتی در برخورد با شقایق موکتی نمی بینند.

شاد باشید

امیر حسین صیادی (1395/12/07  00:17): 0+

سلام
ایا میشه این شقایقو با شقایق سبا در یه اکواریو نگهداری کرد؟

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/12/07  08:55): 0+

با سلام و احترام

بلی هیچ مانعی برای این مورد وجود ندارد.

شاد باشید

مهرشاد آئینه چی (1395/08/30  01:13): 0+

چرا ذکر کردین که سایز شقایق ۳ برابر دلقک باشه. چون دلقک من خیلی بزرگ تر از شقایقم هست ولی میره وسط شقایق.

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/02  18:59): 0+

با سلام و احترام

در صورت کوچکتر بودن شقایق ممکن است حرکت ماهی در میان بازوهای شقایق باعث آسیب دیدن شقایق و جمع شدن دائمی آن شود.

شاد باشید

مهرشاد آئینه چی (1395/08/30  00:51): 0+

سلام‌من‌ یک شقایق بابل رز دارم که متاسفانه کاملا بازو هاش بستس فقط سه چهار تا بازوش هست و بقیه اصلا دیده نمیشه دهنش معلومه علتش چیه ؟ از آب شهری هم برای جبران تبخیر استفاده میکنم. مکمل هم میزنم.

پژمان اسلامی پاسخ داد(1395/09/02  18:58): 0+

با سلام و احترام

باید پارامتر های آب را برای من ارسال کنید تا بهتر بتوانم دلبل رفتار شقایق شما را برای شما توضیح دهم.

شاد باشید

پژمان اسلامی (1395/03/13  18:27): 0+

با سلام و احترام

بهتر است شرایط آب به خصوص تغییرات وضعیت جریان های داخلی آب و یا میزان فسفات آب آکواریوم خود را قبل و بعد از این تغییر رفتار بررسی نمایید.

پیروز باشید

صادق نژادباقری (1395/03/13  18:01): 0+

با سلام وقت بخیر من یک شقایق بابل بزرگ دارم 6 ماه داخل آکواریومم و بسیار سر حال بود چند روزی رفته پشت سنگ و خودش جمع کرده باید چکار کنم؟با تشکر

پژمان اسلامی (1394/12/12  12:21): 1+

سلام مجدد

بهتر است چند نکته را به شما یادآوری نمایم:
۱- در صورتی که قصد نگهداری از مرجان ها و یا بی مهره ها را دارید بهتر است مجموعه تست های خود را کامل نمایید یا به یک محل مطمئن برای تست آب دسترسی داشته باشید.
۲- بهتر است از روش باکتری فیدر در شروع کار استفاده کنید و یک مدیای جذب کننده سیلیکات را در سیستم قرار دهید تا از شروع کار شرایط آب را در وضعیت ایده آل قرار دهید.
۳ می توانید از انواع قارچ ها و یا پلیپ ها برای شروع استفاده کنید و بعد از آن از محلول های ReeFlowers برای کنترل پارامتر های شیمیایی آب کمک بگیرید.
۴- بعد از پایدار شدن پارامتر ها حداقل ۶ ماه به آکواریوم خود فرصت دهید و بعد برای اضافه کردن گونه های حساس اقدام نمایید.

پیروز باشید

سعید حیدری (1394/12/12  10:51): 0+

با سلام
بله درست میفرمائید بنده کمتر از 3 ماهه که آکواریوم رو راه اندازی کردم ولی متاسفانه شقایقمو از دست دادم!
به نظر شما بهترین گزینه ها برای نگهداری از ریف کدام نوع از آنها میباشد با توجه به اینکه بنده تازه کار هستم و تجربه کمی دارم ممنون میشم راهنمایئم کنید.؟

و اینکه بهترین زمان برای ورود گونه های حساس چند ماه پس از راه اندازی آکواریوم میتونه باشه.
ممنون از راهنماییهاتون.

پژمان اسلامی (1394/12/12  09:36): 0+

با سلام

اطلاعات ارسال شده در این حد مناسب به نظر می رسد به غیر از شوری که دقت بعد از ۲ صدم را باید مد نظر قرار دهید و حتما باید ۱.۰۲۳ تا ۱.۰۲۶ باشد.
اما برای ارائه نظر کافی نیست.
در هر صورت شقایق ها ار جریان های شدید و قسمت های مکش آب دور نگهدارید. در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت تازه بودن آکواریوم نگهداری از این گونه شقایق فکر خوبی نیست.

پیروز باشید

سعید حیدری (1394/12/11  17:32): 0+

با سلام مجدد
مقدار نیترات آب 5_ نیتریت 0
دمای آب 26
شوری 1/02
مابقی اطلاعات در دسترس نیست.

پژمان اسلامی (1394/12/10  09:32): 0+

با سلام و احترام

اولین نکته ای که می تونم به شما یادآوری کنم وضعیت شیمیایی و دمای آب آکواریوم که به احتمال زیاد میزان نیترات و فسفات آب آکواریوم شما بالا است و یا میزان شوری در محدوده مناسب قرار ندارد.
لطفا اطلاعات مربوط به شرایط شیمیایی آب را در اختیار اینجانب قرار دهید (به همراه دما و شوری) تا بتوانم بیشتر و بهتر شما را راهنمایی کنم.
اما قبل از هر چیز می تونید شقایق را در یک سبد بر روی سطح آب و دور از نور قرار دهید تا توسط جریان به سمت خروجی و یا مکش موج ساز ها کشیده نشود.

پیروز باشید

سعید حیدری (1394/12/09  19:25): 0+

سلام
بنده یه شقایق جدید خریدم حالش اصلا خوب نیست
پژمروه شده و حالت چسبندگیشو از دست داده و با جریان آب حرکت میکنه لطفا یه راهکار بدین
با تشکر

پژمان اسلامی (1394/08/22  12:08): 0+

با سلام و احترام

رفتار دلقک های ترکیبی اصلا قابل پیش بینی نیست و نمی توانید حتما این موضوع را مشخص کنید. در عمل باید امتحان کنید که هر دلقک تمایل به چه شقایقی دارد.

پیروز باشید

محمد شریف (1394/08/21  23:05): 0+

با تشکر از راهنماییهای مفیدتون
ایا با دلقک بلک فتون هم همزیستی دارد
و اگر دلقک اصلا طرف ان نرود علت چیست

سجاد مشکین فر (1394/01/21  15:18): 3+

با تشکر از توضیحات جامع و کامل شما.

شما نیز می توانید نظر خود را در اینجا ثبت کنید.

متن نظر شما:
ثــــبــــت